SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
Pokud by se převíjel sekundár, muselo by se dát pozor na vliv odporu vinutí na výstupní napětí svářečky.
Offline
Famater napsal(a):
Pokud by se převíjel sekundár, muselo by se dát pozor na vliv odporu vinutí na výstupní napětí svářečky.
ANO, máš pravdu, ak výrobca s týmto sériovým odporom rátal ako so stabilizačným prvkom ktorý do charakteristiky vnáša troch strmosti. Ale ak si niekto projektuje svoju DIY zváračku, tak predpokladám že si zvolí stabilizáciu prúdu pomocou tlmivky. Je ale dobre, že si na túto potrebu upozornil.
Offline
Originál tam tlmivka bola .
Ja ju tam tiež plánujem dať.
Offline
tam je problém jiný. úbytek napětí.
Offline
Tak pokud to bylo trafo používané na cočko, tak pokud tam byl úbytek napětí, tak byl takový, že to nevadilo funkci. A převinutím, pokud bude provedeno správně, se to nezmění. Zlepšit by se to dalo jedině tím, že by se celé trafo navinulo jinak, třeba na primár se navinul sekundár, aby byla větší vazba. Ale to přinese problémy zase jinde.
Tři cívky, část primáru, sekundár a nad tím zbytek primáru jsou nejspíš proto, aby se při vysokém zatížení trafa snížilo množství magnetických siločár procházejících mimo jádro a magnetický tok přes sekundární cívku byl stejnoměrný na spodním i na horním kraji sekundáru. Což zvyšuje účinnost a maximální výkon trafa, zvyšuje vazbu mezi primárem a sekundárem a odstraňuje nerovnoměrné tepelné zatížení horního a spodního okraje sekundární cívky.
Offline
Ano Radime. Právě o to správné převinutí jde. Jde o volbu průměru měděného drátu.
Offline
Momentálne sa pohrávam s počtom závitov na primárnej strane .
Trafo zatiaľ ide v jednofázovom režime a je navinuté drôtom z toho zhoreného vinutia .
Keď že som v minulosti mal také to trafo v jednofázovej powermatke , zapísal som si výstupné napätia pri jednotlivých stupňoch.
Včera ma napadlo pripojiť primár zhruba na 162 závit a na výstupe som po usmernení dosiahol nejakých 34,8V (bez filtračného kondenzátora) .
Toto napätie zhruba zodpovedá najvyššiemu stupňu na bývalom powermate (140A) .
Prúd ktorý tiekol primárom bol kolo 2A .
Problém už nastáva v tom , že powermat mal primár navinutý hrubším drôtom.
Ak by som teraz zaťažil výstup , určite by to zhorelo .
Ale aspoň viem počet závitov voči výstupnému napätiu.
To je to , po čom som cely čas pátral.
Teraz už len stačí prepočítať to na 400V , navinúť a malo by to fungovať.
Offline
Tak vysoké napětí je i zbytečně vysoké. Když bude trafo dostatečně tvrdé, tak ti bude stačit i do 24V. Tak hrozně vysoké napětí bývá u těch levných svářeček právě proto, že je trafo měkké a po zatížení el. obloukem hodně spadne. V praxi ti stačí na hodně tenké plechy, třeba auta apod. i okolo 16V. Těch asi 22V utáhne i 200A v extrému při drátu 1mm. Jestli budeš používat drát tenší, třeba 0,8mm tak bude maximum samozřejmě méně, plácnu do 165A? Těch asi 34V se používá na sprchový režim u velkých mašin které dají hrubo přes 200A a to v domácích podmínkách možná dáš(podle jističe), ale kolikrát něco takového potřebuješ?
Offline
varok napsal(a):
Když bude trafo dostatečně tvrdé, tak ti bude stačit i do 24V.
Tak tvrde bohužiaľ nebude pri tejto konštrukcii a usporiadaní cievok .
Ale ako si sám sebe odpovedal , to trafo nieje dostatočne tvrdé a výstupné napätie po zaťažení poklesne na prijateľnú hodnotu.
Editoval m.evil (26-02-2023 11:31:43)
Offline
Dnes som to trafo vyskúšal prakticky.
Dosiahnutý prúd kolo 120-130A.
Pripojil som 300A bočník s analogovým ampérmetrom.
Na primárnej strane nejakých 162 závitov.
Napájanie 230V .
Otázka znie : Ako ešte môžem zvýšiť prúd na výstupe?
Drôt na primárnom vinutí je ten hliníkový 1,9 mm hrubý.
Myšlienka ešte znížiť počet závitov na primárnej strane mi veľmi nepripadá ako dobrý nápad .
Pomohlo by navinúť primár ešte hrubším drôtom ako je teraz pri zachovaní počtu závitov?
Zvárané v čistým CO2 , hrúbka plechu 5 mm :
EDIT:
Už mi to došlo.
Pri rovnakom primárnom prúde ale napätí 400V pôjde do trafa oveľa väčší výkon.
Preto na 230V z toho nemôžem viac vytiahnuť.
Editoval m.evil (28-02-2023 00:02:17)
Offline
Nesmis presytit jadro. Potom vyleti proud a spalis vinuti. To je prave ten problem - najit balanc mezi dostatecne nizkym poctem zavitu pro maximalni syceni a spravnym odporem vinuti (prurezem) tak, aby to fungovalo, ale neshorelo.
Presyceni bys videl na oscilogramu proudu naprazdno - sinusoida by mela zdeformovany tvar.
Offline
Záleží jak je ta hranice přesycení ostrá. Na svém svařovacím trafu MMA to mám tak, že v létě za tepla je vhodné pro ochlazení trafa mezi svařováním svářečku vypínat, protože jinak se dost vysoká teplota trafa drží pořád. Možná bylo trafo kdysi vinuté na 220 a nyní mám v síti 230 nebo 240 V.
Offline
Hranice je dana tvarem hysterezni smycky B=f(H), tedy materialem
Offline
To trafo vraj dávalo od výroby až 210A
Ako nebudem od toho požadovať rovnaký prúd.
Uspokojím sa aj s maximom nejakých 180A na 2 fázy .
Offline
Tady musím k tomu něco dodat. U mAG/MIG dává trafo napětí. To musí odpovídat napětí na oblouku při daném proudu. Proud je potom dán rychlostí posuvu. Doporučuji podívat se do nějaké tabulky nastavení napětí a rychlosí posuvu. Trafo musí být schopno přenést potřebný výkon. Nejlepší by bylo zapojit umělou zátěž a na trafu ladit napětí. Nebo měřit napětí a proud a měnit rychlost posuvu nebo tak nějak.
Offline
Famater:
Áno v podstate sa mi včera podarilo vyskratovať pruvlak voči zváranému materiálu.
Blbo sa jednou rukou zvára a súčasne očami sleduje ampérmeter.
Mal som to asi na najmenšom výkone a bol som prekvapený , že prúd pri skrate vyletel na 200A , pričom počas zvárania tam bolo len nejakých 80A .
Áno v tomto je táto technológia odlišná oproti MMA.
Nieje tu limitovaný prúd ale napätie.
Offline
m.evil napsal(a):
......Blbo sa jednou rukou zvára a súčasne očami sleduje ampérmeter......
Na to je dobrý telefon s foťákem, natočíš si video a ze záznamu vidíš, jak to probíhalo.
Offline
Famater napsal(a):
Tady musím k tomu něco dodat. U mAG/MIG dává trafo napětí. To musí odpovídat napětí na oblouku při daném proudu. Proud je potom dán rychlostí posuvu. Doporučuji podívat se do nějaké tabulky nastavení napětí a rychlosí posuvu. Trafo musí být schopno přenést potřebný výkon. Nejlepší by bylo zapojit umělou zátěž a na trafu ladit napětí. Nebo měřit napětí a proud a měnit rychlost posuvu nebo tak nějak.
Už som pochopil, prečo zdôrazňuješ odpor vinutia. Pri odbočkovom trafe sa však dá meniť aj napätie, síce skokovo a pomerne malých krokoch, ale sa to robí bežne. uvádzam schému zapojenia trafa aj tabuľky U,A,podávanie a hrúbky matrošov,
Offline
j.bill napsal(a):
m.evil napsal(a):
......Blbo sa jednou rukou zvára a súčasne očami sleduje ampérmeter......
Na to je dobrý telefon s foťákem, natočíš si video a ze záznamu vidíš, jak to probíhalo.
Presne takto som to potom testoval .
EDIT: budem musieť napojiť aj voltmetrer , aby som mohol sledovať aj napätie.
Editoval m.evil (28-02-2023 14:30:11)
Offline
m.evil. Ja by som sa s meraním napätí a prúdov tak nehral. Oveľa zložitejšie bude nadefinovať podávanie drôtu. Ja som asi pred 10-tími rokmi takúto mašinu skladal a viem o čom hovorím. synergiu predpokladám robiť nejdeš. Napätie budeš meniť skokovo a sám uvidíš, kedy to má zvuk vyprážania rezňá a minimálny rozstrek. To s čím sa ti oplatí aj trochu pohrať, je skoková regulácia rýchlosti podávania drôtu. Potenciometrom to budeš chýtať veľmi zložito. Ja som si nastavil kroky podľa rady E12, tj. 2,7; 3,3; 3,9; 4,7 atd. Ak počas varenia zistíš, že je treba pridať ale ubrať tak si cvakneš aj bez čumenia do displeja či ciferníka. Ak budeš potrebovať jemnejšie ladenie, čo nemyslím, tak môžeš zabudovať dolaďovací poťak.
Offline
Chápem.
Ja mam teraz na zváračke fixou urobené čiarky pri potenciometri podávania drôtu.
Ale zaujímavé je , že to vari lepšie než to trafo od omikronu (omi165).
Tlmivku som tam nechal omikroňácku .
Offline
m.evil: Nejlepší by jsi měl, kdyby sis na každé určité napětí vyzkoušel právě velký rozsah posuvu drátu. Plácnu nesmysly, ale jen tak pro příklad. Nastavil by sis třeba 20V na sekundáru a k tomu si postupně zkoušel nastavit posuv drátu, opět plácnu od 3m/min. do max. co ještě svářečka bude schopna svařovat. Potom si vybereš hodnotu která ti bude nejvíce vyhovovat. U klasických odbočkových mašin by jsi měl poznat kdy je optimální nastavení podle zvuku a vzhledu sváru. Kdyby jsi to potom měřil, tak se bude i proud značně měnit. Nevím jestli to je i u odbočkových mašin, co jsem měl starého Telwina, tak tam jsem budíky neměl, ale co máme v práci už invertorové mašiny, tak to ale není přímo úměrné menší posuv-malý proud a větší posuv- velký proud. Do určité míry ano, ale pak se to už mění i naopak. U těch invertorových mašin je trošku nevýhoda, že musí být nastaveno trošku vyšší napětí i u směsi oproti starým odbočkám. (A nebo neumím svařovat )
Offline
varok : no veď kvôli tomu tam mam tie čiarky spravené fixou pri potenciometri posuvu drôtu.
Už som si to v minulosti skúšal a značil ...
Ale jak som vymenil trafo , tak už to samozrejme nesedí.
Editoval m.evil (28-02-2023 17:31:15)
Offline
Aha, no ale tak štělování může začít znovu. A jak si psal že to trafo má dát údajně až 210A, tím bych se neřídil. Jestli papírově, tak bych to bral s velkou rezervou. Co jsem měl starého Telwina, tak měl psané regulace do 160A a max. 170A, nevím přesně co tohle znamená a co jsme kdysi s jedním známým měřili klešťovým A-metrem, tak více jak asi 140A to nedalo a to ještě bylo jakoby ve špičce, běžně to ukazovalo jen do těch 140A.
Co mám ten Gamastar nevím kolik dává doopravdy, tam se mi proud neukazuje, jen napětí a posuv drátu a klešťový A-metr nemám.
Offline
Ako z pohľadu elektrikára , to meranie prúdu je len orientačné .
Lebo skratový oblúk neustále zhasína a znova sa zapaľuje.
A to iste registruje aj merací prístroj.
Možno by to pod argónom bolo stabilnejšie a ukázalo viac než v CO2 .
V minulosti som staval tyristorovú nabíjačku pre olovené akumulátory , na ampérmetri smiešna hodnota a mne sa tavila izolácia na vodičoch .
Tyristor bol zapojený ako jednocestný usmerňovač (usmerňoval len jednu polvlnu 24V trafa) .
Určite tam bolo viac , než ukazoval ampérmeter.
Editoval m.evil (28-02-2023 18:09:24)
Offline