SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#101 28-12-2023 15:23:40

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8539

Re: svařování pod rentgen

Aha, možná jsou ty videa už staré tak ty stránky nefungují. Děkuji


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#102 28-12-2023 16:59:51

jirkati
Moderator
Místo: Liberec
Registrovaný: 07-12-2007
Příspěvky: 4411

Re: svařování pod rentgen

Nikdy by mně nenapadlo, že si někdo splete vzdálenost hubice od materiálu s výletem drátu. Snad mi někdo ukáže jak se zajistí, že průvlak bude v úrovni zároveň s hranou hubice. To je jeden z neřešených problémů většiny svářečů. Ale dokážou nadávat na průvlak, na kterém se dělá "bobek". Snad ani v takovém případě netuší, že mají průvlak příliš vysunutý z hubice, takže se nedostatečně chladí ochranným plynem. Nebo naopak mají průvlak utopený třeba 5 mm v hubici a diví se množství rozstřiku kolem sváru. Netuší totiž, že rozstřik je vždy způsobený příliš vysokým napětím na oblouku, tedy příliš dlouhým výletem drátu z průvlaku.
Ještě doplnění k mnohokrát omílanému Přechodovému pásmu. Je to pásmo, kde není přesně definován přechod roztaveného materiálu z kapky na konci drátu do nataveného základního materiálu.
Když už bych měl dát odkaz na nějaké kvalitní video, tak raději od profesionálů v oboru. Celá řada videí je na dané téma např. na
https://blog.perfectwelding.fronius.com … i-mig-mag/

Offline

 

#103 28-12-2023 17:40:30

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8539

Re: svařování pod rentgen

No já netvrdím že je to optimální řešení, ale opět zopakuji. Dnes je tohle všechno povídání spoustu svářečům úplně jedno a spoléhají ve všem na synergii. Já se třeba snažím držet hubici co nejblíže k materiálu. Průvlak je utopen zhruba 2-3mm pod okrajem hubice, drát používáme 1mm, tak se snažím držet vzdálenost do 10mm okraj hubice od materiálu. Chápu co je myšleno to přechodové pásmo, je tam i hrozně velký rozstřik kuliček. Proč ale většina mašin, hlavně ty synergické jedou i přes tohle pásmo?

Editoval varok (28-12-2023 20:52:41)


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#104 28-12-2023 18:10:37

j.bill
Člen
Registrovaný: 23-03-2017
Příspěvky: 709

Re: svařování pod rentgen

jirkati napsal(a):

Nikdy by mně nenapadlo, že si někdo splete vzdálenost hubice od materiálu s výletem drátu.....

Jé, toho jsem si vůbec nevšiml. Jen jsem to zběžně prohlédl v domnění, že tam má výlet. Tak to se omlouvám za mystifikaci... smile

varok napsal(a):

Ty jeho stránky nefungují, alespoň mě ne.

Roberte, stránky normálně fungují.


Lepič vlaštovčích hnízd.  smile
GÜDE GE145W + Proteco P550  ---> Berlan BWIG 180, Omicron OMI 246, LGK60 + Speedglas 9100XX, Predátor a další hračky... - všechno na takové to "domácí žvýkání"

Offline

 

#105 28-12-2023 20:53:42

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8539

Re: svařování pod rentgen

Aha, mě to píše to 404 error


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#106 29-12-2023 00:24:36

alkoholik
Člen
Registrovaný: 09-04-2011
Příspěvky: 412

Re: svařování pod rentgen

j.bill napsal(a):

alkoholik napsal(a):

..... V nynější práci mám svářečku super moderní, vše se nastavuje na displeji a možností co nastavovat tam je až moc. No jednoduchá tabulka napětí posuvu proudu co nastavit neni ani v návodu. Jestli by to bylo pro všechny svářečky společný což možná jo, tak použiju tabulku z KITa. .....

Tyhle základy znáš?
Zkrat:
https://youtu.be/UwMkA6WDneg?si=91qjB79YIU9dvjb5

Sprcha:
https://youtu.be/1GQC5IJZ5s0?si=FF1RirgNBRI3b2Ks

No jasně, že neznám. Akorát u odbočky bych nastavoval obráceně a u invertoru jsme někde jinde tím víc když umí pulz/lsc...... Omlouvám se už dlouho jsem nenastavoval svářečku klasicky, vždy šáhnu jen po programu, případně si ho trošku doladím. V nouzi vycházím ze synergie tam je doladění nutností, kór když pro plyn co používáme nemáme ve svářečce křivku. Naposled jsem asi před půl rokem nastavoval wlsp před prodejem. Výlet drátu? Je dobře, že máme inteligentní svářečky a v případě nutnosti nedodržení si uměj upravit parametry v reálným čase. Na druhou stranu, když si potřebuju trochu pomoct rozuměj ubrat oddálením hubice, tak svářečka to nepochopí a navalí o to víc.
Nevim jak se zajistí průvlak s hranou hubice, ale když používám stále stejný spotřebák tak mi to vychází kupodivu stále stejně.
Varoku, proč jedou? No protože to jde. I v přechodu jde svářečka nastavit. V pulzu nebo v jiném řízeném režimu si přenos odřídí regulace svářečky. Jestli jde o odkazy na tabulky, ty mi normálně fungujou.
Děkuji za odkazy na videa i na nastavující tabulky. Zkusím to dle rad a snad (snad) se už konečně zadaří.

Editoval alkoholik (29-12-2023 08:46:56)


Ať řežu sebevíc, furt je to krátký.

Offline

 

#107 29-12-2023 09:00:28

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8539

Re: svařování pod rentgen

Upravit utopení průvlaku legálně nejde, výrobci to tak debilně vyrábí. Někdo si pomáhá tím, že hubici obrousí vzadu(ne v přední části!) A nebo osoustruží.
I právě proto nerad používám synergii. Občas potřebuji svařovat na nějaké zvláštní nastavení, ale mašina mi do toho pořád kecá, snaží se to dorovnávat větším nebo menším posuvem drátu a to já nechci.
Ty parametry z tabulky se mi některé zdají dost divoké, ale schválně je po Novém Roce v práci zkusím.


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#108 29-12-2023 12:13:11

j.bill
Člen
Registrovaný: 23-03-2017
Příspěvky: 709

Re: svařování pod rentgen

Ty parametry sedí pro ten konkrétní svařovací zdroj. Tabulky ber jen jako orientační a nastav si to podle toho, jak se chová oblouk. (Podle oka a ucha tak, jak to ukazuje na videu.)


Lepič vlaštovčích hnízd.  smile
GÜDE GE145W + Proteco P550  ---> Berlan BWIG 180, Omicron OMI 246, LGK60 + Speedglas 9100XX, Predátor a další hračky... - všechno na takové to "domácí žvýkání"

Offline

 

#109 29-12-2023 14:01:36

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8539

Re: svařování pod rentgen

Ano, právě proto jsem psal alkoholikovi několikrát, že takhle radit od PC nelze a každá mašina potřebuje něco jiného. Ale jen tak z legrace zkusím to nastavení z tabulky.


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#110 29-12-2023 18:38:41

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8539

Re: svařování pod rentgen

Koukal jsem i na další videa toho típka, jak testuje svářečky a super. Všechno podrobně vysvětleno i praktické ukázky. Za mě palec nahoru


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#111 30-12-2023 09:33:07

alkoholik
Člen
Registrovaný: 09-04-2011
Příspěvky: 412

Re: svařování pod rentgen

varok napsal(a):

Upravit utopení průvlaku legálně nejde, výrobci to tak debilně vyrábí. Někdo si pomáhá tím, že hubici obrousí vzadu(ne v přední části!) A nebo osoustruží.
I právě proto nerad používám synergii. Občas potřebuji svařovat na nějaké zvláštní nastavení, ale mašina mi do toho pořád kecá, snaží se to dorovnávat větším nebo menším posuvem drátu a to já nechci.
Ty parametry z tabulky se mi některé zdají dost divoké, ale schválně je po Novém Roce v práci zkusím.

Vzadu na hubici je závit. Proto používám synergii a většinou s pulzem, udržuje stále stabilní oblouk a přenos i v situacích kdy neni lehké nebo možné udržet konstantní vzdálenost a úhel hořáku (při změnách směru, v hůře přístupných svárech, ostrý kouty).
Z parametrů z tabulky jsem zkusil dva jednička drát poslední zkrat a první sprchu.
http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/2815_ggg.jpg http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/2815_hhh.jpg Furt je to lepší, než když nastavím jen tak. Skrat mi přišlo že je možná trochu víc drátu, sprcha asi ok, ale nevyznám se v tom tak to nedokážu posoudit.

J.bille, Pokuď se nebavíme o mašině s 260A / 100% napájenou z 220V. Tak to sedět musí, přece veličiny jako napětí, rychlost jsou přesně určený a pokuď svářečky splňujou normy a nejsou rozbitý tak to musí mít v rámci tolerance stejně bez ohledu na výrobce. Přece wps nejsou pevně svázaný s konkrátní svářečkou ani s konkrétním typem. Nejsem si jistej možná jde určit konkrétní svářečka, ale nesetkal jsem se s tim. Pokuď se firma vážně zabývá svařováním musí mít svářečky mimo jíné pravidelnou kalibraci. https://blog.perfectwelding.fronius.com … ch-zdroju/

Až na tabulky, videa dobrý.

Jirkati, Děkuji a taky doporučuju, zajímavý a poučný články a videa. Třeba tenhle: https://blog.perfectwelding.fronius.com … i-mig-mag/

Editoval alkoholik (30-12-2023 09:34:40)


Ať řežu sebevíc, furt je to krátký.

Offline

 

#112 30-12-2023 10:44:18

pafik1605
Člen
Místo: matička stověžatá
Registrovaný: 04-03-2013
Příspěvky: 2726

Re: svařování pod rentgen

Podle fotek se to hodnotí špatně, chybí 3d pohled, ale já bych řekl, že u zkratu je to přesně naopak. Začátek OK a pak málo drátu. Strany sváru se ti propalujou do materiálu řekl bych.
Ale možná je to OK a naopak moje svařování by bylo špatně smile

Editoval pafik1605 (30-12-2023 10:44:29)

Offline

 

#113 30-12-2023 10:57:18

alkoholik
Člen
Registrovaný: 09-04-2011
Příspěvky: 412

Re: svařování pod rentgen

Jasně takže přidat drát, dá se určit i o kolik? Na začátku to jakoby kopalo, ale možná to je právě ono, o tom nikdo nikde nepíše jak se to má chovat dřív jsem se toho kopání lekl a ubral drát, chyba naopak přidat.   Dneska to už zkoušet nebudu, možná zejtra.


Ať řežu sebevíc, furt je to krátký.

Offline

 

#114 30-12-2023 12:15:31

pafik1605
Člen
Místo: matička stověžatá
Registrovaný: 04-03-2013
Příspěvky: 2726

Re: svařování pod rentgen

alkoholik napsal(a):

Jasně takže přidat drát, dá se určit i o kolik? Na začátku to jakoby kopalo, ale možná to je právě ono, o tom nikdo nikde nepíše jak se to má chovat dřív jsem se toho kopání lekl a ubral drát, chyba naopak přidat.   Dneska to už zkoušet nebudu, možná zejtra.

Neber mě na 100% vážně, já jsem amatér. Mám sice ledacos odkoukáno i navařeno, ale kdyby jirkati napsal, že blbě koukám, že je ten svar OK, tak ani neceknu big_smile.

Offline

 

#115 30-12-2023 14:08:43

ZDENÁL
Člen
Registrovaný: 03-01-2009
Příspěvky: 1526

Re: svařování pod rentgen

Aby vznikl krásný ukázkový svar, musí být splněny tyto podmínky:
              - pečlivá příprava svařence.
              - zkušenost svářeče se strojem se kterým svařuje - ví jak se svářečka chová při různém nastavení.
              - správná volba přídavného materiálu, ochranného plynu a opět zkušenost svářeče s nimi.
              - zkušenost svářeče s daným typem svaru - zadané svářečské práce nedělá poprvé.
              - šikovnost a talent na svařování, umět pozorovat svarovou lázen a pečlivě kreslit svar.
Možná jsem na něco zapomněl. Z výše uvedeného vyplývá, že po zámečníkovi, který svařuje pokaždé něco jiného nemůžeme chtít, aby jen tak přišel a svařil bezchybně vzorek pod rentgen a naopak ti co běžně pod rentgen svařují, např. ropovody, plynovody a mají státnice, mohou mít potíže vyvařit auto.

Offline

 

#116 30-12-2023 15:39:41

alkoholik
Člen
Registrovaný: 09-04-2011
Příspěvky: 412

Re: svařování pod rentgen

ZDENÁLE, hezky napsáno. A přesto to po nás každý tři roky chtěj. Nic světobornýho jenom stoupačku tupej a koutovej tupej na tři a koutovej na dvě vrstvy a trubku k plotně na jednu vrstvu a to si pak odvážej někam prej na rentgen. Nesmí tam bejt chyba a firma má potom nějaký iso a to iso máme i ve firemních svářečákách. Na to mít státnice jsem mladej a už jsem je nestih, tak si musím vystačit s nějakym iso. Znám truhláře co dělá na kovo cnc a běžně si vyvařuje auta, tam to o svářečích moc neni. Jako zámečník svařuju stále to stejné nebo spíš ty samý polohy a sváry furt dokola většinou koutovej většinou v PB méně často tupej v PA ostatní polohy vyjímečně většinou když už to nemá cenu kuli jednomu sváru otáčet, nebo se tam musí udělat svár aby to šlo uvázat a otočit.

pafiku, to pochybuju, na fotce vypadá o hodně líp než v reálu, ta sprcha naopak v reálu vypadala líp než na foto. Děkuji za rady, i amatér co zná může dobře poradit. Svářečku si umím nastavit, ale nevím jestli správně, chybí mi teorie nějaká tabulka třeba PB, tloušťka matriálu, volty, metry/s, plyn  To samý pro další polohy, tloušťtky plyny...Všude jenom rady nastav vod voka/ vod ucha ..... i na svářečáku to bylo přidej drát, uber proud........ ale žádný konkrétní rady, když je wps tak to tam je, ale moc často wps neni a když už tak jsou hodnoty vycucaný z prstu a málokdy jdou použít. Jasně dneska to řeší synergie, ale ta nezohledňuje polohy. V praxi to znamená že třeba stoupačku na desítce tl. mat. vařím na dvojku tl. mat. v synergii.


Ať řežu sebevíc, furt je to krátký.

Offline

 

#117 30-12-2023 20:35:17

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8539

Re: svařování pod rentgen

A pořád to samé dokola.


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#118 31-12-2023 00:16:55

j.bill
Člen
Registrovaný: 23-03-2017
Příspěvky: 709

Re: svařování pod rentgen

alkoholik napsal(a):

J.bille, Pokuď se nebavíme o mašině s 260A / 100% napájenou z 220V. Tak to sedět musí, přece veličiny jako napětí, rychlost jsou přesně určený a pokuď svářečky splňujou normy a nejsou rozbitý tak to musí mít v rámci tolerance stejně bez ohledu na výrobce. Přece wps nejsou pevně svázaný s konkrátní svářečkou ani s konkrétním typem. Nejsem si jistej možná jde určit konkrétní svářečka, ale nesetkal jsem se s tim. Pokuď se firma vážně zabývá svařováním musí mít svářečky mimo jíné pravidelnou kalibraci. https://blog.perfectwelding.fronius.com … ch-zdroju/

Některé svářečky dost "kecají". Dále do toho mluví typ přídavného materiálu, délka hořáku, návrh zdroje, kvalita součástek i řízení u elektronických svářeček, délka a průřez přívodních vodičů, teplota, přechodové odpory a další a další vlivy. Proto nemusí plně vyhovovat nastavené (a zobrazené) parametry u jedné svářečky automaticky u všech ostatních. Pokud bude svařovací zdroj zkalibrován, tak to bude určitě lepší. Jenže svařování je dynamický proces. Trochu oddálíš hubici a hned máš jiné napětí na oblouku atd...


Lepič vlaštovčích hnízd.  smile
GÜDE GE145W + Proteco P550  ---> Berlan BWIG 180, Omicron OMI 246, LGK60 + Speedglas 9100XX, Predátor a další hračky... - všechno na takové to "domácí žvýkání"

Offline

 

#119 31-12-2023 00:35:59

Ládes
Člen
Místo: Olomouc
Registrovaný: 04-12-2009
Příspěvky: 2405
Web

Re: svařování pod rentgen

alkoholik:upřímně mně ten svár přijde špatně položený(proto je tam ten nadbytečný hrb uprostřed),třeba mně někdo opraví.Já bych zvednul víc loket dal menší posuv,nebo zvýšil postupovou rychlost a posunul se víc na stojnu


Fronius VST 357-2 +AW 5000;Fronius TT 3000W +TTW 3000P,KITIN 150LA;EWM pico 160
SV 18R(1000)
Speedglass9100X,Lincoln Viking 3350 4C

Offline

 

#120 31-12-2023 07:48:11

alkoholik
Člen
Registrovaný: 09-04-2011
Příspěvky: 412

Re: svařování pod rentgen

j.bille, některé alegro svářečky, ale i sem dovezené a zde polepené nekecají, ale lžou. Profesionální svářečka v profi firmě může kecat maximálně v rámci tolerancí. Třeba ve wps jsou parametry daný např. opis z wps: metoda 135, průměr drátu 1,0, svářecí proud 230 +/- 20A, svářecí napětí 26V, polarita +/=, posuv 7,2, přenos kovu přechodový. Do toho se musí svářečka i svářeč vejít.

Ládesi, dík za radu, když budu vařit víc na stojnu a potáhnu rychlejc, tak by to mohlo bejt ok. Drát ubírat nebudu ten je v tabulce pevně danej a dle jiný rady zde ho je málo. jdu to zkusit.


Ať řežu sebevíc, furt je to krátký.

Offline

 

#121 31-12-2023 08:41:12

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8539

Re: svařování pod rentgen

Jak píšou chlapi, nejde se přece řídit tímto způsobem. Kolikrát dělá hodně i okolní teplota, vidím to i u nás v práci. V létě nebo když je teplota řekněme hrubo nad 20°C, tak je svár vzhledově a podle mě i jinými parametry jiný než když je teplota řekněme kolem 10-15°C. To je materiál prochladlý, musí se na svářečce trošku přidat.
Jak už tady bylo tisíckrát opakované, každá svářečka se chová trošku jinak a není to jen o tom co ukazuje displej. A to prosím i profi mašiny. Když se vedle sebe postaví 3 stejné mašiny, nebudou mít všechny stejný svár při stejném nastavení. Ten levý svár je hnus, ten pravý, no s přimhouřenýma očima. Jak mají vypadat slušné sváry bylo na videích od toho slováka. Je tam i v pulsu. Tam neporadím, zkoušel jsem v práci a nebylo to nic extra.


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#122 31-12-2023 09:57:25

pafik1605
Člen
Místo: matička stověžatá
Registrovaný: 04-03-2013
Příspěvky: 2726

Re: svařování pod rentgen

Mimochodem; svářečka 260A 220V existuje jen na papíře .... smile

Offline

 

#123 31-12-2023 10:31:34

Ládes
Člen
Místo: Olomouc
Registrovaný: 04-12-2009
Příspěvky: 2405
Web

Re: svařování pod rentgen

Nejspíš mi nekdy po novém roce do strojového parku přibude Transpuls tak můžu vyzkoušet a poreferovat.
alkoholik:chce to zkoušet a zkoušet, někdy může být rozdíl mezi ideálním  jakž takž  a naprd nastavením třeba 0,4m.Tohle mi přijde že to bylo vařený moc na ležící desku moc velkým množstvím drátu a udělala se tam taková vlna která se odrazila od stojny a vrátila se zpět na ležící desku kde PM pomalu nějak vlivem chládnutí ztuhl.
pafik:.... takovou svářečku bych taky chtěl vidět


Fronius VST 357-2 +AW 5000;Fronius TT 3000W +TTW 3000P,KITIN 150LA;EWM pico 160
SV 18R(1000)
Speedglass9100X,Lincoln Viking 3350 4C

Offline

 

#124 31-12-2023 13:59:49

pafik1605
Člen
Místo: matička stověžatá
Registrovaný: 04-03-2013
Příspěvky: 2726

Re: svařování pod rentgen

Ládes napsal(a):

pafik:.... takovou svářečku bych taky chtěl vidět

Já bych zase chtěl vidět tu svařovací mašinku SV18R(1000) smile. Používáš na svařování třením? big_smile

Offline

 

#125 31-12-2023 14:35:14

alkoholik
Člen
Registrovaný: 09-04-2011
Příspěvky: 412

Re: svařování pod rentgen

Ládesi, normálně ty tabulky jsou k ničemu. Bylo to vařený, vlna se dělala hned pod drátem od ničeho se nic kromě hromady kuliček a hořáku od sváru neodráželo. Nakonec se to zlepšilo nastavením dynamiky na nulu a nejvyšším napětím dle rozsahu v tabulce, drát je v tabulce určen přesně na 8m/s a jeho štelováním bych porušil doporučený hodnoty.
http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/2815_kkk.jpghttp://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/2815_jjj.jpg
První řádek nastavení dle tabulky změna dynamiky a napětí, ale stále v rozmezí tabulky. ten druhej se trochu přiblížil k normálnímu sváru. Ty další sváry to jsem jenom skoušel vařit na nějaký synergický programy v pořadí puls, lsc, normal nahoře nastaveno na 5mm tl dole na 10mm. samostatná fotka pulz nastaveno na tl 2mm.
Zkouším furt, ale výsledky čím dál tím horší a čím víc se snažím to dělat správně tak vo to je to ještě horší, asi se na svařování cočkem vys...u a budu radši dělat něco jinýho, třeba vrátnýho.

Editoval alkoholik (31-12-2023 15:22:58)


Ať řežu sebevíc, furt je to krátký.

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče