SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
bourač: můj invertor střídavý proud poskytuje
Offline
Juraj. Trochu teorie jistě neuškodí, protože praktické postupy vyplývají z podstaty. Rozdíl mezi elektrodami bazickými a rutilovými není v tom, jak které dobře zapalují. Elektrody rutilové nedělají na konci v obalu kráter a proto nesoustřeďují teplo do hloubky. Proto mívají menší průvar a hodí se většinou na sváření tenkých plechů (ER117). Doporučil jsem ty dva druhy elektrod, které jsou rutilcelulozové. Do obalu přidaná celuloza působí na zvetšení množství žhavých plynů. Výsledkem je hlubší závar. Teplejší svarový kov a tím se lépe slévá. Bazické tvoří na konci hluboký kráter, který lépe soustřeďuje proud žhavých plynů a větší průvar.
Rutilky mají obal vodivý, proto se lehce zapalují, v podstatě sami, stačí ji jen položit. Bazické naproti tomi mají obal nevodivý a tím, že vytvoří na konci hluboký kráter se již jednou zapálená elektroda špatně zapaluje. Oklepání hrozí, že se odloupne obal úplně a obnaží se jádro. Samotný drát bez obalu se často přilepí. Dobré je obal neoklepávat ťukáním, ale škrtnout elektrodou obrousek, nebo starý brusný kotouč. Dobré je také konec odrolit v prstech.
Další rozdíl je ve způsobu přenosu kovu. Elektroda rutilová má přenos v drobných kapkách (sprcha) prakticky bez zkratu. Bazická má přenos kapkový, kdy dochází ke zkratu. Záleží na dynamice svářečky, jak si s tám zkratem poradí, jestli okamžitým zvýšením proudu zkrat odpálí, nebo se elektroda přilepí.
Pohyb elektrody. ˇučelem pochybu elektrody je natavit svařované díly a dát do svaru potřebné množství kovu, aby se svár vytvořil. Také udržení kovu v místě sváru -různé polohy.
Pohybem elektrody s musí natavit hrany. Protože je telo odváděno jen do stran, takže když zůstaneš dvouho na jsenom místě, kov uteče do stran a udělá se díra. V místech, kde je už mezera překlenutá, je možné elektrodu trochu podržet a přidat kov do sváru. Co z toho vyplývá? Když bude svařován tlustý materiál, bude odvádět hodně tepla bude pohyb do strany širší a pomalejší. To stihne i začátečník - proto rada Jirkatiho. Naopak u tenkých plechů bude pohyb jen krátce dopředu a zpátky s krátkou výdrží pro přidání kovu do svaru.
Celý vtip je ale v tom, že zkušený svářeč to vidí a pohybuje elektrodou zcela automaticky jak je potřeba podle toho co vidí. To je výsledek praxe. Proto cvičit a cvičit.
Doporučení, jestli bazické, nebo rutilky? Bez znalosti vlastností použitého invertoru to nelze. V každém případě budou na všech inverorech fungovat rutilky. Proto volit typ rutilek, které jsou vhodné na konstrukce (ne na tenké plechy). Např. Boehler 6013, ESAB: OK46, ER113, Takové elektrody v podstatě každý výrobce. I čína nějak v označení bylo 421. Také se snimi dalo dobře svářet i kouťáky.
Děkuji, stěnému publiku za trpělivost a pochopení, že se zase opakuji. Ale přece platí: "Opakování matka moudrosti"
Online
Famater - Veľmi pekne ďakujem za trpezlivosť a čas strávený týmto podrobným a pre mňa veľmi poučným objasnením mnohých vecí. Budem sa snažiť držať sa Tvojich rád a snáď nie som až také drevo, aby som sa to časom nenaučil. Ešte raz vďaka.
Offline
Tak jsem se zase něco nového dozvěděl. Já mám, bohužel, ten invertor, co bazickou lepí jak prase, takže jsem dneska všechno vařil Oerlikon Overcord E a práce šla mnohem lépe od ruky.
Offline
Overcord jsou dobré, ale ty boehlerky 6013 se mě zdají přívětivější.
Online
Kombinace vzhledu svárů rutilkou a popisu chování bazické si myslím že máte celkem jistě moc dlouhý oblouk(rutilka vám tam navalí strusku a u bazické urvete oblouk proto přestane hořet) nebojte se eldu cpát víc do lázně,šetřením přídavným materiálem a smažením svařence obloukem nic nesvaříte.Dobré je začínat se svařováním v co nejpohodlnější pozici a před svařováním zapřemýšlet a klidně si projet trajektorii sváru naprázdno(při vyplé svářečce)
Offline
Juraj.A - zkusil jsi svařit něco podle #19? Co jsi zjistil o svém způsobu vedení oblouku?
Offline
jirkati - Ešte som sa k zváraniu nedostal a bude to trochu trvať, než budem zase mať možnosť zvárať. Ako prvé zbehnem do našej predajne zváracej techniky, prípadne navštívim predajňu v Nitre a kúpim si poriadne elektródy, aké mi boli doporučené. Potom sa pustím do zvárania a akonáhle budem mať niečo odzvárané, tak sa ozvem. Predpokladám ale, že to bude až cez nasledujúci víkend. Ale ďakujem, že sa zaujímaš o moje pokusy a pokroky.
Offline
Ja tieto fajnové elektrody, čo sa tu spomínali nepoznám, ale môžem odporučiť klasiku EB121, po presušení v trúbe na 250 stupnov zapaľujú krásne a strusku do zvaru nezapekajú. S tým viem zvárať aj ja.
Edit, ak by sa to niekoho dotklo, že ja neumetel som napísal zvárať, tak alternatívne veľmi pevne lepiť
Editoval jean (25-04-2021 22:13:01)
Offline
jean, jistě bazická EB121 by to jistila, ale po zkušenostech s některými inverory si ji nedovolím doporučit. Některé mají tak blbou charakteristiku že vaříš a najednou přestane, obouk zhasne, někdy se přilepí.
Ládes. co píšeš o délce oblouku platí pro rutilku, ale pro bazickou jen když má svářečka hodně "tvrdou" charakteristiku. U bazické elektrody je lepší držet délku oblouku cca stejnou jako průměr elektrody. Pro obě platí naučit se držet stejnou délku oblouku, t.j. při odtavování elektrody stále přibližovat. Moc dlouhý oblouk je vždycky špatně.
Online
Famater: A co novější typ O.K 48.00? Já používám Bohlery basické a jsem spokojen, ale ze začátku jsem zkoušel pár kusů Esab OK 48.00 a Oerlikon typ nevím, a Esab EB 121 a ty OK 48.00 mi přišly z Esabu asi nejlepší.
Offline
OK elektrody jsou dobré, ale drahší. Používám Boehler a ESAB EB121 a 123. Rozdíl mezi Boehler 7018 a EB121 se mě jeví takto: Boehler dává jemnější kresbu, ale také tekutější lázeň, proto se s ní hůře překlenují mezery. U EB je to naopak. Zapalování neřeším.
Online
Mě právě ty Böhler hodně připomínají právě ty Esab OK 48.00, myslím vlastnosti. Ale jsou levnější, na domácí práce stačí.
Offline
Tak dnes som spravil prvý krok, navštívil som predajňu zváracej techniky, ale zo všetkých tu vymenovaných ekektród mali len ESAB ER 117. Ostatné len na objednávku. Tak so zobral tie 117-ky 2,0 a 2,6 mm. Možno sa zajtra na chvíľu dostanem do garáže, tak dám potom vedieť k akému výsledku som sa dopracoval.
Offline
Neměl jsi si je nechat vnutit . U nás vedou elektrody , takové běžné , téměř v každém železářství .
Offline
bobobo - Nikto mi nič nevnucoval. Mal som napísané 4 typy elektród a mali len tie jedny. U nás je malý obchod so zváračskou technikou, kde majú naozaj len najzákladnejšie veci a všetko ostatné objednávajú.
Je tu aj železiarstvo, ale práve odtiaľ elektródy kupovať nechcem, lebo som ich mal kúpené a práve s nimi boli problémy. Boli to nejaké poľské elektródy. Možno aj kvôli ich cene???? 1,6kg 2,5 mm rutilových elektród stál 4.-€
Editoval Juraj.A (26-04-2021 20:10:50)
Offline
To je normální. Dnes je hodně obchodů jen maličký pultík s prodavačem a vše na objednávku. Právě že v železářství mívají povětšinou ty levné, třeba nějaké čínské NO NAME, XTline apod.
Offline
něco k nastavování ampér
- moc se nezajímám co ukazuje potenciometr nebo displej na invertoru.
Vezmu potřebnou elektrodu a nastavím cca 40 - 120A. Podle toho jestli mám 2, 2,5 nebo 3,15. A taky přihlédnu k tloušťce materiálu který jdu vařit.
Zapálím a jedu, ampery často trefím (vařím skoro 50let) a když netrefím, zastavím a uberu / přidám klidně po 2A.
Vařím ve všech polohách, nouprobléma, ale pokud to jen trochu jde všechno si polohuju, abych měl svár nahoře.
Offline
A také nestuduješ pohyb elektrody, prostě pohybuješ s ní tak jak vidíš že je potřeba - automaticky.
Online
dovolím si doplnit - ty pohyby elektrody. Je tím myšlený kývavý pohyb oblouku sem tam!
JurajovoA soused dělá 8, varok N nebo Z prostě nelze jen táhnout elektrodu přímým pohybem.
Přímo bez kývání svařuju jen opravdu tenké věci (1mm atd) kde je potřeba postupovat velmi rychle. Na to si skladuju krátký "zbytky" elektrod.
Udělat svár na tenké a složité věci dlouhou (300mm) elektrodou je obtížné.
Psát dopis čtvrt metru dlouhou propiskou taky nelze.
Offline
No jo, jenže současný trend je, že si každý myslí, že musí všechno zařídit koupený přístroj, stroj, zařízení. A když takový stroj vyžaduje ještě vlastní invenci, tak je mizerný, uživatelsky nepřívětivý, špatně zkonstruovaný, prostě nestojí za nic.
V oblasti svařování je to krásně vidět na různých příspěvcích na Svarfóru. Ta představa, že nestačí nastavit nějakou tabulkovou hodnotu svařovacích parametrů a bez ohledu na vlastní schopnosti to bude dokonale svařovat je pro mnoho lidí přímo děsivá. Že je hořící elektrický oblouk vysoce dynamický děj, který má vlastní zákonitosti, které je nutné pochopit a při svařování využít - to si řada mechanických uživatelů mobilů, tabletů či PC nechce připustit. Ten údiv, že se musí docela přesně dodržovat jakýsi výlet drátu (MIG/MAG), jakási délka oblouku a jeho vedení (TIG, MMA) je až děsivý. Vzpomínám si na jeden příspěvek, kde zazněla připomínka, že se tady pořád mluví o jakémsi výletu drátu a přitom roboty běžně svařují céóčkem a nikdo jim nic nenařizuje. Vysvětlit takovému diskutujícímu nastavení trajektorie a celé vedení hořáku včetně proměnných svařovacích parametrů během jediného sváru, je pak nadlidský výkon. A že to působením vlastního mozku musí zvládnout svářeč při vlastním svařování na základě jakýchsi pracně získaných zkušeností - to už mnozí neakceptují vůbec. To přece musí udělat svářečka!
Znal jsem na montážích svářeče, který dokázal ned hlavou zavařit na naúkosované rouře 530 x 12 mm mezeru 10 mm za poloviční dobu než já a měl naprosto čistý RTG snímek. Na mé polovině byla zespodu jedna malá vada, která se sice nemusela brousit, ale byla. Ten svářeč byl prostě hvězda. A i když jsem se mu někdy díval do ruky a některé fígle začal používat, jeho rychlosti jsem nikdy nedosáhl. Snad mně omlouvá to, že jemu bylo tenkrát padesát a mně pětadvacet.
Editoval jirkati (27-04-2021 20:06:14)
Offline
@jirkati
Tak jsi mi promluvil z duše, Jirkati. Ano, není nad praxí získané zkušenosti doplněné teorií. Jsou i tací mladí, kteří dovedou ocenit nějaké ty zkušenosti od nás, starých psů... Zrovna teď nedávno mi poslal krátký dopisek jeden kolega, tehdy mladý hoch ze Svářecí školy, kterého jsem učil a se kterým jsem později i pracoval ve Velan Valves Co.. Až mě to po téměř 10 létech v penzi dojalo...a potěšilo, že snaha člověka předat nějaké zkušenosti je oceněna.
Zde je znění Johnnyho dopisu:
I Miss you my friend! I want to Thank You for taking the Patients that you have to Teach me the short cuts and proper ways of welding certain materials! Frankie you are one of the best Teachers/Professors I have had the pleasure to learn under. Also you are a great man and am honored/privileged to have met you, become friends with you, & most importantly learn from you. I now realize that you wouldn’t take your precious time to teach just anyone like you did me. The explanation and the examples of how to do things are very appreciated! Thanks once again Frankie! I really really hope that you’re having a great Retirement my friend!!
Poslal(a) John, 23. duben v 6:12 odpol.
Are you still in Ny?
Poslal(a) John, 23. duben v 6:12 odpol.
Překlad:
Chybíš mi příteli! Chci Vám poděkovat, za trpělivost, že jste mně přijali, které musíte naučit zkratkám a správným způsobům svařování určitých materiálů! Frankie, jsi jeden z nejlepších učitelů / profesorů, pod kterým jsem se měl tu čest učit. Také jste skvělý člověk a je mi ctí / privilegováno, že jsem vás poznal, spřátelil se s vámi a hlavně se od vás učil. Teď si uvědomuji, že bys nevěnoval svůj drahocenný čas tomu, abys učil kohokoliv, jako jsi to udělal pro mne. Vysvětlení a příklady toho, jak dělat věci, jsou velmi ceněny! Ještě jednou díky Frankie! Opravdu opravdu doufám, že máte skvělý důchod, příteli !!
Poslal (a) John, 23. duben v 6:12 odpol.
Jsi stále v New York?
Poslal (a) John, 23. duben v 6:12 odpol.
Editoval Frank (27-04-2021 16:11:37)
Offline
To je od něj hezký,upřímný a dost hluboký:)Určitě ví o kom a o čem píše.Jinak Franku,držím pěsti a užívej ve zdraví penze:).
Offline
To co psal Jirkati dělají lidé které svařování nebaví a dělají to z donucení.
Offline