SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
Přesně tak, proto to také ESAB opraví jen novou řídící deskou. (A Xerox novým zdrojem)
Nicméně pro sebe je klidně možné si to opravit tím pájením a já jsem rozhodně zastáncem preventivní výměny všeho, o čem víme, že topilo. A následně dohledáním, co dalšího bude ještě špatně, to vše mimo tu svářečku. Teprve opravenou funkční desku zkoušet ve svářečce. (Ta kopírka už nám takto doma funguje od první opravy zdroje dalších cca 10 let nad plán a oba dva zdroje byly už opravovány 2x s odstupem oprav několik let)
Editoval habaso (23-12-2022 21:15:42)
Offline
Zajímavý přístup, vyměnit všechno co by mohlo být vadný. Vím, dělá se to teď běžně a všude. V případě svářečky by se vyměnila celá deska. Z hlediska servisu je to jediná možná cesta, přece nebudou platit odborníka když stačí platit podavače co umí měnit desky.
A pokud chcete bez rozmyslu vyměnit součástky, tak si je rovnou kupte dvakrát a ušetřete na dopravě a času. Hořelo jednou, bude hořet znovu.
Řekněme, že výměna součástek jak navrhujete (2 integrované obvody, 3 tranzistory a 2 odpory) nepomůže a zase se odpor R4 rozsvítí. Jak budete dál pokračovat, vyměníte ještě větší sadu součástek včetně těch už jednou vyměněných? Jste si jist, že při pájení jste nevnesl na desku chyby?
To nikoho nezajímá, jak se mohlo stát že R4 hořel a zda má sklon hořet dál?
Offline
Charon napsal(a):
Řekněme, že výměna součástek jak navrhujete (2 integrované obvody, 3 tranzistory a 2 odpory) nepomůže a zase se odpor R4 rozsvítí.
Nevím, proč mi předhazujete, že nebudu hledat chybu. Já opakovaně píšu, že jí hledat budu, ale nejdříve vyměním tohle a pak teprve budu hledat
viz například zde http://www.svarforum.cz/forum/viewtopic … 88#p182288
habaso napsal(a):
A jinak v tuto chvíli bych já osobně vyměnil jak oba IC, tak oba silové tranzistory a i ty výkonné odpory. Vycházejí v nákupu na zlomek toho, co stojí hodina času práce, takže nemá smysl v desce ponechávat součástky, co z nich tepelným přetížením zmizely nápisy. A spolu s nimi přeměřit v desce všechny polovodiče a i všechny kondenzátory a všechny rezistory. A nesouhlasející vyměnit. Pak teprve bych cokoliv přeměřoval.
Offline
habaso: Tak když pro sebe, tak to jo. Ale potom neplatí ten argument, že to dělá elektrikář s platem 50 tisíc, s odvody celklem 100 tisíc a s náklady na opravárenské pracoviště 200 - 300 tisíc, takže to potom vyjde třeba i několik tisíc za každou hodinu práce. Takže se finančně vyplatí vyměnit všechno, co trošku vypadá špatně. Protože to není na výdělek, ale ze záliby.
A je tam ještě další věc. Kdo má olšový ruce, vymění součástku na jednom místě tak maximálně 3x a potom už má tu měď na plošném spoji v háji. Kdo má ruce kvalitní, tak možná 6x. Snad i desetkrát. Ale víc určitě ne. A pokud neidentifikuje přesně příčinu poruchy, tak určitě je ohňostroj vícekrát, než se přijde na to, čím to je. Třeba nějakým odpůrkem nebo kondíkem s absolutně nepoškozeným vzhledem.
Offline
habaso napsal(a):
Nevím, proč mi předhazujete, že nebudu hledat chybu. Já opakovaně píšu, že jí hledat budu, ale nejdříve vyměním tohle a pak teprve budu hledat ...
....
A jinak v tuto chvíli bych já osobně vyměnil jak oba IC, tak oba silové tranzistory a i ty výkonné odpory. Vycházejí v nákupu na zlomek toho, co stojí hodina času práce, takže nemá smysl v desce ponechávat součástky, co z nich tepelným přetížením zmizely nápisy. .....
A nestačilo by rozpojit R47 a D17 větev a tím vyloučit vliv těch dvou tranzistorů? Odpojit R16 a tím vyloučit vliv řízení a zkontrolovat IRF540? A podle výsledku pokračovat dál, než běžet nakupovat součástky a rovnou pájet na desce?
habaso napsal(a):
.....A spolu s nimi přeměřit v desce všechny polovodiče a i všechny kondenzátory a všechny rezistory. A nesouhlasející vyměnit. Pak teprve bych cokoliv přeměřoval.
A to přeměřování součástek by bylo před nákupen integráčů? A jak by jste přeměřoval součástky, vyndaval a pájel zpět?
Editoval Charon (23-12-2022 21:41:19)
Offline
Běžte už do pryč . Třeba v uvedeném obvodu bych změřil dvě součástky a to v zapojení Q1 a Q4 , pokud by byly OK , dál bych se touto částí nezabýval .
Tak vás na závěr trumfnu při Vánocích , když mi desku pošle a zaplatí zpětné poštovné , namaluji reverzinženýringem schema , ZDE uveřejním a pak se poperte . A do tý doby na LKA180 zapomeňte .
Offline
Radim napsal(a):
habaso: Tak když pro sebe, tak to jo. Ale potom neplatí ten argument, že to dělá elektrikář s platem 50 tisíc.Protože to není na výdělek, ale ze záliby.
On platí, ale v té podobě, že prostě rozebrání svářečky a vyndání té desky trvá něco, sestavení něčeho na testování na stole něco trvá, zamontování desky, složení a vyzkoušení svářečky něco trvá (a jde o hodiny v součtu) a nemá smysl to následně opakovat pro momentálně ušetřených pár Kč. Takže jsem prostě i pro výměnu preventivně.
Radim napsal(a):
A je tam ještě další věc. Kdo má olšový ruce, vymění součástku na jednom místě tak maximálně 3x a potom už má tu měď na plošném spoji v háji. Kdo má ruce kvalitní, tak možná 6x. Snad i desetkrát.
S tímhle nesouhlasím, je to otázka vybavení, jediné s čím jsem kdy měl problém jsou různé SMD procesory, co musí dolů horkovzduchem s tvarovým nástavcem a není úplně jednoduché odpájet např. 64 vývodů najednou. Ale se součástkami s montáží do otvorů nikdy a tím méně na PCB kde nebylo nijak nutné šetřit místem (ano, i poškození mědi se mi už stalo, ale nikdy jsem jí neutrhl, takže i poškozená část mědi šla připájet a masivně pocínovat postiženou část měděného spoje a tím jej "zachránit"). Jinak trafopájkou jsem pájel naposledy jako malé dítě za "indiánů" a posledních 30let není důvod. A na složité SMD věci dnes mám reflow pec s programovatelnými teplotními profily, nebo tepelnou desku k ohřátí jen dané části PCB plošně.
Charon napsal(a):
A nestačilo by rozpojit R47 a D17 větev a tím vyloučit vliv těch dvou tranzistorů? Odpojit R16 a tím vyloučit vliv řízení a zkontrolovat IRF540? A podle výsledku pokračovat dál, než běžet nakupovat součástky a rovnou pájet na desce?
To nevím, záleží na tom, jak je v tom bloku 7 udělaná zpětná vazba a to zatím nikdo nevíme a bez desky v ruce neumíme zjistit.
Charon napsal(a):
A to přeměřování součástek by bylo před nákupen integráčů? A jak by jste přeměřoval součástky, vyndaval a pájel zpět?
V těch spínaných zdrojích mi to obyčejně vychází, že tak polovinu jde v pohodě přeměřit v desce, co ne a co potřebuji vědět, že je OK, tak vyndavám a kontroluji venku. A někdy vracím zpět, někdy dávám rovnou nové (co nadto přeměřím i jako nové před použitím). Neberte to dogmaticky
Všem hezký Štědrý den a vůbec Vánoce 2022
Offline
Taky všem hezký Štědrý den a vánoce.
Offline
Bez ohledu na to jaká je zpětná vazba do bloku 7 se při rozpojení R47 a D17 a odpojení R16 dá říct jak by se měl obvod chovat.
Ale fajn, každý máme nějaký postup. Já jsem spíš stará škola, měřit a přemýšlet, pak měnit to co je vadný.
Taky všem hezký vánoční svátky a nový rok.
Editoval Charon (24-12-2022 09:12:21)
Offline
Charone já jsem nejspíš ještě starší škola a postupuji snad proto stejně. Podle "anamnézy"(t.j. příznaků) si vytvořím "hypotézu" a pak ji měřením potvrdím, nebo vyvrátím. Vypájím to co je nezbytné pro přesnost měření.
Teď jdu strojit stromek ... atd.
Offline
Jamalalicha, i paprťála, chánua, chánua, e chánua, e chánu, džalala, džalala-a, a paprťála. … patláma, patláma, patláma a žbrluch!
Offline
Ano, přesně tak.
Offline
U Gerycha jsem svářečku koupil, servisman by ji opravil, ale chtěl ji dovézt. Zrovna u nás byly hromady sněhu a sám bych ji nenaložil. Také říkal, že to bývá mosfet, Proto jsem ho zkusil vyměnit. (po přínosné diskuzi si myslím, že prvotní příčina nebyla v tranzistoru).
Dnes mi Ježíšek nadělil nové ceočko PANTERMAX 230 LCD. Neskutečně krátký 2 m uzemňovací kabel jsem vyměnil za 3,5 m a zkusil první sváry. Je to nesrovnatelně lepší. Posuv drátu u ESABu musel blbnout delší dobu, než selhal úplně.
Právě svařuji trezor na Kalašnikova a majitel má ve firmě zaníceného elektronika - tomu desku a schéma, získané od vás dovezu, a v případě potřeby ho zavezu ke svářečce.
Pro mne byla diskuze velmi přínosná, třeba už budu umět demontovat (nezvyklý výraz, že?) tranzistor z desky a pak ji nezačišťovat vrtákem a tím zničit vodivou cestu a znemožnit pájení.
Pochopil jsem dataset = : Technické údaje, nebo Характеристики :-)
Editoval lancar (25-12-2022 02:09:00)
Offline
Škoda , schemu nezískáme .
Offline
Jo tak nějak. Datasheet je technikus terminus a znamená Katalogový list a nebo otrockým překladem data sheet = datový list .
No a dataset (nebo data set) je kolekce, soubor dat. Třeba data z více měření.
bobobo, ani Vánoce nejsou všemocný. Nezoufej, tak si doma postavíš něco jinýho. A dohádat se můžeme třeba nad svářečkou GUDE či něčím jiným co určitě přijde.
Editoval Charon (25-12-2022 08:51:08)
Offline
lancar napsal(a):
Dnes mi Ježíšek nadělil nové ceočko PANTERMAX 230 LCD. Neskutečně krátký 2 m uzemňovací kabel jsem vyměnil za 3,5 m a zkusil první sváry. Je to nesrovnatelně lepší. Posuv drátu u ESABu musel blbnout delší dobu, než selhal úplně.
Tu konstrukci pro zvedání lodí, co jsem sem dával fotky, jsem svařoval také jednoduchou MIG/MAG svářečkou s transformátorem a odbočkami. Dneska mám vedle ní i IDEAL Tecnomig 212 LCD a práce s ní je neporovnatelná a protože to nemám na profesionální svařování od rána do večera, tak i životnost bude myslím v pohodě a i kdyby ne, tak se to prostě musí brát, že se již zaplatila prací co odvedla.
Hodně hezkých housenek s novým invertorem
Offline
bobobo napsal(a):
Škoda , schemu nezískáme .
K čemu schéma, když to nebudeme opravovat? To nemyslím ve zlém, stavět dnes podobné řízení dofuku přes RC články a operační zesilovače je nesmysl, dneska se stejná věc postaví nad procesorem s displejem a bude mnohem lepší. Pro laika by bylo nejjednodušší na použití bud Arduino Nano v podobě nějaké desky, nebo Raspberry Pi Pico a dodělat jen silovou část a té schéma máme z manuálu.
Offline
V klidu, bobobo to nechce stavět. A ten procesor také není všemocný. Proč myslíte, že jsem před mnoha lety zaloboval, aby v mém kotli byla starší deska řízení postavená na analogu na místo novější postavený na procesoru?
Offline
Charon napsal(a):
V klidu, bobobo to nechce stavět. A ten procesor také není všemocný. Proč myslíte, že jsem před mnoha lety zaloboval, aby v mém kotli byla starší deska řízení postavená na analogu na místo novější postavený na procesoru?
Nevím, aby se vám to lépe opravovalo a bylo jednodušší na pochopení?
S tím procesorem si tam přidáte k dofuku předfuk pár řádky kódu. S tím operačním zesilovačem máte smůlu. Podobně tam teď je bodové svařování, ale není tam 2T/4T. Atd. Jenom se to musí udělat tak, aby rušení od trafa nevadilo tomu procesoru, ale to není tak složité.
Offline
Ano, aby to bylo opravitelné. Jak je někde procesor tak opravitelnost hodně klesá a je to na výměnu desky. Sehnat nebo vymyslet reverzním engineeringem kód programu je nereálné. Tam je to na výměnu komplet periferií pokud se něco stane a doufat, že to procesor přežil.
Ted mám v počítači schema a vím, že je kotel opravitelný a modifikovatelný. Navíc poslední verze analogu má větší šance na dlouhověkost oproti první verzi digitálu.
Procesor je dobrý pro vývojáře, výborný pro výrobce, ale špatný pro opravu.
Zkoušel jste dopsat dva řádky kodu do již existujícího programu? Praxe ukazuje, že většina firem raději příkoupí procesor a pamět, než aby optimalizovala jednou fungující kod. Po je poznatel z IT. U zařízení s mikroporcesorem je situace ještě horší.
Offline
Proběhlo tu několik rad, že je k měření potřeba osciloskop. Taky tu proběhly názory, že ne každý umí s osciloskopem měřit.
Proto příspívám malým vánočním rébusem z praxe 😊.
===========================================================================================
Nedávno jsem zapisoval skutečné hodnoty stejnosměrného pracovního bodu dvoustupňového přímovázaného předzesilovače s vysokou vstupní impedancí. Tento je vstupní částí hi-gain lampového kytarového zesilovače vlastní konstrukce.
Takto vypadá model DPS:
Hodnoty jsem měřil běžným osciloskopem Uni-T UTD4202C, 200MHz, 2GS/s, vstupní impedance 1Mohm/24pF, max.vstupní napětí Vp=400V, osc.sonda 1:10.
Osciloskop:
Část naměřených hodnot je zde:
Zesilovač pracuje ve třídě A, je plně funkční a bez závady. Přesto podle hodnot nemůže fungovat. Jak je to možné?
Editoval davidma (25-12-2022 10:30:48)
Offline
Charon napsal(a):
Ano, aby to bylo opravitelné. Jak je někde procesor tak opravitelnost hodně klesá a je to na výměnu desky. Sehnat nebo vymyslet reverzním engineeringem kód programu je nereálné. Tam je to na výměnu komplet periferií pokud se něco stane a doufat, že to procesor přežil.
Ted mám v počítači schema a vím, že je kotel opravitelný a modifikovatelný. Navíc poslední verze analogu má větší šance na dlouhověkost oproti první verzi digitálu.
Procesor je dobrý pro vývojáře, výborný pro výrobce, ale špatný pro opravu.
Zkoušel jste dopsat dva řádky kodu do již existujícího programu? Praxe ukazuje, že většina firem raději příkoupí procesor a pamět, než aby optimalizovala jednou fungující kod. Po je poznatel z IT. U zařízení s mikroporcesorem je situace ještě horší.
Procesor je super, když máš zdroják . Takže tvému přístupu rozumím. Na druhou stranu řízení kotle přímo vybízí k vlastnímu řešení založeném na procesoru/PLC...možnosti jsou pak téměř nekonečné...ale to je tak akorát pro entuziasty.
Aby byl program dobře rozšiřitelný, musí být správně strukturován. Aneb - vytvoříš jednu zbytečnou globální proměnnou a zemřeš strašlivou smrtí!! Tím chci říct, že musí být odděleny funkční celky, které spolu komunikují přes rozhraní založeném na lokálních (v žádném případě na globálních) proměnných.
Offline
Zesilovač to asi neví že nemá fungovat tak mu to neříkejte .
Kotel řídím PLC horší je to pak ale z vizualizací a grafem nebo web rozhraním co si kdo navymyjšlí ale co sakra má to topit ne si kreslit omalovánky.
Problém je že i u drahého kotle vychází PLC značně draze na to je zase nějaký arduino za pár drobných.
Offline
Z hlediska opravitelnosti ("spinavou praci" udelal pri vyvoji nekdo jiny) analog dava smysl. Ale pokud bych to mel vyvijet, tak urcite procesor. Protoze tam muzu zacit vicemene od nuly a pridavat "dovednosti" relativne bezbolestne. Zatimco komplexnejsi analogovy system musim "az na konstanty" trefit vicemene na prvni dobrou (pri pozadavku na upravu chovani bude nejspis schema zasadne odlisne).
Offline