SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
Stránky: 1 2
Dobrý večer, chtěl bych poprosit jestli někdo neporadí ohledně nastavení řezacího hořáku. Jak byly ty staré hořáky s velkým kolečkem na nastavování(výrobce nevím, ale asi české?), Tak se dalo krásně nastavit kdy je režim na prázdno a kdy už pracovní, nebo jak to nazvat. Prostě naprázdno bylo to jádro plamene, nevím jak se to správně nazývá to co září hned u hubice hořáku, tmavší a kolečko na hořáku zavřené. Po otevření toho kolečka se to jádro plamene rozzářilo. Kolečko regulovalo přídavný kyslík plynule, tak šlo jakoby regulovat výkon pálení. Ty nové hořáky s malým kolečkem takhle nastavovat nejde. Výrobce asi GCE? Zdá se mi že to kolečko už nereguluje přídavný kyslík plynule, ale že jen otvírá a zavírá. Plamen už nejde nastavit pro ten klidový režim s tím tmavším jádrem plamene, nebo jak se tomu nadává a pro řezání už to jádro plamene tak nezáří jako u starého typu hořáku. Řez je takový "otřepaný" a z druhé strany kolikrát bubliny materiálu, jakoby málo profouknutý kyslíkem, i když je přídavný kyslík na hořáku naplno. Jak tedy tyhle hořáky nastavit? Neživím se pálením, jen občas potřebuju v práci něco upálit. Kdysi jsem dělal na učňáku základní kurz, ale právě s tím starým typem hořáku s velkým kolečkem. Děkuji
Offline
To vypadá na na špatně zvolenou - pro slabší mat. kombinaci hubic (trysek), nebo jenom ucpanou řezací.
Editoval alkoholik (05-10-2023 16:23:43)
Offline
Nee, dělá to i u úplně nového hořáku
Offline
Co to značí? že výrobce věděl jakej budeš pálit plech a rovnou ho správně osadil?
Offline
Mě se nejedná o to jakou to má trysku. U starých typů prostě byl plamen sytejší, nevím jak to popsat. Ta zářící část hned u trysky byla při chodu na prázdno tmavší a nešlo s tím pálit, když se to správně nastavilo, po otevření kolečka přídavného kyslíku začla ta část plamene u trysky sytě zářit a dělalo to nádherné čisté řezy. Odtavený materiál krásně odkapával dolů. U těchto nových typů je plamen naprázdno takový hodně bledý, i když si myslím že je dobře nastavený a po otevření kolečka přídavného kyslíku se syce trošku zvýrazní ta část u trysky, ale i tak je to hodně bledé, podobné jako u starého typu hořáku při zavřeném kolečku přídavného kyslíku. Pálit s tím lze, ale řezy jsou takové škaredé, odtavený materiál zůstává nalepený na spodku materiálu. Připadá mi to jakoby šlo málo acetylénu nebo je moc kyslíku. Nevím. U starého typu se nechalo zavřené kolečko kyslíku, nechalo se udělat takové jakoby natavené kolečko a pustil se přídavný kyslík. To už byl materiál krásně zahřátý a jelo to nádherně. Mám na mysli asi tenhle hořák: https://www.rulik.cz/rezani/rezaci-nast … olecko-pb/
Offline
musíš zvýšit tlak kyslíku, na redukčáku...
GCE vyrábí hořáky, řezáky, RV a jiné, je to zavedená firma, původně Chotěbořské strojírny.
Mají svoje knowhow i spokojené zákazníky. Spokojené zákazníky má automobilka Dacia.
V oboru svařování plamenem je na trhu spousta výrobců, třeba Harris, USA
Tuhle firmu založil před 100lety šikovnej fachman John Harris, vymyslel perfektní způsob směšování plynů v řezáku.
Vmyslel toho mnohem víc. Takže fa Harris má také svoje knowhow, a patenty. Stejně jako automobilka Ferari.
Kdysi dáááávno když jsem se začal zabývat řezáním železa jsem také používal nářadí Chotěboř a GCE.
Potom jsem objevil Harrise. Mám asi 10 kusů jejich hořáků, někdy je zakázka že pracují všechny najednou.
Je to perfektní profesionální vercajk, lehký, neskutečně odolný. Slouží dlouhá léta ve velmi obtížných podmínkách.
Nahřívací plamen (při použití PB) je potřeba řádně seřídit, to není jednoduché.
Plamen má stále stejný vzhled, barvu i velikost ale netopí, ohřev trvá dlouho.
Správně nastavený nahřívací plamen se vůbec nemění (nenatahuje se) při spuštění řezacího kyslíku.
Pokud se mění je nízký tlak kyslíku. Tlak kyslíku hodně klesá délkou hadic.
My standardně jedem kyslík 6 - 8 Bar, někdy i 10 a víc Barů. PB 1 - 1,5Baru.
Je velmi důležitý průměr řezací trysky - dle tloušťky materiálu.
Kdo má zájem vidět proces v praxi tak může třeba tuto sobotu ve Vysočanech (Harfa).
Školné ve formě drobného dárku potěší.
aha ty zkoušíš pálit acetylenem? tak sorry za ten můj elaborát, acetylen jsem nepoužil už asi 20let takže tam se plamen může chovat jinak
Editoval bourač (05-10-2023 19:22:10)
Offline
Taky je rozdíl mezi řezáky přímo na hadice a řezáky na univerzální rukojeť.
Jednoduše nastavím neutrální plamen s puštěnim řezacím kyslíkem a po zavření řezacího kyslíku je plamen oxidační to je naprosto normální chování u malých řezáků co se připojujou na rukojeť a čim maj menší hubice tak je ten rozdíl menší.
To co popisuješ tam jde málo řezacího kyslíku. Jedna možnost malá řezací hubice, druhá možnost malý tlak/malý průtok kyslíku.
Jednou mi během dne ukáply dva repasovaný řezáky, nekvalitní repas závada otřepy a špony uznáno prodejcem.
Schválně: jakou tloušťku má řezaný materiál a jaký jsou hubice v hořáku?
https://www.rulik.cz/rezaci-hubice/?order=price
Offline
Aha, tak až budu zase něco řezat, tak zkusím trošku přidat na RV kyslíku. Děkuji
Bourač: Ano, máme tzv. autogen, tedy kyslíko-acetylénový hořák.
Alkoholik: Materiál tak různě co je potřeba, ale povětšinou tenší do tl. asi 10mm. Vyjímečně tlustší.
Děkuji oběma
Offline
Nejmenší hubice je 3-10, tam problém nebude, tak snad už jedině tlak, případně někde přicpanej kyslík. Když pustíš řezací kyslík, tak by to mělo bejt znát i pociťově na ruce.
Offline
pocitově na ruce - jj to jsem zapoměl zdůraznit, řezací kyslík tryská z trysky.
Tryska je zařízení který např. zvedne do vzduchu 100tunovou raketu tím že z ní proudí hořící plyn.
Prakticky to první použili Hitlerovo projektanti - dostřelili s tím až do Londýna.
Nebo požární hadice - jistě si každý všiml že při hašení jeden hasí a druhý mu pomáhá hadici držet - protože akce / reakce
a aby byl nějaký účinek ten zpětný tlak je velký.
Při řezání autogenem sice tryskající kyslík nehoří ale je potřeba aby matroš profouknul, tak že při spuštění řezacího musíš cítit jak to řezák nadzvedává. Když nic necítíš, tak nic neproudí.
Pochopila si to Roberto?
Offline
Ano, pochopil Jirko. Tak samozřejmě cítím že po otevření toho kolečka přídavného kyslíku to kyslíku přidalo, ale jak jsem psal už hned na začátku to prostě hoří úplně jiným stylem než ty starší hořáky. Ve firmě kde jsem dělal předtím, tak někteří nechali to klečko přídavného kyslíku skoro pořád otevřené a tak to nějak nastavili, aby to jakž takž řezalo, ale opravdu byly výsledky žalostné. Tak by mě zajímalo, jestli je chyba v hořáku, nebo jestli je třeba 6 lidí blbých a jen to neumí nastavit.
Offline
Joe66: Psal jsem že ten starý typ hořáku nebyl problém, ten nový typ taky "nějak" nastavím, ale prostě to není ono. Proto jsem se tady ptal, protože jsou tady oborníci.
Offline
U úplně nového hořáku asi nebude problém zjistit přesný typ a obrátit se na "technickou podporu výrobce" jen musíš přesně specifikovat problém počínaje řezacím plynem,výstupními tlaky na budících,přes délku hadic velikost trysky až po to co pálíš(druh materiálu a pálený průřez).Můj typ je že na to co pálíš máš nevhodnou velikost trysky/dlouhý hadice nízký tlaky.
Editoval Ládes (07-10-2023 17:52:41)
Offline
velikost trysky už padla nejmenší tryska je 3-10 a řeže do 10mm, jak dlouhý musej bejt hadice aby se to projevilo, nízký tlaky pokud mi jeden (starší) řezák funguje a druhej (novější) ne, tak to bude tlakem možná dochází "bomba".
Offline
nooo, ono to s tím tlakem a velikostí trysky není uplně jednoduchý.
Výrobce trysek uvádí nějaký rozsah tloušťky materiálu pro který dodává trysky a taky uvádí doporučený tlaky plynů.
Když se palič na ta doporučení vykašle a pohraje si s nastavením řezáku, zjistí že např. železo tlustý 200mm rychleji uřízne "malou" tryskou s vyšším tlakem. "Velká" tryska tak daleko nedofoukne.
Offline
Tak jsem koukal na tlaky plynů a acetylén něco málo přes 1Bar, zhruba 1,2 a kyslík kolem 5Bar. Trysku a hubici už nejde přečíst, je to opálené.
Offline
na tlaky plynů jsi koukal kam?
RV ukazují jen přibližné hodnoty, starý unavený RV ukazuje uplné nesmysly.
Jestli ti RV ukazuje tlak kyslíku 5bar tak v té lahvi už nejspíš nic není.
Si pusť samotný kyslík (bez ohně) 5 bar je tlak dost podobný co ti dává vzduchový kompresor...
Offline
Ano, koukal jsem na RV. Ty jsou pár měsíců staré. Tak že bych se špatně díval? Zítra mrknu znovu.
Offline
nemrkej, vem řezák a bez ohně skus ofoukat ponk...
Offline
bourač napsal(a):
nemrkej, vem řezák a bez ohně skus ofoukat ponk...
Stejně mrkne když pustí lahvový ventil a jestli ho nezavírají to by pak vysvětlovalo deficit kyslíku.....
Offline
bourač napsal(a):
nemrkej, vem řezák a bez ohně skus ofoukat ponk...
Neni nad dobrou radu, ideálně když bude ponk řádně zaolejován.- sarkasmus!
Offline
To alkoholik - mohu ujistit že zaolejovaný stůl kyslíku nevadí. To by chlapi v údržbářských dílnách museli neustále poletovat pod stropem. Jde jen o to, aby některý umělecký svářeč nenamazal třeba těsnění či závit na kyslíkové lahvi. Reakce čistého kyslíku napřímo s tukem může být docela bouřlivá. 100 mm před řezákem na plechařinu do 10 mm už toho koncentrovaného kyslíku moc není. Na povrchu proudícího media je totiž podtlak, který v tomto případě nasává okolní nzduch. Každý si to může vyzkoušet fouknutím ústy mezi dva listy papíru. Ostatně, je to princip, který drží letadla ve vzduchu, že?
Offline
Tak je asi velký rozdíl mezi stlačeným kyslíkem a kyslíkem za atmosférického tlaku. Za atmosférického tlaku, při tom ofukování, je třeba nějaký znatelný podnět. Jako třeba jiskra nebo hořící cigareta nebo možná větší elektrostatická jiskra daná tím, jak proud kyslíku hejbá věcmi nebo prachem. Potom se to na čistém kyslíku rozjede velice rychle, ale při ofuku z hořáku stačí zastsvit kyslík a hukot přejde v klasické zahoření. Který ve správné dílně nepřecpané hořlavinami a vybavené nějakým hašením se rychle uhasí.
Ve stlačeném kyslíku bude na zahoření nějaké vazelíny na těsnění stačit úplně minimální podnět, třeba nějaký otřes nebo klepnutí a už to pojede, v prostředí tlakového kyslíku výbuchem plus nejspíš to z kyslíkové láhve nepůjde zastavit a celá zásoba kyslíku "foukne" ven na okolní hořlaviny a udělá z toho superhukot.
Možná by z výchovných učelů mohlo být povnné vzít třeba hořícího špačka cigarety nebo podobně velký žhavý uhlík či doutnající dřívko, dát venku nebo na betonu daleko od hořlavin atd na tenčí plech a zkusit na to fouknout hořákem čistý kyslík. Aby bylo vidět ten hukot, co čistý kyslík na hořlavině udělá.
Offline
tak jsem vyzkoušel Radimem navržený postup.
Vzal jsem vajgla od startky, umístil jej na dvoře na betonovou podlahu a zkusil na něj fouknout proudem kyslíku. (bez ohně).
Ten parchant někam odletěl a už jsem ho nenašel.
Jinak už jsem tady psal že drobná zahoření a požáry vzniklé při pálení běžně sfoukáváme proudem řezacího kyslíku.
Také bych zde rád opět pozdravil podnikové hasiče zbrojovky Vlašim. Od těch jsem odkoukal hasící techniku pomocí Wapky.
Prostor pálení se předem wapkou navlhčí a riziko požáru se o 99% zmenší. Sprcha z wapky ničemu neublíží a brzy vyschne.
Protože mě nebavilo při práci stále tahat zahradní hadici a prodlužovák 230V upkrejdoval jsem vlhčení prostoru bateriovým aparátem - postřikovačem z Hornbachu. viz foto.
Offline
Stránky: 1 2