SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


Oznámení

Upozornění! Forum je dočasně pouze pro čtení. Nelze přidávat nové příspěvky!

#1 21-04-2024 08:24:37

Charon
Člen
Místo: Praha
Registrovaný: 17-08-2014
Příspěvky: 1513

Stojan, skříňka, stůl pro vrtačko-frezu

Prosím, proč jsou stoly a stojany pro vrtačko – frezy jen úzké nohy, v lepším případě imitace na skříňku?
Pro představu přikládám dva obrázky
http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/5816_stul-freza.jpg

http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/5816_stu-freza2.jpg
Zkusil jsem vymyslet důvody proč stojan udělat jako úzkou nohu:
1.    Z hlediska tuhosti a nosnosti je nejlepší mít nosné prvky pod těžištěm stroje, a jeho základna je úzká.
2.    Šetření na materiálu a také váze podstavce.
3.    V provozech může být podstavec přišroubován k podlaze a tak nemusí být základna široká.

Nevýhody:
1.    Žádný úložný prostor. Modrý podstavec má aspoň nějaký šuplík a dvířka aby šlo vyhnat myši ze spodní části a skovat si tam lahváče.
2.    Pod křížovým stolem z obou stran je nevyužitý místo, snad pro to aby se pod tím dal protáhnout paleťák s nákladem pokud by stroj stál přišroubovaný uprostřed místnosti.

Jak široká musí být základna aby se s podstavcem a vrtačko-frézou mohlo popojíždět, kdyby se na spodek přidělaly kolečka? Jezdilo by se po betonové podlaze na které jsou dlaždice,  váha stroje je 130kg, váha podstavce 30kg, výška podstavce 90cm.

Editoval Charon (21-04-2024 08:25:47)

Offline

 

#2 21-04-2024 09:34:25

pafik1605
Člen
Místo: matička stověžatá
Registrovaný: 04-03-2013
Příspěvky: 2724

Re: Stojan, skříňka, stůl pro vrtačko-frezu

Já myslel, žes u mě včera viděl, jak to neudělat .... smile

Offline

 

#3 21-04-2024 09:35:18

davor
Člen
Místo: MSK
Registrovaný: 15-03-2017
Příspěvky: 568

Re: Stojan, skříňka, stůl pro vrtačko-frezu

Takto přesný stroj velmi tuhé konstrukce by měl být ustaven do roviny a pevně spojen s podlahou patřičné únosnosti. big_smilebig_smilebig_smile
Co ti brání v tom, postavit to na stůl s kolečky? A zmizí i to nevyužité místo... big_smile


Telwin Tecnica 144, [url=http://www.svarforum.cz/forum/viewtopic.php?pid=110195#p110195]MacAllister MSMW200A[/url], Proteco P800E-C, ERS-50, Meva Pb :-)

Offline

 

#4 21-04-2024 19:51:56

Charon
Člen
Místo: Praha
Registrovaný: 17-08-2014
Příspěvky: 1513

Re: Stojan, skříňka, stůl pro vrtačko-frezu

Pafíku viděl (neudělat?). Ty tam nemáš žádný úložný místo a řízení máš řešený mimo stojan. Prostě trochu jiná koncepce. Stojan mi připadá vhodný na elektroniku (nebudou jí vadit vibrace?) a spoustu blbostí co je u frézy potřeba, začínaje frézkami, upínkami, ...

Máš dobrý přístup ke kolečkům a k nastavení nožiček a nad nimi je nevyužitý prostor (vždy je něco za něco). Dobré řešení, ale nešlo by to jinak a lépe? Udělal bys to stejně, nebo co bys udělal jinak? Říkal jsi silnější stojan a co dál.

Davore, díky za nápad, stůl nepotřebuji. Stejně by horní deska byla díky frézce špatně použitelná. Sedět u toho nechci a když tak raději barovou stoličku. Směřoval bych to na sestavu skříněk, samostatných na kolečkách. Spojit = přišroubovat do podlahy to rozhodně nechci ač v průmyslu to tak jistě dělají. Ale na kolečkách by to při provozu nestálo, u Pafíka jsem viděl jednu variantu stojek včetně regulace a ustavení do roviny, ač nebude důležité, je otázkou chvilky.

Jen stále nechápu, proč se průmyslově vyrábějí skřínky-stojany ne zrovna moc praktický.

Editoval Charon (21-04-2024 20:03:38)

Offline

 

#5 22-04-2024 09:37:20

pafik1605
Člen
Místo: matička stověžatá
Registrovaný: 04-03-2013
Příspěvky: 2724

Re: Stojan, skříňka, stůl pro vrtačko-frezu

Fórový skříňky se vyráběj kvůli hobby strojům. Nepředpokládá se u nich, že by na nich jela produkce na seriovou výrobu. Tím jak jsou fórový, tak jseu relativně levný.
Vždyť jsem ti říkal, že dneska bych to udělal jinak. Bytelný jakly v rozích, spojený dalšíma bytelnejma jaklama, aby byla bytelná kostra, a dovnitř elektronika plus další věci k frézce, co by se tam vešlo. Kolečka a šroubovací nohy by samozřejmě zůstaly, jen by k nim nebyl tak dobrej přístup. Ale když k tomu nelezeš každejch 14 dnů, ale jednou za rok, tak se to dá zkousnout.
Mimochodem, to nevyužité místo na levém boku jsem využil na montáž chlazení, jestli sis všiml. Napravo jsou dvířka k elektronice, tam holt nic nedám.

Editoval pafik1605 (22-04-2024 09:38:37)

Offline

 

#6 22-04-2024 14:00:36

Charon
Člen
Místo: Praha
Registrovaný: 17-08-2014
Příspěvky: 1513

Re: Stojan, skříňka, stůl pro vrtačko-frezu

Tak že cena, čim levnější tím lépe. A pro to že se kupuje jen jedna skříňka tak je vlastně jedno zda je promyšlená nebo šmejd, cíl byl naplněn, prodala se. To zní smutně.

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče