SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
Litinovej "pekáč" jestli je furt hezkej tak jako na fotce, Tak bych místo izolace (předpokládám taková bílá celkem ohebná vata, neznám název) dal desku šamotu a konce praskliny vrtnul vrtáčkem, aby prasklina nepokračovala.
bobo, možná že na hradě krb je. Psal jsem jenom o krbech a krbáčích, co mi řikal kamnář když zapojuje něco novýho ať už vložku nebo kamna, tak nemá roštový topeniště. Ústřední vytápění je něco jinýho.
Editoval alkoholik (21-12-2023 23:25:41)
Offline
alkoholik napsal(a):
předpokládám taková bílá celkem ohebná vata, neznám název
název je asbestová vata, bacha při manipulaci.
toto je ten materiál který uvolňuje ty rakovinotvorný vlákna, vlákna jsou mikroskopická a ráda se zapichují do plic.
Offline
Supr věc je Sibral,tam by toto nebezpečí asi nebylo,bezpečnostní list jsem nečetl.
Offline
Zase odborné kváky . Před pár desetiletími pracovaly běžně s azbestem desetitisíce lidí . Vždycky jich vždy umřelo a umře víc na kouření či přežrání . Nakonec jednu chvíli byla u nás možná čtvrtina střech s azbestem . Azbest není radioaktivní kobalt .
Offline
chápu že se ti líbí tady ve společnosti přispěvovatelů kteří umí a něco vědí, v reálu tě mezi sebe nepustí
Azbest pevně vázaný např. v eternitu je naprosto neškodný. Riziko vdechnutí rakovinotvorných vláken hrozí pouze při obrábění takového matroše - vrtání, řezání flexou atd. Pouhé stabilní umístění, třeba na střeše žádné nebezpečí nepředstavuje.
Jiné je to pokud je azbest součástí tech měkkých materiálů - vaty. Bílá měkká vata. Z té se uvolňují okem neviditelná vlákna která plují vzduchem i celkem dost daleko než skončí na zemi. Izolační vaty je více druhů, skelná, čedičová... z tech se také uvolňují vlákna, ale nejsou rakovinotvorná, alespoň v nějaké rozumné expozici.
Jejich vinou a také mikroskopickým prachem z přírodních hornin s azbestem prokazatelně umřelo na rakovinu plic spousty lidí.
To se ví už už hodně dávno. Proto se objekty (budovy) obsahující azbestové izolace musí pečlivě vzduchotěsně zabalit do plachet, dělníci musí být vybaveni příslušnými OOP a prostor je vysáván skrz nano filtry.
To jsi možná už někde viděl.
Tzv. oprávněné firmy si na tom dobře mastí kapsy protože zákazník většinou netuší jak to s tím azbestem přesně je.
Proto s klidem zaplatí i přemrštěnou cenu, hlavně státní zákazníci - zřizovatelé škol, školek apod.
Likvidovat azbest pro vlastní účely ale i jako výdělečnou činnost v rámci podnikání může kdokoliv.
Jen se musí dodržet stanovený postup. První krok je nahlášení na příslušnou Hygienickou stanici.
Následuje množství dalších kroků, nebudu to kvůli kvantitě rozepisovat.
Pokud má někdo potřebu můžu problematiku vysvětlit a popsat interně. (slušným přispívajícím)
Offline
Azbest začínal být omezovaný v osumdesátých letec, ještě za komunistů. Kdy začal být zakázaný, přesně nevím, určitě je to ve Wikipedii, ale pokud ten vláknitý materiál není starší než takových 15- 20 let, byl bych v klidu, azbest v něm nebude.
Jiná věc je, že i dnešní vláknité materiály mohou produkovat vlákna, která se v těch plícních sklípcích zabodnou a dráždí to tam, takže teoreticky v málo větraných prostorech, kde je dnešní otevřená vláknitá izolace, může být i dnes nějaké riziko rakoviny plic. Ale ty dnešní vlákna by v plicích měla vydržet tak pár měsíců, zatímco azbestová vlákna se měla v plicích držet tak 10 - 20 let.
Offline
Také jsem zažil jednu akci při likvidaci azbestové izolace budovy...FÚ Neratovice. Dělňasové opouštěli pracovní prostor jak nejhorší bio riziko, svlíknot v jedné místnosti, pak přechodová a nakonec normální šatna. Ve finále budova prošla snad až napočvrté. Kontroluje se počet vláken na metr čvereční a stačí o jedno více a čistí se znovu.
Offline