SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#26 02-04-2024 05:28:23

bourač
Člen
Místo: Doksy, Máchovo jezero
Registrovaný: 01-06-2009
Příspěvky: 4724
Web

Re: Svářečka a metoda pro kulatinu ocel a nerez 3-4mm

Franku, ta autorita AWS určitě není jediná v USA, nemá monopol jako tady firma CWS ANB že?
  A cena 15USD chápu správně že je udržovací poplatek - obnova certifikátu každý půl rok?
Kolik je cena za samotný počáteční test?

Takto jak jsi to přeložil a napsal mi to přijde fantastické ve srovnání s tím co je teď tady v ČR - vazalství EU. sad


Likvidace ocelových konstrukcí. Excelentní paliči železa. A nově také dřevorubci.
Plasmy. Přímočaré pily ocasky. Ruční orbitální pila (za studena). Utahováky. Sbíjecí kladiva. Plošiny. Jeřáby.
Vaření obalenou elektrodou (Lorch).
Práce ve vysokých výškách a v hlubokých hloubkách. Práce v jedovatých a výbušných atmosférách. Nic levného.

Offline

 

#27 02-04-2024 09:56:20

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8554

Re: Svářečka a metoda pro kulatinu ocel a nerez 3-4mm

Jirko, mě to připadalo rozumnější kdysi. Byl tzv. základní kurz, se kterým si mohl svařovat drobnosti, skládat a stehovat výrobky atd. Normálně na to byly papíry. Potom tzv. Státnice podle ČSN 287-1, měl jsi certifikát a mohl jsi svařovat skoro vše podle toho na kterou pozici si dělal zkoušky. Já dělal na pozici PF, která pokrývala téměř všechny pozice, kromě trubek PG a PH. Teď slavná EU udělala normy EN 9606, kdy musíš mít na každou pozici zvlášť zkoušky. Neuvěřitelné.


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#28 02-04-2024 12:22:59

Frank
Člen
Místo: USA
Registrovaný: 24-11-2007
Příspěvky: 2440
Web

Re: Svářečka a metoda pro kulatinu ocel a nerez 3-4mm

bourač napsal(a):

Franku, ta autorita AWS určitě není jediná v USA, nemá monopol jako tady firma CWS ANB že?
  A cena 15USD chápu správně že je udržovací poplatek - obnova certifikátu každý půl rok?
Kolik je cena za samotný počáteční test?

Takto jak jsi to přeložil a napsal mi to přijde fantastické ve srovnání s tím co je teď tady v ČR - vazalství EU. sad

Tak jak už jsem naznačil a správně chápeš, tady je v tom trochu Dungle.   Ano, je to naprosto jednoduché a na takové svařování věcí, které nepodléhají zvláštní důležitosti ani nemusíš žádným kurzem projít. Stačí se naučit základní svařovací procesy a pokud uděláš pracovní test, což většina firem vyžaduje před přijetím, tak jsi svářeč a hotovo big_smile
Firmy, které vyrábí speciální výrobky, které podléhají certifikaci jako tlakové nádoby, armatury, mosty, lodě atd. ty vyžadují certifikaci AWS. Potom takový svářeč dostane kartičku, kde je zakódovaná jeho kvalifikace a zároveň zanesena do systému. Takže po celých US se dá lehce zjistit oprávnění. Ten udržovací poplatek obvykle platí firma, jedině když odejdeš a chceš si udržet platnost, tak jen musíš platit každého půl roku sám. 

Ono v praxi je to poněkud složitější   https://www.indeed.com/career-advice/ca … ifications

Pokud z toho něco stojí za překlad je:
Co jsou svářečské certifikace?
1)Svářečské certifikace jsou formální hodnocení od profesionálních organizací, jako je American Welding Society (AWS), která mohou ověřit svářečské dovednosti a postupy. Tato pověření můžete získat složením testů, které prověří vaše praktické a teoretické znalosti. Tyto testy mohou zahrnovat počítačové znalostní zkoušky nebo praktické ukázky odbornosti svařování. Mezi běžné procesy, které certifikace svařování posuzují, patří:

     Ploché, horní, horizontální a vertikální polohy svařování
     Svařování trubek 6G
     Obloukové svařování plynovým wolframem
     Plynové obloukové svařování kovů
     Svařování elektrickým obloukem
     Obloukové svařování kovů v ochranné atmosféře

A toto jsem musel absolvovat pro získání kvalifikace Welding Inspector
2. Certifikovaný svářečský inspektor (CWI)
Mnoho profesionálů v oboru považuje Certified Welding Inspector (CWI) za znak vedení a vysokou úroveň dovedností ve svářečském průmyslu. Certifikace CWI může dát svářečům jistotu zaměstnání a více příležitostí k postupu včetně vyšších výdělků. Certifikace CWI může přidat stabilitu do vaší kariéry, když spolupracujete s vedoucími projektů na ověřování svářečských prací. CWI mohou také usnadnit certifikace pro jiné svářečské profesionály. Abyste se kvalifikovali pro certifikaci CWI, můžete mít alespoň rok praktických pracovních zkušeností v závislosti na úrovni vašeho vzdělání. Certifikační zkouška CWI se skládá ze tří samostatných počítačových testů, z nichž každý trvá dvě hodiny. První hodnocení základních znalostí svařování se skládá ze 150 otázek s následujícími dvěma testy složenými ze 46 otevřených a kontrolních otázek. Související: Jak se stát svářečem v 6 krocích
3. Certifikovaný svářečský pedagog (CWE)
Certifikovaný svářečský pedagog (CWE) připravuje svářečské instrukce, vede odborná a technická školení, vytváří výukové materiály a určuje požadavky na vzdělání. CWE musí také umět následující:

     Připravit a vytvářejte reporty
     Přečíst si výkresy
     Pochopit omezení svářečského testování
     Pochopit svářečskou kvalifikaci
     Pochopit svařovací postupy a procesy

Aby se uchazeči kvalifikovali na testování CWE, mohou mít minimálně středoškolské vzdělání. Možná absolvovali svářečský školicí program a mají alespoň pět let zkušeností v oboru.

Ještě se ptáš na ceny za zkoušky, tak zde: https://www.earlbeck.com/welding-certif … icing.html

Editoval Frank (02-04-2024 12:37:39)

Offline

 

#29 02-04-2024 18:05:56

alkoholik
Člen
Registrovaný: 09-04-2011
Příspěvky: 416

Re: Svářečka a metoda pro kulatinu ocel a nerez 3-4mm

Franku, díky. Takhle to vypadá jednodušší než u nás (doufám že jenom zatím) v ee-junii. Teď pro známýho řeším problém, potřebuje Lloyd register pro kombinaci drát 1mm  se směsí 8% až 10% co2 zbytek argon. Drát jakýhokoli výrobce i plyn od kohokoli jenom bumážku na tu kombinaci pro Lloyd. A právě zde už mi to rozum nebere....Je možnost to nechat certifikovat, ale kdyby někdo měl a byl ochoten můžeme odkoupit...

Editoval alkoholik (02-04-2024 18:09:11)


Ať řežu sebevíc, furt je to krátký.

Offline

 

#30 03-04-2024 00:46:58

Frank
Člen
Místo: USA
Registrovaný: 24-11-2007
Příspěvky: 2440
Web

Re: Svářečka a metoda pro kulatinu ocel a nerez 3-4mm

alkoholik napsal(a):

Franku, díky. Takhle to vypadá jednodušší než u nás (doufám že jenom zatím) v ee-junii. Teď pro známýho řeším problém, potřebuje Lloyd register pro kombinaci drát 1mm  se směsí 8% až 10% co2 zbytek argon. Drát jakýhokoli výrobce i plyn od kohokoli jenom bumážku na tu kombinaci pro Lloyd. A právě zde už mi to rozum nebere....Je možnost to nechat certifikovat, ale kdyby někdo měl a byl ochoten můžeme odkoupit...

Já ti s tímto asi nepomohu. Jsem 12 let v penzi a kontakty, které jsem ve firmě měl, se změnily.
Snad na těchto adresách by se dalo někoho kontaktovat a požádat o pomoc...

https://hec.lrfoundation.org.uk/archive … ips-online

https://www.lr.org/en/services/classifi … -approval/

https://www.lr.org/en/

Offline

 

#31 03-04-2024 15:25:53

alkoholik
Člen
Registrovaný: 09-04-2011
Příspěvky: 416

Re: Svářečka a metoda pro kulatinu ocel a nerez 3-4mm

Díky.


Ať řežu sebevíc, furt je to krátký.

Offline

 

#32 03-04-2024 16:51:31

pafik1605
Člen
Místo: matička stověžatá
Registrovaný: 04-03-2013
Příspěvky: 2747

Re: Svářečka a metoda pro kulatinu ocel a nerez 3-4mm

Frank:
koukám, že ty certifikáty mají jednoho "autora". Svářeči mají CWE a CWI, na datové sítě bylo CNE a CNI (Cisco Network Engineer a Cisco Network Instructor) smile.
Jak to má Cisco ted, to netuším.

Offline

 

#33 03-04-2024 17:45:55

Charon
Člen
Místo: Praha
Registrovaný: 17-08-2014
Příspěvky: 1524

Re: Svářečka a metoda pro kulatinu ocel a nerez 3-4mm

To ale asi nebude ke svařování  Cisco Systems, Inc., jedna z největších počítačových firem dnešní doby a dominující hráč na poli síťových prvků, nebo ano?

Editoval Charon (03-04-2024 17:47:49)

Offline

 

#34 03-04-2024 18:26:22

pafik1605
Člen
Místo: matička stověžatá
Registrovaný: 04-03-2013
Příspěvky: 2747

Re: Svářečka a metoda pro kulatinu ocel a nerez 3-4mm

Jde o podobnost CWE, CNE, CWI, CNI. smile
Univerzální zkratky smile

Offline

 

#35 03-04-2024 19:52:37

Charon
Člen
Místo: Praha
Registrovaný: 17-08-2014
Příspěvky: 1524

Re: Svářečka a metoda pro kulatinu ocel a nerez 3-4mm

To je fakt na palici. Jednou si někdo nesprávně vyloží zkratku a zmáčkne ten nepravý čudlík. smile

V jednom kuse bojuji s tím, abych si vzpoměl v jakém jazyce jsem popsal barvy drátů a ty na mě vyrukuješ s podobností zkratek. C - červená-černá, Z -žlutá-zelená-zlatá, B - black-blue-brown, G -green-grey... Snad nejlíp je na tom španělština s latinou A - amarillo-azul,  V -violaceus-viridis

Editoval Charon (03-04-2024 19:56:23)

Offline

 

#36 04-04-2024 02:04:13

Frank
Člen
Místo: USA
Registrovaný: 24-11-2007
Příspěvky: 2440
Web

Re: Svářečka a metoda pro kulatinu ocel a nerez 3-4mm

pafik1605 napsal(a):

Frank:
koukám, že ty certifikáty mají jednoho "autora". Svářeči mají CWE a CWI, na datové sítě bylo CNE a CNI (Cisco Network Engineer a Cisco Network Instructor) smile.
Jak to má Cisco ted, to netuším.

big_smile big_smile big_smile Njn. Já si to nevymyslel. smile

Offline

 

#37 04-04-2024 11:07:15

Famater
Člen
Místo: Hradec Králové
Registrovaný: 24-01-2012
Příspěvky: 4820

Re: Svářečka a metoda pro kulatinu ocel a nerez 3-4mm

Je všechno moc zajímavé, ale myslím si, že původního tazatele moc certifikace pro Lloyda zas až tak moc netankuje.


TP1500, KITin 170LA, JLT250 ACDC,vodní chlazení vl. výroby, hořák SR18, Binzel SR26 s pot., Plasma CUT55, autogen PB-kyslík
Křemíková 3fáz 200A vl. konstrukce

Offline

 

#38 09-04-2024 10:20:33

slapyd
Člen
Místo: Brno
Registrovaný: 29-03-2024
Příspěvky: 6

Re: Svářečka a metoda pro kulatinu ocel a nerez 3-4mm

Člověk si takhle zajede na pár dní na veletrh a tady se to hned zvrhne na zahraniční certifikace smile
Každopádně, všem děkuji, takže ač zatím bez vyzkoušení je prostě nejlevnější a časově nejefektivnější MIG/MAG. Zvlášť tedy ještě děkuji Charonovi, za zjednodušenou tabulku a info. Teď už tedy najít jen nějaký ten stroj smile

Offline

 

#39 09-04-2024 16:56:42

jirkati
Moderator
Místo: Liberec
Registrovaný: 07-12-2007
Příspěvky: 4419

Re: Svářečka a metoda pro kulatinu ocel a nerez 3-4mm

Slapyd - No, že jsi jednou větou shodil snahu řady přispívajících o pomoc do koše je tvůj problém. Tebou zmíněná Charonova snaha ti pomoci výčtem části existujících možností nic neříká o tvých schopnostech svařovat. Zkušený svářeč totiž tuší o čem je ve tvém zadání řeč. A proto ví, že svařování tenkých drátů je docela problém, který se ale s velkou dávkou zkušenosti dá zvládnout. Tady totiž všichni uvažují jako svářeči o kvalitním sváru, ne o nějakém slepenci.
Než si pořídíš zařízení pro kteroukoli svařovací metodu najdi si nějakého svářeče a zkus si u něj tebou zvolené svařování. Sice jsi do svého profilu neuvedl místo svého působiště, ale i tak nějakého řemeslníka blízko najdeš.
Pak se pochlub svými sváry.

Editoval jirkati (09-04-2024 16:57:16)

Offline

 

#40 10-04-2024 14:11:41

slapyd
Člen
Místo: Brno
Registrovaný: 29-03-2024
Příspěvky: 6

Re: Svářečka a metoda pro kulatinu ocel a nerez 3-4mm

jirkati napsal(a):

Slapyd - No, že jsi jednou větou shodil snahu řady přispívajících o pomoc do koše je tvůj problém. Tebou zmíněná Charonova snaha ti pomoci výčtem části existujících možností nic neříká o tvých schopnostech svařovat. Zkušený svářeč totiž tuší o čem je ve tvém zadání řeč. A proto ví, že svařování tenkých drátů je docela problém, který se ale s velkou dávkou zkušenosti dá zvládnout. Tady totiž všichni uvažují jako svářeči o kvalitním sváru, ne o nějakém slepenci.
Než si pořídíš zařízení pro kteroukoli svařovací metodu najdi si nějakého svářeče a zkus si u něj tebou zvolené svařování. Sice jsi do svého profilu neuvedl místo svého působiště, ale i tak nějakého řemeslníka blízko najdeš.
Pak se pochlub svými sváry.

Tak prvně bych uvedl, že jsem se nesnažil snahu ostatních shodit, možná to bylo jen špatně pochopeno, všem jsem hned na začátku poděkoval. Jsem rád za techniky (měkká/tvrdá pájka, lepidla, odporové pájení etc.), ty mě nenpadly a jsem za to rád, že o těchto možnostech vím. Vím, že ty dráty o tomto průměru jsou problematické, proto jsem také kvitoval to stručné info o ceně a použitelnosti a vlastní zkušenosti co uvedl Charon (nic víc, nic míň). Vím, že si nekoupím svářečku a bude ze mě svářeč, a měřítko kvality sváru zdejších přispěvovatelů bude jiné než mé.  Ještě tedy zkusím vzít vzorky jak ZDENÁL doporučil do Choboly a zkusím vyzkoušet, pokud budou ochotní. Každopádně tedy ještě jednou děkuji všem za rady a tipy.
Určitě se pochlubím a dám zpětnou vazbu, ale nevím jestli se, vzhledem k mým zkušenostem bude teda čím chlubit smile

Editoval slapyd (10-04-2024 14:12:26)

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče