SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


Oznámení

Upozornění! Forum je dočasně pouze pro čtení. Nelze přidávat nové příspěvky!

#1 17-10-2010 16:51:23

DwPetr
Člen
Registrovaný: 16-10-2010
Příspěvky: 368
Web

Poměděný / nepoměděný drát

Jaké jsou praktické zkušenosti s použitím nepoměděného drátu v běžných MIG/MAG strojích, ne tedy robot. linek atd.. dle sdělení fy.ESAB by mělo jít o inovaci směrem k lepšímu, není absence mědi při vaření běžných konstrukčních ocelí s CO2 na škodu? Nebo je zde měď pouze kvůli zvýšené klouzavosti v bowdenech hořáku. Měď bude samozřejmě lepší proti korozi, a dále?

Offline

 

#2 17-10-2010 18:49:14

alll
Člen
Místo: ...
Registrovaný: 12-09-2009
Příspěvky: 3595

Re: Poměděný / nepoměděný drát

DwPetr napsal(a):

Jaké jsou praktické zkušenosti s použitím nepoměděného drátu v běžných MIG/MAG strojích, ne tedy robot. linek atd.. dle sdělení fy.ESAB by mělo jít o inovaci směrem k lepšímu, není absence mědi při vaření běžných konstrukčních ocelí s CO2 na škodu? Nebo je zde měď pouze kvůli zvýšené klouzavosti v bowdenech hořáku. Měď bude samozřejmě lepší proti korozi, a dále?

Ve směs se ve velkych firmach používaji pomědene dráty  jedine jen při velke spotřebe dratu se nepomedeny drat používa velmi malo jiak na domací používani je lepší ten pomědeny nerezne tak rychle... apon ma skušenost z velkych  firem kde jsem svařel.. chodil do práce..

Editoval alll (17-10-2010 18:50:26)


Parkside Pmsg 200 A1/ kukla ESAB origotech.

Offline

 

#3 17-10-2010 19:57:21

killer
Zablokovaný
Registrovaný: 19-09-2007
Příspěvky: 549

Re: Poměděný / nepoměděný drát

Poměděný drát je vyzkoušená věc. Lépe se podává a ve sváru tak malé množství mědi nenadělá neplechu, dále pak samozřejmě lepší ochrana proti korozi. Nadruhou stranu nepoměděný drát rychleji koroduje a více znečišťuje bowden. Užití najde jen tam kde je potřeba dodat opravdu čistý přídavný materiál. V praxi jsem ho mockrát neviděl.


Servis, revize, MIG/MMA/TIG/PLASMA/SPOTTERY - svářeč amatér.
Hlášky z praxe: "Včera bylo pozdě!" "Neexistuje nejde" "Nemožné na počkání, zázraky do tří dnů" "Já jsem tak dobrej, kdybych byl ještě lepší, tak mě zakážou!"

Offline

 

#4 17-10-2010 20:03:33

1b
Člen
Registrovaný: 15-11-2008
Příspěvky: 513

Re: Poměděný / nepoměděný drát

Nepoměděný drát je vhodný pro velké proudy a sprchový svař. proces

http://www.okweld.cz/PDF/draty-mig-mag/ … _12_63.pdf

Offline

 

#5 17-10-2010 20:49:27

DwPetr
Člen
Registrovaný: 16-10-2010
Příspěvky: 368
Web

Re: Poměděný / nepoměděný drát

No mě právě to zaujalo http://esab.vamberk.eu/cd-cz-9-2010/PDF … _final.pdf  Vyzkouším a uvidim.

Offline

 

#6 17-10-2010 21:27:14

jirkati
Moderator
Místo: Liberec
Registrovaný: 07-12-2007
Příspěvky: 4410

Re: Poměděný / nepoměděný drát

Je oblíbeným omylem představa, že vrstvička mědi na drátech MAG je ochranou proti korozi. Hlavní funkcí pokovení Cu vždy bylo snížení přechodového odporu při průchodu drátu průvlakem. Navíc v současnosti vyráběné přídavné materiály bez pokovení Cu mají mnohem hladší povrch a jsou ošetřené proti korozi vodivou bezbarvou vrstvou. Zatím jsou "nepokovené" dráty poněkud dražší a proto se ještě plně nevžily. Všimněte si, že naprostá většina plněných (trubičkovch) drátů žádnou Cu vrstvičku nemá. Asi před týdnem jsem v garáži objevil 11 let starý vzorek plněného drátu od jedné světové firmy a je naprosto bez známek koroze.

Offline

 

#7 18-10-2010 09:03:53

bobobo
Člen
Registrovaný: 20-08-2009
Příspěvky: 4086

Re: Poměděný / nepoměděný drát

Vamberecké dráty jsou nyní bez mědi .

Offline

 

#8 18-10-2010 10:09:56

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4478

Re: Poměděný / nepoměděný drát

Vrstva mědi chrání určitým způsobem proti korozi, pokud je celistvá. V dílně v suchu a nekorozívním prostředí, to znamená odsávané dílně bez svářečských zplodin, je to ochrana volného drátu na cca jednotky měsíců. Zatímco holý nechráněný lesklý ocelový drát začne už po týdnech i v suchu ztrácet lesk a černat. Po pár měsících v dílně nebo po prvním namočení se projeví póry v mědi, případně mikroskopické praskliny v měděné vrstvě vzniklé manipulací s drátem, vznikne vrstva rzi a díky mědi intenzívní elektrochemická koroze a takový drát potom rezne několikrát rychleji než obyčejný černý drát. Ale asi i díky křemíku a dalším legujícím prvkům v tom drátu. Chodil jsem svého času hodně přes svářečské dílny a docela dobře toto bylo vidět na zbytcích drátu na vyhozených cívkách v odpadních bednách.
Třeba kdysi jsem zbytky poměděného drátu 0,8 využíval kvůli jejich pružení v včelařských krmítkách, spirálkou vinutou z tohoto drátu jsem přitlačoval silonové pletivo k víčku krmítka, aby včelky měly i přes pletivo kontakt na krmení. Spirály udělané z čerstvého drátu a hned použité do včel, kde je včelky potáhly vrstvou propolisu, mají dodnes po 20 letech v šuplíku na sobě vrstvu tmavší mědi, ze zásobních nepoužitých drátů ve stejném šuplíku slezla měď  po dvou letech...

Offline

 

#9 18-10-2010 10:59:31

JardaK
Člen
Registrovaný: 03-02-2009
Příspěvky: 1154

Re: Poměděný / nepoměděný drát

Začnu odjinud, což ale jednoduše a trefně vysvětlí problém.
1) Otázka poměděného a nepoměděného drátu se řeší u nejlevnějších typů, tzn. G3Si1 a G4Si1 (SG2 a SG3).
2) S nepoměděným drátem se nejvíce prosadily firmy, kde se nadávalo na kvalitu pomědění. Až později se přidaly firmy, vyrábějící kvalitní drát.

Dobře poměděný drát je vždy lepší variantou. A důvody byly výše popsány, kluzné vlastnosti, ochrana proti korozi, přenos proudu. Jenže to vše stojí peníze, tedy ne ta měď, ale to okolo. Kvalitní proces zajišťující dokonalé přilnutí vrstvy přesné tloušťky a k tomu náklady na ekologické zvládnutí tohoto procesu.

No a u nejlevnějšího produktu se to nejvíc ukáže. Jestliže by kvalitní pomědění např. prodražilo kg drátu o koruny, přičemž u uvedené kategorie drátů se dodavatelé předhánějí o desetníky, no tak do toho nikdo nepůjde. To spíš ten drát udělají nepoměděný, marketingovou masáží se z toho udělá přednost a ještě se ušetří. A to, že často tento drát bývá dražší? Logicky. Když má přednosti, proč by měl být levnější. A u těch, co měli dobrý poměděný a začnou vyrábět i nepoměděný, protože to trh chce, ho vyrábí výrazně méně a proto je dražší.

Všimněte si, kolik zákazníkú Vám tvrdí, že by poměděný drát svářeč nikdy nedal do mašiny. Tedy pokud jde o tzv. céóčkové dráty. Ale běžně kupují žárupevné dráty, jemnozrnné dráty, návarové dráty, atd. najednou to neřeší, všichni dodávají poměděné, vše funguje.

U trubiček je to jinak, tedy spíš bylo, a spíš z důvodů technologických. Já např. když prvně viděl nelegované trubičkové dráty Thyssen (dnes T-PUT, člen Böhler Welding Group) myslel jsem, že je to nějaká reklamace, drát byl úplně černý. Jenže dnes, když T-PUT vyrábí tyto dráty bezešvou technologií, jsou jaké? ... no poměděné.

Offline

 

#10 18-10-2010 13:23:53

kirkmen
Člen
Registrovaný: 22-09-2010
Příspěvky: 439

Re: Poměděný / nepoměděný drát

Moje zkušenosti jsou (osobní i z firmy). Poměděný drát není špatný až do doby, kdy poměděná vrstva (a podotýkám, že s tím se setkáte u každého výrobce i "slavného" Esabu)se začne pod přítlakem kladek drolit loupat. Ještě nikdy jsem neviděl z leštěného drátu, tak utemované bowdeny. A ani s tou antikorozí to není nejlepší, stačí jen trochu vlhčí prostředí a je hned jak liška. Samozřejmě, že záleží na podavači, např. staré WLSP s leštěnými dráty moc nešli, hlavně ke konci kluba kde kruhová paměť drátu je větší než u poměděných, čtyřkladky to už zvládají lépe.
Nejlepší drát, který jsem kdy měl v ruce byl HOESCH nepoměděný, nebylo zatím lepšího. Jeden čas jsme ho do firmy brali a byl klid, pak kvůli ceně přestali a různě experimentovali a když se chtěli vrátit už jsme nesehnali dodavatele. Setkal jsem se s ním znovu, když jsem byl na návštěvě ve firmě Bobcat, ale cena je příšerná i oproti Esabu.
Jinak existují, tedy aspoň to tvrdí dodavatelé, dráty s novou technologií pomědění a u těch drátů, když na ně člověk kouká, má zdání, že je to pomědění nějaké "průsvitné", ty se tolik neloupou.
Esabácké leštěné dráty mají tendenci se "kousat" ve špičkách.
Tolik moj ezkušenosti.


Fronius - TransPulsSynergic 2700 - hořák AL3000UD 3,5m
              MagicWave 2200  hořák TTW3000A  ,  TransPocket 1500
JasigMIG 250 J90 - hořáky  binzel240 3m,  binzel-ergo250 4m    JasigMIG 350 - hořák Binzel360 4m
Hypertherm  - plasma  Povermax 1000, pro velké tloušťky autogen(LPG)

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče