SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
Tak se smiřte s tím jak to ted svařuje. Všechno ostatní Vás bude něco stát.
Ja to vnímám jinak. Než hledat závadu tak zajistit, že závada není.
Sice můžete zkusit dát na youtube video jak svařujete a dostat odpověd, je to OK. Spíš bude odpověd: "mělo by to jít líp" a budete zas tam kde jste ted. Nebo proměříte průběhy, zkontrolujete klíčové součástky a třeba přijdete na chybu. Pokud nic nenajdete, tak pak někoho kdo má stejný stroj a porovnat. Budete aspoň vědět, že stroj je v pořádku.
Editoval Charon (27-12-2022 18:44:11)
Offline
Nejen u tohohle platí:
A) Jste fanda do elektrotechniky - hledejte závadu, proměřte průběhy podle dokumentace, porovnávejte s lépe fungujícím stejným zařízením. (Ono to možná ani závadu nemá, jen prostě tehdejší produkce neměla všechny tranzistory se srovnatelnými parametry či životností).
B) Potřebujete svařovat - vyhodťe to do sběrného dvora k recyklaci a kupte si něco novějšího, podle potřeby buď profi pro bezproblémový servis po mnoho let, nebo něco laciného, co stačí domů do garáže a co si má rychle "vydělat samo na sebe" aby to šlo za pár let vyměnit za jiný nový stroj obdobné kategorie.
Pokud platí A, schémata, parametry a oscilogramy už tu máte.
Pokud platí B, tak si zajeďte někam, kde prodávané stroje předvádějí a tam si vyberte s čím se Vám bude nejlépe svařovat.
Offline
Spíš by jsem ji chtel opravi. Problém ale je, že změřený pruběh nemám s čím porovnat.
Offline
Nerozumím. To Vám k porovnání nestačí průběhy od výrobce? Link na dokumentaci kde ty průběhy jsou je v příspevku http://www.svarforum.cz/forum/viewtopic … 65#p182465
Tady je manuál: https://ulozto.cz/file/RNyxN82Z/navod-k … -200-1-pdf včetně pár technických údaju a několika jednoduchých závad a jak na ně.
Editoval Charon (27-12-2022 20:33:56)
Offline
Prubehy v ridici deske jsou ok. Další prubehy (prubehy za usměrňovačem) výroce bohužel neuvádí.....
Offline
copak někdo z nás -vás viděl, nebo slyšel co se při sváření touto UTA200 děje? Ani fotka sváru, natož nějaké video aby bylo vidět co je považováno za nestabilní oblouk, jak oblouk zhasíná atd.
Online
Ano. Videl jsem to já. Nevím to ale posoudit, či to je u této svářečky vlastnost nebo závada. Vařit se s tím dá, ale není to ono.
Offline
já snad vytáhnu mojí UTA 200 a něco s ní povařím - a zárověň to natočím.
Taky se už dlouho chystám do Piéšťan - poválet se trochu v bahně, Skalicu mám tak nějak při cestě.
Můj fosil UTu bezproblému uveze. , uveze i nějaký zkušební železo.
Offline
pafik1605 napsal(a):
Měření do zkratu ti o dynamice moc neřekne, ale je vidět, že tyristory spínaj. Sice netuším, jak bys to sám s dvěma rukama a okama udělal, ale chtělo by to nafotit totéž při normálním oblouku.
může to lehce zvládnout pomocí metody od admina, věc stará asi 60let
http://www.svarbazar.cz/phprs/view.php? … 2008033101
Offline
Tak já bych to i natočil, ale kam to video potom pošlu? Utu vozit nemusíš. Stačí když si povaříš s mojí a řekneš, či je OK nebo ne. Jak dlouho vaříš invertorem a neměl jsi v ruce UTA? Já mám čím dál tím větší podezření, že ta UTA je v pořádku a že jenom já jsem si odvykl od klasického oblouku. Předse jenom oblouk invertoru je jaksi trochu jiný..... Já se zase odhodlávám vytáhnout WTU a porovnat to s ní. Jenže ta moje WTU-čka je tak založená a navíc má zlomený přívodní kabel, že se mi do toho vubec nechce.
Offline
Video můžete uložit třeba na: uložto.cz nebo jinde a sem dát odkaz
Editoval varok (28-12-2022 00:42:33)
Offline
bourač napsal(a):
může to lehce zvládnout pomocí metody od admina, věc stará asi 60let
Bourači a ostatní, opravte mne, jestli se pletu. Vůbec nerozumím svařování elektrodou, nikdy jsem to nedržel v ruce, ale v tom Tebou odkazovaném návodu píší, že takto se u svářeček předvádí funkce ARC Force, což je jakási zpětná vazba "stabilizující" svářečovy klepoucí se ruce a kompenzující délku oblouku, když svářeč není schopen udržet s elektrodou konstantní délku oblouku.
A nic takového v zapojení svářečky UTA 200 fakt nevidím. Vidím tam jen pomocný zdroj pro zapalování oblouku, ale naprosto nic, co by mělo vlastnost zpětné vazby, tedy co by snímalo napětí oblouku a podle toho ovládalo ten pomocný zdroj, aby mohl dělat něco jako je ARC Force u dnešních svařovacích zdrojů.
Pokud tedy Lukas-skalica proměřil osciloskopem měřicí body 1-8 toho pomocného zdroje a průběhy v nich odpovídaly tomu, co je ve schématu, tak pomocný zdroj pro zapalování oblouku je OK a zbytek jsou svářečovy ruce. Nejde nakonec opravdu jen o to, že tenhle muzeální exemplář neodpustí to, co dnešní svářečky zvládají vykompenzovat.
Editoval habaso (28-12-2022 06:17:16)
Offline
TO Habso: Pomocný zdroj nemá vyznačené žádné puběhy. Oscilogramy 1 až 8 jsou z řídící jednotky hlavního zdroje.
Stabilizační funkci u této svářečky (tak jako u kažé) má tlumivka na výstupu hlavního zdroje.
Offline
Lukas-skalica napsal(a):
TO Habso: Pomocný zdroj nemá vyznačené žádné puběhy. Oscilogramy 1 až 8 jsou z řídící jednotky hlavního zdroje.
Jak já chápu to schéma, tak to právě nic jako "řídící jednotka hlavního zdroje nemá". Hlavní zdroj je trafo, usměrňovač a tlumivka. Nic víc. Ani to nemá žádné stabilizační kondenzátory hlavního zdroje. Stabilnější oblouk než hlavní zdroj by měla i autobaterie, protože ta by poskytovala stabilní stejnosměrné napětí. Tohle tam má jen usměrňovačem překlopenou půlvlnu a tlumivku, nic víc.
Ty průběhy na měřicích bodech 1-8 jsou z malého pomocného zdroje a ukazují jeho postupné usměrnění a stabilizaci.
S dnešními svařovacími zdroji se zdrojem napětí ve spínaném zdroji a s IGBT tranzistory měnícím napájení oblouku podle parametrů oblouku to snese srovnání jen při robotickém svařování, kdy bude konstantní délka oblouku a konstantní rychlost posuvu a to ještě jen za předpokladu nekolísání frekvence a napětí v síti, kdy ten hlavní zdroj v UTA 200 to všechno nechá projít až do napětí oblouku.
Editoval habaso (28-12-2022 08:24:40)
Offline
To schéma chápeš zle. Já tu svárečku poznám do detailu v tomhle směru. Pomocný zdroj není nijak regulovaný. Ta řídící jednotka je pro hlavní zdroj. To usměrnení je pomocí dvou diod a dvou tyristorú. V tomhle případě je tam tyristorový blok. Řídící jednotka hlavního zdroje je zapojena do konektoru X5. Odtud to pokračuje do zapalovacího modulu E2 a odtud na výkonové tyristory......
Editoval Lukas-skalica (28-12-2022 08:35:54)
Offline
Lukas-skalica napsal(a):
To schéma chápeš zle. Já tu svárečku poznám do detailu v tomhle směru. Pomocný zdroj není nijak regulovaný. Ta řídící jednotka je pro hlavní zdroj. To usměrnení je pomocí dvou diod a dvou tyristorú. V tomhle případě je tam tyristorový blok. Řídící jednotka hlavního zdroje je zapojena do konektoru X5. Odtud to pokračuje do zapalovacího modulu E2 a odtud na výkonové tyristory......
Ale ten hlavní zdroj je jen usměrňovač a výkonné spínací tyristory. Tyristor je jen On/Off regulace, co tam řeší regulaci pulsu co projde zkrz a tedy reguluje svařování, ale nevidím tam nikde tu požadovanou zpětnou vazbu.
Kudy a jak je snímaná a jak je zpracovávaná informace o oblouku? Jak je tedy udělaná ta "ARC Force" zpětná vazba? Já sice vidím R2 a z něj snímané napětí přes vstup 12 a 18, což by to k tomu mohlo sloužit, ale 12 mám ve schématu nepoužitou (je pravda, že 18 vede přes další napěťový dělič na vstup operačního zesilovače). V tom případě by při svařování mělo být aktivní zapojení tohoto při kolísání oblouku vidět na MB 5 - MB 7.
Editoval habaso (28-12-2022 08:53:16)
Offline
Pane Lukas-skalica nenechte se zmást.
Děláte to dobře.
Pouze jednu věc bych Vám chtěl připomenout. Vy měříte průběh napětí ve zkratu a nikoliv v pracovním bodě té svářečky , proto máte špatné výsledky měření.
Doufám , že jsem Vás tímto neurazil.
Editoval JaroslavPavel (28-12-2022 09:02:15)
Offline
Ta svářečka (jako všechny obdobné) je proudový zdroj. Znamená to, že se nekontroluje napětí oblouku ale proud tečoucí přes oblouk. Proud oblouku je snímán na bočníku R2 a přes R4 je zaveden na vstup 18 rídící jednotky. Odtud do operačního zesilovače VA1. Tento signál je ješte na vstupu VA1 korigován potenciometrem pro nastavení proudu R3. Dále je porovnávána aktuální hodnota proudu s "pilkou" tvořenou tranzistorem VT1. Výstup VA2 jde dál na VT3 a VT2, co tvoří koncový stupeň pro buzení zapalovacích traf v bloku E2. Ješte je přes odpor R18 na ridici desce zavedena "zpětná vazba" do báze VT1. Ta slouží pro zvýšení počtu zapalovacích pulzu pro výkonové tyristory. (verze Q34-01 toto neměla. Na zapálení tyristoru stačil vždy jeden impulz). Co se týče stabilizace proudu/napětí na oblouku, tak na to tam slouží TL1. Tlumivka se přesití a její vlastnost je taká, že pri "skrate zvýši proud - odpáli skrat a pri poklese proudu zasa naopak zvýši napětí aby oblouk nazhasl".
Offline
Jaroslav pavel: Já nevím jaké mám výsledky měření. Nevím že jsou špatné. Nevím totiž, co mám naměřit.
Offline
Pane , Vy hledáte tuto charakteristiku
http://www.svarforum.cz/forum/viewtopic … 56#p142756
Editoval JaroslavPavel (28-12-2022 09:34:41)
Offline
To ano, ale pro svářečku UTA 200
Offline
Lukas-skalica napsal(a):
Ta svářečka (jako všechny obdobné) je proudový zdroj. Znamená to, že se nekontroluje napětí oblouku ale proud tečoucí přes oblouk. Proud oblouku je snímán na bočníku R2 a přes R4 je zaveden na vstup 18 rídící jednotky. Odtud do operačního zesilovače VA1. Tento signál je ješte na vstupu VA1 korigován potenciometrem pro nastavení proudu R3. Dále je porovnávána aktuální hodnota proudu s "pilkou" tvořenou tranzistorem VT1. Výstup VA2 jde dál na VT3 a VT2, co tvoří koncový stupeň pro buzení zapalovacích traf v bloku E2. Ješte je přes odpor R18 na ridici desce zavedena "zpětná vazba" do báze VT1. Ta slouží pro zvýšení počtu zapalovacích pulzu pro výkonové tyristory. (verze Q34-01 toto neměla. Na zapálení tyristoru stačil vždy jeden impulz). Co se týče stabilizace proudu/napětí na oblouku, tak na to tam slouží TL1. Tlumivka se přesití a její vlastnost je taká, že pri "skrate zvýši proud - odpáli skrat a pri poklese proudu zasa naopak zvýši napětí aby oblouk nazhasl".
Takže se shodujeme, že vidíme proudově regulovaný zdroj.
A já se znovu jako blbec zeptám, kde je "ARC Force" (k jehož předvádění slouží to provaření elektrody ohnuté do oblouku a jen položené na železo)? "ARC Force" přidává proud při zkrácení oblouku. (a ne toto skutečně nenahradí tlumivka)
A pokud tam není, proč by to mělo svařovat jako dnešní invertory?
Offline
Habso nech toho. Nemá to opravdu smysl. Máš pravdu jako vždy..... Pokud si spomínám tak ty žádný regulovaný zdroj nevidíš. Vidíš jen pomocný zdroj s regulací a hlavní bez regulace.
Editoval Lukas-skalica (28-12-2022 09:43:45)
Offline
Ano, Lukasi, popsal jsi to dobře.(až na to presycení tlumivky). Už z popisu vlivu tlumivky je jasné, že u tohoto zdroje má tlumivka zásadní vliv na dynamické vlastnosti zdroje. Pokud je špatně složená na př. malá mezera, bude se to projevovat i tím zhasínáním oblouku. Podle mě je elektronika v pořádku. Tyristory zapalují, proud je regulován.
Pro Habaso: Tato svářečka nepotřebuje vytvářet "arc force" elektronicky, tuto funkci zastává tlumivka "s hodně železem".
Online
Lukas-skalica napsal(a):
Habso nech toho. Nemá to opravdu smysl. Máš pravdu jako vždy..... Pokud si spomínám tak ty žádný regulovaný zdroj nevidíš. Vidíš jen pomocný zdroj s regulací a hlavní bez regulace.
Pomůže Ti k věcné debatě, když Ti potvrdím, že jsem si jako blbec nevšimnul tyristorů.
Famater napsal(a):
Ano, Lukasi, popsal jsi to dobře.(až na to presycení tlumivky). Už z popisu vlivu tlumivky je jasné, že u tohoto zdroje má tlumivka zásadní vliv na dynamické vlastnosti zdroje. Pokud je špatně složená na př. malá mezera, bude se to projevovat i tím zhasínáním oblouku. Podle mě je elektronika v pořádku. Tyristory zapalují, proud je regulován.
Pro Habaso: Tato svářečka nepotřebuje vytvářet "arc force" elektronicky, tuto funkci zastává tlumivka "s hodně železem".
Tohle podepíši oboje.
A nakonec se jako místní blbec znovu zeptám, proč by to proboha mělo svařovat na úrovni co dnešní i levné invertory?
Offline