SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#26 03-09-2021 19:37:38

Frank
Člen
Místo: USA
Registrovaný: 24-11-2007
Příspěvky: 2403
Web

Re: Môžem zvárať s čistým Argónom bežnú oceľ na CO2 zváračke?

davor napsal(a):

Frank napsal(a):

... Je nutné dodat do směsi aktivní plyn, buď čistý kyslík, nebo CO2, .... Potom se ta metoda ovšem nazývá MAG...

Nebere se náhodou obsah aktivního plynu ve směsce do 5% ještě jako metoda MIG?

Kdysi jsem to ze zajímavosti zkoušel a mohu potvrdit, že čistý Ar při MIG je pro svařování nerezi nepoužitelný.

Tady v Americe tomu říkají MIG ať je ta směs jakákoliv. big_smile Když jsem ve firmě vyplňoval přijímací resumé a udal tam, že mám zkoušky MIG a MAG, tak si mě potom zavolali a ptali se co to je MAG... big_smile big_smile big_smile

Offline

 

#27 03-09-2021 20:02:12

jirkati
Moderator
Místo: Liberec
Registrovaný: 07-12-2007
Příspěvky: 4392

Re: Môžem zvárať s čistým Argónom bežnú oceľ na CO2 zváračke?

S těmi různými plyny jsou často značné problémy. Před pár léty tu byla na dané téma rozsáhlá diskuze, kde jsem i vysvětloval, co se děje v tlakové lahvi, co se děje v hořícím oblouku TIG a co v MIG/MAG, co v MMA a co pod tavidlem a proč. Probíraly se tam i vysokovýkonné typy oblouku MAG a mnoho dalšího.
Samozřejmě, historii nikdo nesleduje a vždy si myslí, že to, co si myslí, je něco zcela nového, dosud neobjeveného.
Na netu je mnoho odborných, ale i nesmyslných údajů k dané problematice, včetně různých smysluplných i nesmyslných teorií. A protože je člověk od přírody líný tvor, tak je mnohem jednodušší hodit vlastní problém na druhé, třeba i v odborné diskuzi.
Mnoho kvalitních údajů se obvykle nechá najít v diplomkách, pokud jejich vedoucí o svařování aspoň něco věděl. Bohužel, přednášejících praktiků rychle ubývá a ryzí teoretici, kteří jediné informace získali jen ve škole, pak jako vedoucí diplomek naprosto selhávají.

Offline

 

#28 03-09-2021 20:31:56

Frank
Člen
Místo: USA
Registrovaný: 24-11-2007
Příspěvky: 2403
Web

Re: Môžem zvárať s čistým Argónom bežnú oceľ na CO2 zváračke?

Tak já se domnívám, že je to vcelku jasné. MIG i MAG jsou poloautomatické metody svařováni. Poloautomatické proto, protože pohon příd. drátu je posouván motorizovaným pohonem. MIG znamená Metal Inert Gas je svařování v čistě inertním plynu. MAG znamená Metal Active Gas to znamená inertní plyn s příměsí aktivního plynu. Tady v USA to fakt neposuzují a běžně se neodborně obojí označuje prostě MIG.

Offline

 

#29 03-09-2021 21:25:53

E-Ryc
Člen
Místo: Praha / Horazdovicko
Registrovaný: 08-09-2020
Příspěvky: 820

Re: Môžem zvárať s čistým Argónom bežnú oceľ na CO2 zváračke?

@jirkati: jenze pokud uz mas znalosti na rozpoznani, ktera teorie z internetu je nesmyslna a ktera "smyslna", tak se nepotrebujes ptat na foru. A opacne.


IDEAL Tecnomig 212 LCD, Fronius TransPocket 150, IDEAL EXPERT TIG 220 AC/DC PULSE LCD, Ideal Praktik 220 LCD (v pořadí podle četnosti používání)

Offline

 

#30 05-09-2021 16:30:31

rcp
Člen
Registrovaný: 28-08-2010
Příspěvky: 3354

Re: Môžem zvárať s čistým Argónom bežnú oceľ na CO2 zváračke?

bublifuk> ked nemas flase, nestacili by ti duse?
https://www.youtube.com/watch?v=YH6MlgkcMBM
PS: taliban objavil tig a ide opravit americke vrtulniky - ten tigovy horak nema chybu, k dokonalosti uz chyba len vodne chladenie z uhorkovej flase.........

Editoval rcp (05-09-2021 16:31:45)

Offline

 

#31 05-09-2021 17:13:13

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8505

Re: Môžem zvárať s čistým Argónom bežnú oceľ na CO2 zváračke?

rcp: Kaj ty na to chodíš? big_smile

Editoval varok (05-09-2021 17:13:55)


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#32 06-09-2021 15:47:28

Bublifuk
Člen
Registrovaný: 02-09-2021
Příspěvky: 46

Re: Môžem zvárať s čistým Argónom bežnú oceľ na CO2 zváračke?

Celkom sa to tu rozbehlo :-)
Čiže ako ponamenal RCP budem potrebovať na TIG argon, ten už mám. Ale ak chcem variť na MAG tak argón už na hliník mám, ešte ale potrebujem kombináciu aby som mohol variť jednou fľašou aj nerez aj čierny. Ale z tej kombinácie čo napísal nič také nevychádza. Lebo na nerez potrebujem iba 2 % CO2 na čierny 8 %. A keby som mal namiešaný taký priemer, že 95%Ar5%CO2? :-), teda ešte som nezistil ako to funguje v plniarňach, či by mi tam vedeli namiešať kombináciu akú chcem, alebo to majú dané. Ale díky za všetky postrehy zatiaľ.

TIG
cierny, nerez, hlinik - ARGON

MIG/MAG
cierny - Co2, 82Ar18CO2, 92Ar8CO2
nerez - 98Ar2CO2
hlinik - ARGON

Offline

 

#33 06-09-2021 16:11:30

JardaK
Člen
Registrovaný: 03-02-2009
Příspěvky: 1148

Re: Môžem zvárať s čistým Argónom bežnú oceľ na CO2 zváračke?

Se směšovačem jsem se potkal naposled v Rusku. Naštěstí na černý materiál, tak jsem si po nějakém čase trápení prosadil zrušení argonu a naladění v čistém ceočku a bylo po problémech. Trochu hrubší kresba, ale 100% opakovatelnost.
No a pokud mít doma jen dva plyny, tak čistý argon a čisté CO2.
Argonem se zavaří vše ve WIG, hliník i MIG.
V ceočku černý MAG a na těch pár nerez aplikací MAG vezmu rutilový trubičkový drát. Böhler je má odladěny do M21, což je 82/18, ale i nízkouhlíkové běžné nerez 308L, 316L, 309L se plnohodnotně (ELC, max. 0,03 C) zavaří v čistém ceočku, jen se zvedne napětí na oblouku ca. o 2V.

Offline

 

#34 06-09-2021 17:27:45

Bublifuk
Člen
Registrovaný: 02-09-2021
Příspěvky: 46

Re: Môžem zvárať s čistým Argónom bežnú oceľ na CO2 zváračke?

Ako to myslis JardaK. Že na nerez použiješ nerezový trubičkový drôt v čistom CO2, len zvýšiš napätie? Či použiješ klasický nerezový drôt? Ďakujem.

Offline

 

#35 06-09-2021 18:24:57

Frank
Člen
Místo: USA
Registrovaný: 24-11-2007
Příspěvky: 2403
Web

Re: Môžem zvárať s čistým Argónom bežnú oceľ na CO2 zváračke?

Bublifuk napsal(a):

Ako to myslis JardaK. Že na nerez použiješ nerezový trubičkový drôt v čistom CO2, len zvýšiš napätie? Či použiješ klasický nerezový drôt? Ďakujem.

Trubičkový nerez drát se dá pokrýt čistým CO2, jen mírně doladit napětí. Získáš perfektní kresbu sváru, kterou normálně MIGem  plným drátem neuděláš. Není to vhodná metoda na tenké materiály.  Otázkou však je cena toho trubičkového drátu. Záleží kolik toho nerezu budeš svařovat a v závislosti na tom propočítat, zda se ušetřením za CO2 plyn vyplatí kupovat ten trubičkový drát, nebo pořídit směs pro nerez, což by znamenalo další láhev, nebo směšovač.... To už je tvoje volba. Těch řešení je vždycky víc.  Jinak k tomu směšovačí - my ve firmě, kde jsem pracoval 25 let jsme je používali bez větších problémů jak na černý tak na nerez. Na většinu nedůležitých svárů. Na sváry větší důležitosti, co šly na RT ap. tak jedině TIG, nebo elektrodu.

Offline

 

#36 06-09-2021 20:34:42

Bublifuk
Člen
Registrovaný: 02-09-2021
Příspěvky: 46

Re: Môžem zvárať s čistým Argónom bežnú oceľ na CO2 zváračke?

Tak, druhu flasu ak som sprwvne porozumel, musim riesit tak ci tak, lebo cistym Argonom, ktory mam cierny nezavarim a toho bude asi vzdy najviac. Preto som sa pytal, ci by nebola dobra kombinacia 95 Ar 5CO2,  ktorou by som vedel poriesit aj nerez aj cierny. Len tak narychlo som pozeral ten trubickovy nerezovy a nasiel som len velke 4,1 kg balenie a cena je veru dost, a to by som nevyvaril ani za 10 rokov. Laborovat so zmesou v nejakom homodomo zmiesavaci mi prise tiez take kadejake, cena tiez nie je bohvieco na hobby pouzitie, cize mi logicky vychadza ako najlepsie riesenie nova flasa s mixom 95 Ar5CO2 s ktorou zavarim aj nerez aj cierny a cisty argon budem mat na TIG a na MIG hlinik. Rozmyslam dobre?

Offline

 

#37 06-09-2021 21:09:17

rcp
Člen
Registrovaný: 28-08-2010
Příspěvky: 3354

Re: Môžem zvárať s čistým Argónom bežnú oceľ na CO2 zváračke?

Bublifuk>

uz to tu pisalo viac ludi - ze nerez ide zavarit aj 92Ar8CO2 - ziadne zvary do atomky, na doma OK
problem moze byt, ako si s takym plynom poradi synergia

no a to uz sa opat dostavas k tomu zmiesavacu - pokial "si odhodlany" na prasaka varit nerez plynom 92Ar8CO2, tak ti nejake to % hore/dole so zmiesavacom nemoze vadit........ big_smilebig_smile
stale sa bavime o nejakom pouziti v domacej dielni - firma s piatimi zvaracmi toto nebude riesit - bude mat zmluvu s dodavatelom technickych plynov a na dielni kos plny flias toho spravneho plynu - aky prave potrebuju

takze ja by som zobral 2 flase (cisty argon a ciste Co2) + 2 redukcne ventily s prietokomerom a skusil by som to
to uplne najhorsie, co sa ti moze stat je, ze argon vyvaris TIGom a Co2 vyvaris na ciernom materialy

Offline

 

#38 06-09-2021 21:31:56

Frank
Člen
Místo: USA
Registrovaný: 24-11-2007
Příspěvky: 2403
Web

Re: Môžem zvárať s čistým Argónom bežnú oceľ na CO2 zváračke?

@Bublifuk  _  Ano, to by byla taky možnost... Jak píše rcp! Tak bych to viděl pro tebe asi nejlepší.

Offline

 

#39 06-09-2021 21:59:24

Bublifuk
Člen
Registrovaný: 02-09-2021
Příspěvky: 46

Re: Môžem zvárať s čistým Argónom bežnú oceľ na CO2 zváračke?

Kurna, ja ze donesiem domov zvaracku, zoberiem Argon, sak inertny plyn a zvaram :-). Ale nie, chapem uplne a diky za vsetky rady. Akurat citam aj na inych zahranicnych forach, ze to zmiesavanie co2 a Argon nie je take easy. CO2 je ovela "hustejsi", cize zmiesanie len v nejakej "spojke" je vraj nijake, nedojde k "homogenizacii" zmesi. Viem si predstavit, ze to prechadza, cez nejaku akoby spongiu, nech dojde k co najlepsiemu premiesaniu. A dalsia vec, neviem si prrdtacit aj tak, ako by take zmiesavanie fungovalo hoc aj spojenim dvoch beznych redukcakov, ked defacto potrebujem, aby vysledny prietok bol cca 10 l/min, ale argonu musi byt cca 49 krat viac ako CO2, cize flow na Argone by som musel mat nastaveny na napr. 49 L/min. A CO2 na L/min a tuto zmes by som mal pustit do dalsieho flowmetra, kde si nastavim normalnu hodnotu +- 10L/min. Ci sa mylim?

Offline

 

#40 06-09-2021 22:24:46

rcp
Člen
Registrovaný: 28-08-2010
Příspěvky: 3354

Re: Môžem zvárať s čistým Argónom bežnú oceľ na CO2 zváračke?

bublifukl>

zopakujem post, ktorym to vsetko zacalo:

jean napsal(a):

Keďže sa mi ťažilo pozrieť na forum, tak som tiež kúpil čistý argon a na čiernu oceľ je to prakticky nepoužiteľné. Ak cez spojku fukneš do zváračky k argonu 10-20% objemového CO2, tak to zvára krásne jednoliate zvary, pri čistom CO2 akoby zvarový kov nebol taký tekutý a skôr tuhol.

samozrejme, ked to chces mat tip-top, asi to nebude uplna brnkacka - na druhej strane, nerobme z toho atomovu elektraren.......

namiesto spongie skus pouzit huste kovove sitko, geometriu tej zmiesavacej komory odkukaj od cinana - z fotky, ktore som daval ako prve

kua, vsak to nechces dychat! to nebude umela plucna ventilacia!

chcem vysledny prietok 10 l/min?
na co2 nastavim 0,2l/min, argon 9,8l/min big_smilebig_smile

chcelo by to nieco podobne
https://store.mathesongas.com/proportio … otameters/

alebo zbalit nejaku sestricku z nemocnice.... big_smilebig_smilebig_smilebig_smilebig_smile

Editoval rcp (06-09-2021 22:25:27)

Offline

 

#41 06-09-2021 22:55:16

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8505

Re: Môžem zvárať s čistým Argónom bežnú oceľ na CO2 zváračke?

To moc všichni řešíte. Dnešní invertorové svářečky pěkně svařují i pod čistým CO2. Je trošku větší rozstřik, ale né takový jako kdysi u odbočkových mašin. A pokud ano, tak není chyba ve svářečce. Takžee stačí mít láhev Argonu na TIG a hliník u MIG. Druhá láhev CO2 na MAG ne?


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#42 06-09-2021 23:00:15

Joe66
Člen
Místo: Vranov nad Toplou-Presov
Registrovaný: 20-04-2010
Příspěvky: 1665
Web

Re: Môžem zvárať s čistým Argónom bežnú oceľ na CO2 zváračke?

Mam z nemocnice vyradene zmiesovace kyslika a bohvie este akeho plynu . Len je to uz trochu zlozite ked som to rozoberal na skusku.Bol tam zmiesavac-ventil ,vyrovnavac tlaku-tak to vyzeralo + selenoidy a snimace z elektronikou + kompresor  a dalsie drobnosti .Ale dalo by sa z toho nieco vykuzlit po dlhych zimnych veceroch big_smile


Kutil s.r.o.

Offline

 

#43 06-09-2021 23:06:38

rcp
Člen
Registrovaný: 28-08-2010
Příspěvky: 3354

Re: Môžem zvárať s čistým Argónom bežnú oceľ na CO2 zváračke?

bublifuk> uz nemusis zhanat sestricku, staci Joe66....... big_smilebig_smilebig_smilebig_smile

Offline

 

#44 06-09-2021 23:47:57

Joe66
Člen
Místo: Vranov nad Toplou-Presov
Registrovaný: 20-04-2010
Příspěvky: 1665
Web

Re: Môžem zvárať s čistým Argónom bežnú oceľ na CO2 zváračke?

Ti drbe? Pri mne by nemal dlhu zivotnost ! 52 by ho  dorazila big_smile


Kutil s.r.o.

Offline

 

#45 06-09-2021 23:58:38

rcp
Člen
Registrovaný: 28-08-2010
Příspěvky: 3354

Re: Môžem zvárať s čistým Argónom bežnú oceľ na CO2 zváračke?

ta 52? to je aka zmes? ocel/nerez/hlinik?mig?tig?

kua, taku chemiu by si mu namiesal, ze ani mixer by nepotreboval big_smilebig_smilebig_smilebig_smile

Editoval rcp (06-09-2021 23:58:44)

Offline

 

#46 07-09-2021 00:03:27

Joe66
Člen
Místo: Vranov nad Toplou-Presov
Registrovaný: 20-04-2010
Příspěvky: 1665
Web

Re: Môžem zvárať s čistým Argónom bežnú oceľ na CO2 zváračke?

Mixer by bol suvix ! Tak by sme boli pri tom mixe zmixovani big_smile


Kutil s.r.o.

Offline

 

#47 07-09-2021 00:07:34

Bublifuk
Člen
Registrovaný: 02-09-2021
Příspěvky: 46

Re: Môžem zvárať s čistým Argónom bežnú oceľ na CO2 zváračke?

No, ja robim v spitali, ale dostat sa tam k takymto veciam v dnesnej dobe sa uz velmi neda. Vsetko sa musi ekologicky cez firmu zlikvidovat.
Re rcp: no tak ja by som na mojom redukcaku teda 0,2 l nenastavil
. Nemam ten gulickovy ale klasicky budikovy a na nom je najmensia hodnota pre CO2 5 litrov. No nic musim to nejak pospekulovat. :-)

Offline

 

#48 07-09-2021 00:13:37

Joe66
Člen
Místo: Vranov nad Toplou-Presov
Registrovaný: 20-04-2010
Příspěvky: 1665
Web

Re: Môžem zvárať s čistým Argónom bežnú oceľ na CO2 zváračke?

Bublifuk predstav si,ze nieco som dostal  ked to bolo uz vyradene -pripravene v krabiciach na chodbe  na vyvoz do neakej firmy .Kedze dostali nove stroje . A dalsie som ako nove v krabiciach -asi rezervne ale uz starsie modeli nasiel -neuveris ale v zbernom dvore ked som vyvazal ine smeti big_smile


Kutil s.r.o.

Offline

 

#49 07-09-2021 00:16:42

rcp
Člen
Registrovaný: 28-08-2010
Příspěvky: 3354

Re: Môžem zvárať s čistým Argónom bežnú oceľ na CO2 zváračke?

budikove su vseobecne naprd!

ked k tomu pripojis hadicky s roznym prierezom, vzdy budes mat iny prietok - ten budik vlastne meria tlak a tie ciselka na nom platia len pre urcity prierez hadicky

par rokov som mal na dielni rozdelovac na argon vlastnej vyroby
http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/2227_dsc_004_0.jpg
pouzil som prietokomery z aliexpresu

Editoval rcp (07-09-2021 00:22:03)

Offline

 

#50 07-09-2021 09:49:08

Bublifuk
Člen
Registrovaný: 02-09-2021
Příspěvky: 46

Re: Môžem zvárať s čistým Argónom bežnú oceľ na CO2 zváračke?

Waw rcp ten mixer vyzera super, ibaze ja fakt budem zvarat tak par krat do roka, ale bavi ma to, a chcem sa nieco naucit.
Re: Joe66, presne si to viem predstavit. U nas v spitali likvidovali sklady CO, stovky plynovych masiek isli do kontajnerov, pytal som sa chlapikov, ci by som si mohol jednu zobrat, ze nie. Pritom, urcite vacsina z nich isla do Army shopov, Municak a pod. Ked sme likvidovali stare linearne urychlovace, mohli sme si z nich zobrat co som chcel, preto mam aj doma flasu s Hexafluoridom sirovym. Chcel som tu flasu prerobit na argon, ale vo firme kde som nakoniec kupil novu ma od toho odhovorili. Kupil som tam novu s tlakovou skuskou, ktoru ked by som chcel mi zoberu spat. Takto by som dal za ventyl 25 e, tlakova skuska 20 e, a trampoty okolo. Za 50 e som mal od nich novu flasu na Argon. A je mi to aj luto vypustit len tak. Ten SF6 je s tym celkom sranda, je to defacto Antihelium :-).

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče