SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
pafik1605: hladam iba bežne dostupne riešenie nie zariadenie za 5000€ tj kludne indukčný ohrev ale z nejakého zariadenia bežne dostupného. Samozrejme by to bolo fajn mať to niekde zohriate do žlta a iba to s kliešťami dať do diery a rozklepať. Mne dojde že tak malý nit ma veľmi malu akumulačnú schopnosť a veľmi rýchlo chladne na vzduchu, dnes je sice okolo nuly resp. +5 ale +/-20 stupňov asi veľký rozdiel v čase chladnutia neurobia..
Offline
Nejlepší by bylo ohřát nýt odporově přímo v díře. Pokud by byl jednoduchý přístup z obou stran. Dělal jsem podobný přípravek na žíhání ocelových hran při výrobě snowboardů.
Offline
AndyS> Co pro vyzkouseni neco takovehleho? 2500W za 3000Kc (1000W verze tam byla pod 1000)
https://www.aliexpress.com/item/1005003899172065.html
Offline
S tou tepelnou setrvačností to bude problém, ale s tím nic neuděláš. Ono i kdybys celej sestavenej díl za ten nýt sevřel mezi kontakty bodovky a pustil tam proud, kterej by to ohřál do žluta, tak než to položíš na kus železa, kde to můžeš rozbouchat, tak se ti to hodně ochladí.
Musej být ty nýty ocelové? Kdyby šly použít měděné, tam by to bylo OK; vyžíhal bys je mimo a pak je použil, ztvrdly by až mechanickým namáháním (nýtováním).
Offline
Kdyby stačilo tak 300 st C, tak by se mohla použít plotýnka vařiče. Vymontovanou plotýnku zespoda a ze stran obalit skelnou vatou s alobalem, dalším kusem přikrýt shora... Plotýnka se na maximální příkon může rozpálit na takových 400, možná až 500st C. Hodit na ni nýtky, přikrýt kusem skelné vaty, 300 - 400 st C za pár minutek v pohodě dosáhne.
Ale v plameni, třeba plynovém nýtek navázaný na běžném ocelovém drátku dosáhne do červeného žáru.
Offline
Indukčný ohřev bude těžko použitelný na nýt zasunutý do materiálu. Materiál je vodivý a tak spousta energie padne na ohřev okolí nýtu a dojde k stejnému ohřátí nýtu jako jeho okolí.
Ohřívat nýty indukčně zvlášt a pak zasouvat do materiálu mi připadá jako plýtvání energií a dost pracný. Bud ten TIG, nebo MMA s uhlíkem z baterie místo elektrody a nebo klasika, plechovku plnou nýtů rozpálit do ruda na ohništi. Stačí výheň, kamna nebo gril.
Editoval Charon (23-02-2022 13:06:39)
Offline
Ohřívat nýty zvlášť indukčně a pak zasouvat do materiálu bude energeticky nejúčinnější, protože se neohřeje nic jiného než nýt a současně velice rychle. A zařízení může být maličké, pokud bude pro jeden nýt třeba v nějakém keramickém lůžku a tak může být těsně u toho materiálu. Takže od ukončení ohřevu do nýtování uplyne při nacvičeném hmatu maximálně půl sekundy. Ale to zařízení by se přirozeně nejdřív muselo udělat.
Offline
Asi by bylo nejlepší přestat vymýšlet kraviny a koupit pytel dřevěného uhlí, v zahradním grilu nýty rozžhavit a postupovat podobně jako naši předkové, pomocí malé sady velkých kladiv. Malé nýtky aplikovat bez předehřevu.
Offline
ZDENÁL> To by sice bylo jednoduche a (nejspis) funkcni, ale nebylo by o cem se vykecavat
Offline
Když už je tam potřeba ty nýty pořádně zahřát, tak přes to dřevěné uhlí je sice historicky zvládnutá a ověřená metoda, ale je to bohužel hodně humpolácké.
Indukčním ohřeven nebo třeba když už jsem jinde doporučil Bunsenův kahan , tak tady taky, a nýtek na drátku, je to mnohem menší, čistší a rychlejší.
Jedině že by z nějakého důvodu bylo třeba ještě ty ocelové nýty tím dřevěným uhlím nauhličit.
Offline
no neviem či drevene uhlie je najvhodnejšie čo do teploty vyhne, my sme používali antracit (na škole počas praxe), lebo vraj dava vyssiu teplotu a obsahuje až 94% uhlíka. Drevene uhlie používam na steaky :-), netuším či sa s tým dá zohriať železo až na 900-1300 stupnov, ale gril to vždy vydržal a rozhodne nebol z toho červený.
Ako piše Zdenal kladivom to jde u malych nitov, asi zbytočne špekulujem, proste to chce do toho mlatiť..
Editoval AndyS (25-02-2022 09:06:49)
Offline
Na zábradlí máš nýty cca 5mm? Takovými se běžně nýtuje zastudena. Utahovák a hlavičník. Když se vychytá správná délka nýtů, bude to i hezké.
Dřevěné uhlí je také skoro 100% uhlík. Ale má malou hustotu proti černému kovářskému uhlí. Proto při dmychání se brzo spotřebuje. Ale teplotu lze docílit.
Editoval Famater (25-02-2022 09:37:08)
Offline
Famater: za studena to robim, ano 5mm, s dlžkou problem nemam, na to naradie čo mam davam 1,5xpriemer, ale trva to dlho a dobre kladivo a nákovu, pomocníka, ale takto som si to predstavoval :-) https://www.youtube.com/watch?v=5aTL0Jvrf4I
Utahovak nepoužívam resp používam kus trubky s o malo vačším priemerom..
Editoval AndyS (25-02-2022 11:40:53)
Offline
Na videu jim to šlo líp.
Offline
AndyS napsal(a):
...., ale takto som si to predstavoval :-) https://www.youtube.com/watch?v=5aTL0Jvrf4I
A všiml sis, že má nýty o průměru cca 2 cm?
Který maj solidní tepelnou setrvačnost pro takovýhle způsob.
Offline
pafik: všimol, myslel som že "na veľkosti nezáleží" :-D
2cm to až, nebude, počítam tak M8-M12
Editoval AndyS (25-02-2022 11:49:17)
Offline
Mělo by to jít PB hořákem. Udělat z šamotových cihel pícku, t.j. takový "koutek", který se rozpálí a v něm se nýty prohřejí a udrží se rozpálené. Pak ale nýtovat ve dvou. Kdysi jsme jako kluci cca 7tř.vyráběli skleníček na kaktusy. Nýtovali jsme to ustřiženými hřebíky. Nahřívali jsme je v Klubkách (to jsem kamna na uhlí) a roznýtovali jen kladivem. Hřebíky průměr cca 3mm nebyl problém rozžhavené přenést a roznýtovat.
Offline
AndyS napsal(a):
pafik: všimol, myslel som že "na veľkosti nezáleží" :-D
2cm to až, nebude, počítam tak M8-M12
Myslíš jako že " ... i s malým nýtkem se dá udělat velká rána ....."
Offline
drevené uhlie je tradičné palivo do kováčskej vyhne.
Offline