SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#1 15-06-2023 17:46:11

pavel22
Člen
Registrovaný: 15-06-2023
Příspěvky: 3

PFC vlastnost - jak moc je důležitá

Dobrý den,
pro domácí svařování zvažuji Omicron GAMASTAR 176LS a dražší GAMASTAR 196LS PFC. Hlavní rodíl mezi nimi mi přijde, že je PFC - menší namáhání jističe.
1.) Rád ušetřím a bral bych 176LS, ale jak moc je to PFC důležité z praxe? Budu pak mít častěji problém, pokud bude svařovat u někoho s "horší" elektroinstalací? Nebo při svařování kratší dobu to až takový význam nemá?
2.) U obou Gamastar zmiňuji "jistič 25A" znamená to ze zkušenosti, že když to připojím na 16A hned to vyhodí jistič nebo až po nějaké době a něco svařit stihnu?

(Pokud PFC má vliv jen u některých metod a i jiných zase ne, tak to se rád dozvím, jsem laik)


Děkuji
Pavel

Offline

 

#2 15-06-2023 20:07:11

Discovera
Člen
Místo: Olomouc
Registrovaný: 07-06-2009
Příspěvky: 1421
Web

Re: PFC vlastnost - jak moc je důležitá

Můžu ti jen poradit tuhle...
https://www.naraditechnik.cz/svarovaci- … a-synergie

Oproti tvé GAMĚ je to jiná liga...mám jí teď na dílně na testovačku (zároveň tuhle co mám bude upravená verze jako Tecnomig 212...takže ten kdo by jí chtěl získá za stejnou cenu u Petra v úpravě) a můžu s klidem říct, že GAMA rozhodně není lepší ani výkonnější než tahle mašina.

Ani s PFC ti nijak nepomůže pokud budeš mít slabý jistič nebo moc citlivý..i na B16 ti na relativně malém proudu (80-100A) při bodování jistič vybaví klidně už po třetím zapálení oblouku...

Editoval Discovera (15-06-2023 20:13:17)

Offline

 

#3 15-06-2023 23:41:57

pavel22
Člen
Registrovaný: 15-06-2023
Příspěvky: 3

Re: PFC vlastnost - jak moc je důležitá

To jsi mi do toho teda hodil vidle, ale děkuji. A promyslím buď tu IDEAL TECNOMIG 201 nebo o něco dražší a podle popisu s více funkcemi/vlastmi ta Tecnomig 212.
Já se obecně bojím polských výrobku, že se po krátké době pokazí a že k tomu nebude v češtině dost informací. Taky jsem hledal něco, kde není LCD display (nevím jestli to té svářečce nesníží životnost, že je to věc navíc, co se může pokazit), ale zas ta Tecnomig 212 s LCD vypadá hodně dobře.

Díky.

Offline

 

#4 16-06-2023 07:47:54

ZDENÁL
Člen
Registrovaný: 03-01-2009
Příspěvky: 1553

Re: PFC vlastnost - jak moc je důležitá

Zdravím Discoveru, vítej zpět. Ty tak chválíš ty IDEALY, že snad budu muset si nějakého koupit a otestovat, jestli je lepší než můj starý Filex. Faktem je, že svary, které prezentuješ na svých stránkách, vypadají velice dobře. Kompresor slouží výborně a připomínám se s olejem na dolití. Stačí cca 0,3l. Děkuji. Z.Š.

Offline

 

#5 16-06-2023 09:44:56

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4495

Re: PFC vlastnost - jak moc je důležitá

Na běžných  rozvodech a na ne příliš dlouhé  prodlužce asi PFC nebude mít žádný  velký  přínos, ty ztráty navíc z  účiníku a podobně se absorbují  v rozvodech  na sloupech  a podobně.
Kladný  vliv má PFC  na dlouhých  prodlužkách,  kde bude z určité  části  eliminovat ztrátu  výkonu  na těch  prodlužkách.

Jednoznačně kladný  vliv potom  bude mít PFC v ostrovním  provozu,  kdy se bude provozvat  svářečka napájená  jen ze střídače z baterií,  protože zhoršený  účiník  svářečky bez PFC bude muset  téměř úplně absorbovat  ten  střídač. Případně při  velmi  dobrém  a dobře dimenzovaném PFC bude možné  svářečku  připojit i  na jiné  napětí, místo  230 třeba 120,  možná  i  na víc než  230 střídavých  nebo přímo  na stejnosměrné napětí atd. To  je ale zatím  hodně teoretické, výrobci  střídačů  a svářeček s tím  nepočítají, protože tady v Evropě se to  zatím  nepožaduje.
Ale napříkald třeba v USA,  co  ke mně nějak  proniklo,  jsou  spotřebiče s PFC,  které  se tak  mohou  připojit bez  nějakého  přepínání  na napětí od 100 do 230,  možná  až  do  420 V a je jedno,  jestli  to  je napětí  střídavé  50 Hz nebo 60 Hz nebo  stejnosměrné.

Offline

 

#6 16-06-2023 11:55:07

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8554

Re: PFC vlastnost - jak moc je důležitá

Mám starší verzi Gamastaru, multifunkce 176L s manuálním nastavením a s padáním jističe nemám problém. Taky to provozuju na klasickém 16A/B a spadl mi jen párkrát když jsem svařoval na plný ceres delší dobu. Ale při běžných domácích pracích nepadá nikdy. Nevím jestli není problém u té silnější 196 verze, to jsem nezkoušel. A i na prodlužovačce asi do 30m svařuje pěkně, i když ta moje nemá údajně PFC. To je spíše důležité na stavbě kde je problém s elektrikou, 100m prodlužovaček a ještě k tomu pofidérní kvality.


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#7 16-06-2023 16:14:46

pavel22
Člen
Registrovaný: 15-06-2023
Příspěvky: 3

Re: PFC vlastnost - jak moc je důležitá

Díky za objasnění.

Offline

 

#8 16-06-2023 18:18:06

Honza007
Člen
Místo: Český ráj 294 11
Registrovaný: 10-12-2011
Příspěvky: 2484

Re: PFC vlastnost - jak moc je důležitá

Pokud je pořádny rozvod  a dostatecně dimenzovany prodluzovak potreba není pokud je tomu naopak  můze se tato funkce hodit.


Jak šel čas KS250 Triodyna WLSP315 Unimig 400 Trafo po dědovi, invertor telvin,gama,autogen a dalsi.Dnes Migatronic Pilot2400 Flex330 Alfa-in 350 a 250 plazma Cebora Fronius 1400 Speedglas 9100XX a doma pro radost BWIG 180 BSP-40 WMP 200 s  AEK 024
Prosím než se zeptáte nebudte líní HLEDAT www.google.cz  http://cs.wikipedia.org  a hlavně používat mozek wink Lidi nebuďte líní přemýšlet a číst.

Offline

 

#9 17-06-2023 09:14:08

Discovera
Člen
Místo: Olomouc
Registrovaný: 07-06-2009
Příspěvky: 1421
Web

Re: PFC vlastnost - jak moc je důležitá

ZDENÁL: Já na tebe úplně zapomněl...jsem na baráku, takže vezmu olej :-).  CHválím, protože to je jediná poslká (čínská) mašina, která za to opravdu stojí a pokud to má mouchy dá se to velmi rychle vyladit. Problém
              všech čínských svářeček je jejich SYNERGIE a  tím spojený podavač drátu.  VŠECHNY svářečky v kufříkové verzi mají jednu celosvětovou vadu na kráse - převod podavače ze které se odvíjí základní rychlost pro SYN křivku a je jedno jestli s čistým CO2 nebo směskou. Podavač má se svým převodem nějakou základní rychlost na určitém napětí. Všechny dospělé podavče s vertikálním motorem tedy se šnekovým převodem mají TU SPRÁVNOU rychlost aby v čínské synergii (nahrané parametry křivky) vše sedělo a svářečka tím pádem perfektně šlapala. Jediný Jasic tím není políben a synergické stroje počítají evidentně s těmi podavači co mají horizontální motor.
Prostě ty podavače mají ruzné základní rychlosti díky jinému převodu (přepočtu) a to je kámen úrazu. Proto hodně majitelů svařeček si stěžuje na nutnost dolaďování (korekce) a stejně to někomu pořád nevyhovuje. Tohle jediný Ideal u svých mašin v EXPERT verzi řeší  a jsou tím pádem opravdu použitelné a stabilní. Tecnomig 212 je mašina přímo od nuly vyrobená Badkem a se správnou rychlostí podavače, proto je to jediná perfektní "jemná" mašina s perfektním zapalováním oblouku, pokud jí nezačne nějaká OEM fabrika ku*vit.
Když připojíte dospělý podavač k čínské svářečce, kde je ten hliníkový obyč podavač s horizontálním motorem, svářečka najednou začne svařovat "perfektně" (nemyslím ovšem mašiny do 9tis )

Radim se pěkně rozepsal smile  má pravdu samozřejmě ale pro hobíka stručně bych to napsal asi takto...pokud bude mít jističe hned za srandaí vedle zásuvek v dílničce s B16 jištením, tak mu ani PFC nepomuže (ať pasivní či aktivní) a s čínskou mašinkou v 200A provedení (se čtyřmi velkými kondenzátory na vstupu u vnitř ) mu při bodování s největší pravděpodobností sletí jistič už při třetím zapálením oblouku.

Editoval Discovera (17-06-2023 09:14:25)

Offline

 

#10 17-06-2023 12:37:56

jouda74
Člen
Registrovaný: 01-02-2022
Příspěvky: 214

Re: PFC vlastnost - jak moc je důležitá

pavel22 napsal(a):

Dobrý den,
pro domácí svařování zvažuji Omicron GAMASTAR 176LS a dražší GAMASTAR 196LS PFC. Hlavní rodíl mezi nimi mi přijde, že je PFC - menší namáhání jističe.
1.) Rád ušetřím a bral bych 176LS, ale jak moc je to PFC důležité z praxe? Budu pak mít častěji problém, pokud bude svařovat u někoho s "horší" elektroinstalací? Nebo při svařování kratší dobu to až takový význam nemá?
2.) U obou Gamastar zmiňuji "jistič 25A" znamená to ze zkušenosti, že když to připojím na 16A hned to vyhodí jistič nebo až po nějaké době a něco svařit stihnu?

Mam 176LS na desitce (!!) becku jistici, a s 0.6/0.8 dratem zatim zadny problem, ale varim tim maximalne 4mm plochace apod.


Einhell trafo -> Kitin 150TIG LA, Omi176LS

Offline

 

#11 17-06-2023 13:04:58

Discovera
Člen
Místo: Olomouc
Registrovaný: 07-06-2009
Příspěvky: 1421
Web

Re: PFC vlastnost - jak moc je důležitá

Jouda74: Ano ale Gama 176LS není na 200A a tyhle slabší stroje  opravdu díky  slabšímu maximálnímu výkonu nejsou ani na dejme tomu 100A proudu ani při bodování tak náročné, že by jistič v B vybavil. Zkuste tohle udělat opravdu  s vykonejsim strojem a uvidíte, že ani při bodování s PFC to z pravidla jistič v B nedá a bude padat.

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče