SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
Stránky: 1
ahoj, cital som ze riesit regulaciu trafozvaracky cez primarne vinutie nie je najlepsie, ale napadlo ma co keby sa regulovalo pomocou PWM ?
PWM sa pouziva napriklad na regulaciu SS motorov, motor ma stale rovnaku silu, akurat sa meni rychlost.
Offline
Samozrejme ta moznost je. PWM je metoda pouzivana ve frekvencnich menicich. Tyto menice vsak nejsou vhodne k regulaci svarecek. Jejich hlavnim ucelem je totiz zmena frekvence a tim otacek motoru. U svarecek nema zmena frekvence (10-200Hz) temer zadny vyznam. Navic transformator bude vykonove nevyuzit, se zmenou frekvence se meni i napeti atd. Pro svareni je dulezita regulace proudu a navic na sekundarni strane.
Pokud uz budete mit budic PWM na cca 15kHz je uz jen kousek realizace "invertoru" ktery bude mit veskere prednosti, minimalni rozmery...
Bylo-li uvazovane stejnosmerne PWM pak hledejte vyraz "chopper" coz je pulzni regulace na stejnosmerne sekundarni strane.
Offline
jen pro info-hygienu (=pro zabránění zmatení nevinných): PWM (pulzně šířková modulace) http://cs.wikipedia.org/wiki/Pulzn%C4%9 … 1_modulace je způsob, jak (napájecí napětí ze zdroje rozkrájet na pulzy => použít jen některé z těch pulzů a tím) vyrobit jinou hodnotu napětí. Tupý regulátor tím umí měnit jen hodnotu napětí, chytrý regulátor umí vyrábět i rozličné průběhy napětí ..... nebo motor regulovat aby měl nízké otáčky a velkou sílu ..... nebo třeba regulovat konstantní (svářecí) proud. Nějaká PWM se nyní používá skoro všude (od hodinek, přes PC po lokomotivy). Že se nějaká PWM používá i ve frekvenčních měničích pro motory (a ty zrovna se pro svářečky nehodí), je lhostejné a matoucí.
Takže i použít PWM na regulaci svářecího proudu samozřejmě konstruktéry už napadlo, svářečky zkonstruovali, jejich firmy je již nabízejí a mají s tím uspěch až takový, že se o nich píšou oslavné články: http://www.svarbazar.cz/phprs/view.php? … 2006101801. V regulační smyčce není zpoždění od magnetického obvodu trafa, k tomu lze pulz prodloužit či useknout cca. hned - a nemusí se čekat až na příští periodu střídavého napětí, takže je regulovaný proud ještě stabilnější nežli z dynama + bez výkyvů (jaké mají invertory). Typu pulzního měniče užitého na sekundáru se opravdu říká "chopper", což je ze slovního základu "chop" - tedy krájet (napětí na pulzy).
Amatérské stavbě svářecího chopperu nic nebrání: kdo zvládá mikroprocesorové aplikace, nenarazí na nic nezvládnutelného.
Offline
Stránky: 1