SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#1 05-08-2021 16:10:27

Rapiďák
Člen
Místo: Mladá Boleslav
Registrovaný: 27-05-2010
Příspěvky: 13

Tig pro začátečníka jako jsem já

Nazdar lidi, jsem TIGový začátečník. Mám vybranou svářečku Invertor "Jasic TIG 200P AC/DC E201" ale jako začátečník nevím jaký hořák a wolframové elektrody. Ze začátku chci vařit jen černé plechy běžné jakosti síly 1-1,5mm. Zkušenosti mám s CO2 a klasickou obalenou elektrodou, takže uplný svářecí neználek nejsem. Dělat svary jako na fotce je mým snem, pomůžete mi ho splnit?
https://i.ibb.co/GdtNdpK/94.jpg


Veteráni, jídlo, ženské v tomhle pořadí.

Offline

 

#2 05-08-2021 18:27:57

Juraj.A
Člen
Místo: Tekovská Breznica
Registrovaný: 30-09-2013
Příspěvky: 494

Re: Tig pro začátečníka jako jsem já

Rapiďák - čím Ti tie zvary na priloženej fotke tak učarili? Po prvé sú to hrče, ktoré kým zbrúsiš, tak minieš niekoľko brúsnych kotúčov a po druhé na veteránovi ako je tento (Tatra 57?) sa zvary hlavne na tak dobre prístupnom mieste robia zo zadnej strany a z vrchnej strany sa preloženie plechov cínuje. Za takúto robotu by som sa veru ja nikomu nepoďakoval. yikes

Offline

 

#3 05-08-2021 21:07:05

Rapiďák
Člen
Místo: Mladá Boleslav
Registrovaný: 27-05-2010
Příspěvky: 13

Re: Tig pro začátečníka jako jsem já

Juraj.A o tvoji kritiku nestojím, jsi trapný. V ničem jsi mi neporadil. Mimochodem ten svar je na tupo a po dokončení není potřeba cínovat a za druhé to není Tatra :-)


Veteráni, jídlo, ženské v tomhle pořadí.

Offline

 

#4 05-08-2021 21:18:17

Juraj.A
Člen
Místo: Tekovská Breznica
Registrovaný: 30-09-2013
Příspěvky: 494

Re: Tig pro začátečníka jako jsem já

Rapiďák - Ako myslíš. Chcel som Ti len poradiť, lebo píšeš že si začiatočník. Ja som sa 27 rokov živil v Rakúsku a Nemecku reštaurovaním veteránov a chcel som Ti len poradiť, že tie zvary stoja za prd. Ale ak si myslíš, že máš viac praxe a znalostí, tak prepáč, že som niečo napísal. Tráp sa ďalej...

Editoval Juraj.A (05-08-2021 21:19:47)

Offline

 

#5 05-08-2021 21:44:12

Rapiďák
Člen
Místo: Mladá Boleslav
Registrovaný: 27-05-2010
Příspěvky: 13

Re: Tig pro začátečníka jako jsem já

Juraj.A   Ty jsi mi ale VŮBEC NIC NEPORADIL, jen kritizuješ, něco o čem nic nevíš. Už mi prosím nic nepiš, děkuji.


Veteráni, jídlo, ženské v tomhle pořadí.

Offline

 

#6 06-08-2021 13:25:53

ZDENÁL
Člen
Registrovaný: 03-01-2009
Příspěvky: 1517

Re: Tig pro začátečníka jako jsem já

Jasic E 201 je dobrá volba. Má režim tigového bodování. Kvalitu, jako je na fotce jistě dokážeš, ale víc než na svářečce záleží na přípravě. Samotné bodování je už jen třešinka na dortu. Taky je to trochu o rukách a zkušenostech. Svářečka je až na třetím místě.

Offline

 

#7 06-08-2021 13:33:16

E-Ryc
Člen
Místo: Praha / Horazdovicko
Registrovaný: 08-09-2020
Příspěvky: 820

Re: Tig pro začátečníka jako jsem já

(mozna blba) otazka zacatecnika, nebyl by na tuhle konkretni situaci z fotky lepsi MIG nez TIG?


IDEAL Tecnomig 212 LCD, Fronius TransPocket 150, IDEAL EXPERT TIG 220 AC/DC PULSE LCD, Ideal Praktik 220 LCD (v pořadí podle četnosti používání)

Offline

 

#8 06-08-2021 13:39:02

Juraj.A
Člen
Místo: Tekovská Breznica
Registrovaný: 30-09-2013
Příspěvky: 494

Re: Tig pro začátečníka jako jsem já

E-Ryc - podľa mňa určite. Ale zase také hrče, ako na priloženej fotke spravíš aj elektródou... yikes

Offline

 

#9 06-08-2021 14:54:17

jao
Člen
Registrovaný: 19-10-2015
Příspěvky: 498

Re: Tig pro začátečníka jako jsem já

Rapiďák napsal(a):

Dělat svary jako na fotce je mým snem, pomůžete mi ho splnit?

Juraj ti poradil a hneď nastúpilo tvoje ego. Miesto poďakovania za dlhoročné skúsenosti začneš urážať.
Čakal si len pochvalu na vybratú zváračku ?
Brúsiť tie body je na dlho. Tiež som si to vyskúšal a vnesené teplo od brúsenia bolo horšie, ako zo zvárania.

Offline

 

#10 06-08-2021 16:06:37

jole
Člen
Místo: Ústí nad Labem
Registrovaný: 26-05-2010
Příspěvky: 535

Re: Tig pro začátečníka jako jsem já

Má pravdu, předseda.big_smile

Offline

 

#11 06-08-2021 16:12:26

Rapiďák
Člen
Místo: Mladá Boleslav
Registrovaný: 27-05-2010
Příspěvky: 13

Re: Tig pro začátečníka jako jsem já

jao napsal(a):

Rapiďák napsal(a):

Dělat svary jako na fotce je mým snem, pomůžete mi ho splnit?

Juraj ti poradil a hneď nastúpilo tvoje ego. Miesto poďakovania za dlhoročné skúsenosti začneš urážať.
Čakal si len pochvalu na vybratú zváračku ?
Brúsiť tie body je na dlho. Tiež som si to vyskúšal a vnesené teplo od brúsenia bolo horšie, ako zo zvárania.

Jaké EGO sem pleteš? Juraj je místní kecal který po 20 letech renovace veteránů vytvoří svary jako když vlaštovka lepí hnízdo viz. foto.

https://i.ibb.co/bvqyVNf/5104-zvar-03.jpg
https://i.ibb.co/cD8DNbV/5104-zvar-05.jpg

Není schopen svařit ani dva jekly k sobě.  Opravdu si myslíš že je odborník? Poprosil jsem ho aby mi již nepsal a stále si mele to svoje. Juraj.A tvrdil že plechy na veteránech se plátují svařují zevnitř a následně cínují. To je ale blbost a mýtus. Na fotce jsou svary na tupo. Nechci žádné chvály ale radu, místo toho jen kritika něčeho co sám nedokáže. Já ty sváry na fotce viděl na živo, jsou téměř v rovině bez nutnosti většího broušení, jsou to zatím jen body pro přesné napasování nového plechu. Po spasování bude spoj původního a nového plechu provařen v celé délce spoje. Mimochoden na té fotce jsou vidět i dvě již dokončené záplaty, jsou v takovém stavu že nejsou skoro vidět. Ten klempíř dodává auta ve stavu že nejsou potřeba kytovat. To je mokrý sen každého lakýrníka. Vím a chápu, že zkušenosti jsou nejdůležitější, o tom se nemusíme bavit. Ohledně svářečky zatím nejsem pevně rozhodnut. Zkusím svůj dotaz formulovat znovu a líp. Jaké elektrody(druh, barvy, velikost) a jaký hořák (jaký průměr hubice atd) použít na bežné plechy síly 1-1,5mm?

PS: ozvali se mi dva členové zdejšího fora přes SZ, z nějakých důvodů nechtěji radit veřejně. Možná mají taky zkušenosti s místním znalcem Jurajem a jemu podobných. Je možné že se potřebných rad doberu neveřejně:-)


Veteráni, jídlo, ženské v tomhle pořadí.

Offline

 

#12 06-08-2021 21:24:02

Juraj.A
Člen
Místo: Tekovská Breznica
Registrovaný: 30-09-2013
Příspěvky: 494

Re: Tig pro začátečníka jako jsem já

Rapiďák - neviem, kde začať, lebo mám na teba toho viac, ale asi začnem tou najzákladnejšou vecou. Použil si v tomto fóre moje fotografie. Je mi to v podstate jedno, len by som Ťa rád upozornil, že v budúcnosti by si mohol naraziť na niekoho dôslednejšieho, ako som ja a nemuselo by sa Ti to vyplatiť. Fotografie som zhotovil ja, sú teda mojim duševným vlastníctvom, mám na ne autorské práva a bez môjho súhlasu ich nesmieš zverejňovať. To len tak trochu z právnej stránky. Ako som písal, ak by si to spravil niekomu, kto by nebol tolerantný, tak by Ťa kľudne mohol zažalovať a nestačil by si sa čudovať.
Ale prejdime k podstate, prečo som tie fotky uverejnil tu na fóre. Preto, že elektródou zvárať neviem - zdôrazňujem ešte raz NEVIEM a keďže som samouk a už dávno narodený, tak v časoch začiatkov mojej kariéry sa takmer všetko zváralo autogénom, na ktorý mám mimochodom aj skúšky a takmer celý život som si sním vystačil. Až v 90-tycg rokoch, keď sa otvorili hranice na západ som si zaobstaral prvé lacné Co-čko a začal som pracovať aj s tým. No k zváraniu elektródou ma to nikdy neťahalo a preto som ani nemal záujem sa to naučiť. Doba sa však mení a napriek tomu, že mám 67 rokov, nepatrím do skupiny starcov, ktorí sedie pred domom a lamentujú, ako ich všetko bolí a už len čakajú, kedy príde zubatá a všetko skončí. Práve naopak. Som veľmi aktívny a práve teraz som v štádiu, že dokončujem svoju vysnívanú dielňu, ktorú som síce staval dva roky, ale celkom sám, bez akejkoľvek pomoci niekoho druhého. Od položenia prvej tvárnice, až po spravenie strechy. No ale k tomu zváraniu. Ako som písal, NEVIEM zvárať elektródou a mám snahu sa to naučiť. Základy som už asi vstrebal vďaka porozumeniu a dobrým radám mnohým členom tohoto fóra, ktorým mimochodom veľmi pekne ďakujem a i keď som pracovne hodne vyťažený, každú voľnú chvíľu sa snažím nájsť nejaký kus pásoviny, jokloviny, L-profilu a snažím sa naučiť sa to aj s elektródou. Niekedy to ide lepšie, inokedy horšie, ale nie som úplný tĺk a časom to dostanem do ruky. Toho sa nebojím. Takže toľko na vysvetlenie mojich "ukážkových" pokusov o zvarenie dvoch joklov. yikes

Offline

 

#13 06-08-2021 22:04:38

Rapiďák
Člen
Místo: Mladá Boleslav
Registrovaný: 27-05-2010
Příspěvky: 13

Re: Tig pro začátečníka jako jsem já

Juraji jdi už do háje (P.R.D.E.L.E.) To je moje poslední věta určená jen pro tebe. Prosil jsem tě dvakrát ať mě neobtěžuješ.

Editoval Rapiďák (06-08-2021 22:08:56)


Veteráni, jídlo, ženské v tomhle pořadí.

Offline

 

#14 06-08-2021 22:57:01

rcp
Člen
Registrovaný: 28-08-2010
Příspěvky: 3354

Re: Tig pro začátečníka jako jsem já

zvyklo sa hovorit "kto chce kam, pomozme mu tam"

v tomto pripade by som to trosku opravil "kto chce kam, nechajme ho tam", a podme radsej vedla...... big_smilebig_smile
lepsiu radu nemam

teda mam, rovno 2:
- wolfram snad okrem zeleneho hocjaky - aj so zelenym by to nakoniec slo ("černé plechy běžné jakosti síly 1-1,5mm")
- na horak sa spytaj tam, kde si kupil masinu - alebo rovno ZDENALa - sa cudujem, ze ti uz neporadil prave on, na fore je za znalca JASICov, dokonca ich tusim predava
nebudem ti predsa ja radit horak fronius, ked ho tam aj tak nepripojis.....

Editoval rcp (06-08-2021 23:43:56)

Offline

 

#15 06-08-2021 23:08:13

rcp
Člen
Registrovaný: 28-08-2010
Příspěvky: 3354

Re: Tig pro začátečníka jako jsem já

ZDENÁL napsal(a):

Jasic E 201 je dobrá volba. Má režim tigového bodování. Kvalitu, jako je na fotce jistě dokážeš, ale víc než na svářečce záleží na přípravě. Samotné bodování je už jen třešinka na dortu. Taky je to trochu o rukách a zkušenostech. Svářečka je až na třetím místě.

ako funguje rezim "tigového bodování" na tom jasicu?
pytam sa, pretoze tamto na fotkach by "nezozrala" ani moja froniuska - pokial tam je aj sebemensia medzera (co na fotkach je), tak sa materialy v rezime SPOT/TACK bez pridavneho materialu nespoja - akurat tam urobis este vacsiu dieru v tvare zenskeho prirodzenia
takze bud to ma jasic super-bomba-spica vychytane, alebo mu je taky rezim na takuto pracu aj tak na h.o.v.n.o
pokial bude pridavat material, tak su mu tieto rezimy taktiez k h.o.v.n.u, pretoze nebude stihat pridavat material (radovo v desatinach az stotinach  sekundy), takze mu staci kludne aj triodyna so skrtacim horakom
o potrebe takmer chirurgicky cisteho zakladneho materialu ani nehovorim - to je pri tigu samozrejmost
pokial to nebude mat ciste, tak sa mu tie materialy zase nespoja - bude tam dlho, bude pridavat material, bude tam nakoniec hrca, bude tam vela tepla, bude to zdeformovane jak svina.....

tu je moj starsi prispevok - su tam videa s nastavenim bodovania a pulzu na froniuske, aj videa samotneho bodovania
https://www.svarforum.cz/forum/viewtopi … 04#p154304

Editoval rcp (07-08-2021 00:03:04)

Offline

 

#16 07-08-2021 07:23:06

Rapiďák
Člen
Místo: Mladá Boleslav
Registrovaný: 27-05-2010
Příspěvky: 13

Re: Tig pro začátečníka jako jsem já

RCP, děkuji za první konstruktivní odpověď. Trošku mi ujely nervy ale to se při setkání s ... občas stane:-)


Veteráni, jídlo, ženské v tomhle pořadí.

Offline

 

#17 07-08-2021 10:10:51

pafik1605
Člen
Místo: matička stověžatá
Registrovaný: 04-03-2013
Příspěvky: 2716

Re: Tig pro začátečníka jako jsem já

rcp napsal(a):

...... akurat tam urobis este vacsiu dieru v tvare zenskeho prirodzenia  ......

To by mě zajímalo. Jaký tvar myslíš že má ženské přirození?  Já když propálím plech, tak ta díra bývá kulatá.  smile
Jinak k tématu; volba elektrod a hořáku TIG už se na foru řešila stokrát. Zase jeden, co neumí, nebo je línej, hledat.

Offline

 

#18 07-08-2021 10:15:23

Ládes
Člen
Místo: Olomouc
Registrovaný: 04-12-2009
Příspěvky: 2405
Web

Re: Tig pro začátečníka jako jsem já

Eldy zlatý(15%La),to je takovej univerzál,ty sedí aspoň mýmu TéTéčku nejvíc.Průměry 1,6;2,0;2,4mm(od každé vemte pro začátek 2-3 kusy)Hubice, vzal bych 5,7,9,nebo 4,6,9 tím obsáhnete většinu operací vhodným pokrytím ochranným plynem.Hořák takovej aby vám seděl co nejvíc v ruce(u tigu máte většinou odlišný úchop než u magu a pak hraje rozmístění ovládacích tlačítek celkem podstatnou roli-co je mi platný nadupaný hořák když nedosáhnu na ovládací prvky nebo když společně se "spouští" přiberu i změnu parametrů) a byl kompatabilní se svářečkou.Sám mám po zánětu šlach s hořákem problém....
Jinak to je fakt tigem ty body na fotce?Tohle by bylo efektivnější a levnější řešit magem

Editoval Ládes (07-08-2021 10:21:41)


Fronius VST 357-2 +AW 5000;Fronius TT 3000W +TTW 3000P,KITIN 150LA;EWM pico 160
SV 18R(1000)
Speedglass9100X,Lincoln Viking 3350 4C

Offline

 

#19 07-08-2021 11:04:42

rcp
Člen
Registrovaný: 28-08-2010
Příspěvky: 3354

Re: Tig pro začátečníka jako jsem já

pafik> kua, ja som chcel byt len slusny.......mal som mu rovno napisat, ze tam narobi diery jako píča? big_smilebig_smilebig_smile


Lades> o wolframovych elektrodach tu uz bolo popisane....

na take tenke plechy mu bude stacit aj 1,6mm - vyjde ho to najlacnejsie, 2,0mm je taky rozmer na evolucny zanik (fronius napr. vobec nema kliestiny a domceky 2,0mm), 2,4mm je taky univerzal na bezne zvaranie
3,2mm uz potom na hrube veci alebo hlinik

s tymi farbami je to tiez zaujimave:
- v nemecku som z 90% fasoval cervene, aj ked idu legendy, ze su "radioaktivne" (neriesme to prosim dalej, je tu toho na svarfore popisaneho dost)
- novy horak od froniusu je vzdy vybaveny sivym wolframom, aj ked ho dostanes k AC/DC masine
- ak by som siel kupovat do obchodu, snazil by som sa kupit univerzalne (ako pises zlate La15) alebo v poslednej dobe fialove E3

aj s hubicami je to vesele big_smile
minule som dostal nejaky propagacny mail od froniusu a musel som sa smiat - co vsetko potrebuje na horak "tazky profik", aby pozvaral kvetinac.....
https://www.youtube.com/watch?v=EOGCC71ymMs

Editoval rcp (07-08-2021 11:10:46)

Offline

 

#20 07-08-2021 11:25:39

Famater
Člen
Místo: Hradec Králové
Registrovaný: 24-01-2012
Příspěvky: 4813

Re: Tig pro začátečníka jako jsem já

To je veselý příběh. Možná že i ta hlína je nějaký speciál od Froniusu.


TP1500, KITin 170LA, JLT250 ACDC,vodní chlazení vl. výroby, hořák SR18, Binzel SR26 s pot., Plasma CUT55, autogen PB-kyslík
Křemíková 3fáz 200A vl. konstrukce

Offline

 

#21 07-08-2021 11:35:54

E-Ryc
Člen
Místo: Praha / Horazdovicko
Registrovaný: 08-09-2020
Příspěvky: 820

Re: Tig pro začátečníka jako jsem já

OT: ad video, je to treba brat jako predstaveni produktove skaly, ne jako navod wink A vubec, cim vic hubic, tim vic Fronius, ne? ;-P
BTW ty "zlate" bodovaci hubice jen udrzuji spravnou vzdalenost nebo prinasi jeste nejakou dalsi vyhodu?

Editoval E-Ryc (07-08-2021 11:37:52)


IDEAL Tecnomig 212 LCD, Fronius TransPocket 150, IDEAL EXPERT TIG 220 AC/DC PULSE LCD, Ideal Praktik 220 LCD (v pořadí podle četnosti používání)

Offline

 

#22 07-08-2021 11:36:22

rcp
Člen
Registrovaný: 28-08-2010
Příspěvky: 3354

Re: Tig pro začátečníka jako jsem já

Famater napsal(a):

To je veselý příběh. Možná že i ta hlína je nějaký speciál od Froniusu.

aaaaale kdeze, tu bude urcite hlina od parkside - je v zelenom vreci big_smilebig_smilebig_smile
fronius by mal cervene.......

Editoval rcp (07-08-2021 11:37:05)

Offline

 

#23 07-08-2021 11:48:39

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8536

Re: Tig pro začátečníka jako jsem já

Jen ať si někdo nemyslí že pro červené hořáky jsou červené elektrody, pro šedé hořáky šedé elektrody a pro Lidl mašinky ty zelené. big_smile


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#24 07-08-2021 18:56:11

jao
Člen
Registrovaný: 19-10-2015
Příspěvky: 498

Re: Tig pro začátečníka jako jsem já

Fronius si kúpiť nemôžem. Z videa je jasné, že sa musí pracovať vo dvojici. Jeden nastavuje a druhý zvára. Kto by mi toho nastavovača zaplatil ? Ale prípravky sú to zaujímavé.

Offline

 

#25 07-08-2021 19:21:46

pat
Člen
Místo: Č.R.
Registrovaný: 15-04-2016
Příspěvky: 2447

Re: Tig pro začátečníka jako jsem já

Já se na video koukám a mám pocit ,že by to dal i jeden ale trochu normální  svářeč.  Fronius musíš poznat a naučit se ho využívat. Potom nebudeš psát takové blbosti.

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče