SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
Bobo, máš pravdu. Příklad co jsem uvedl je něco jiného.
Offline
Famatere, jednalo se o ochranu kolen zvenku u strmotrubného kotle? To přeplátování na jednu sezónu v tomhle místě, který nelíže přímo plamen by to asi dalo, určitě líp jak lepidlo nebo silikon. Jinak tohle jsou super kotle a při správným používání vydržej leta.
Offline
Nevím proč bobo použil "zase". Ano, jednalo se o tato kolena. Tady by se nejednalo ani o "plát" v pravém slova smyslu. Nevznikl by tím žádny velký meziprostor. Podle sváru byly zápaly a tam se nejdřív projevila netěsnost. Jinak jedná se o místo na výstupu z kotle, kde spaliny mají něco přes 200°C. Tento kotel jsme měli v dílně než byl zavedený plyn.
Offline
Stará topenářská pravda , pro ty co neznají . NIC! se nesmí přeplátovat , ale je třeba nahradit . Však na dojetí tam můžeš naladit 1pětku . To musí dvě sezony vydržet, ale ne přeplátované!
Chci se zeptat, z jakého důvodu nepřeplátovat,už se někdo ptal také.
Offline
Offline
se nesmí přeplátovat to je zas geniální doporučení pro někoho kdo se chystá na jaře vyhodit kotel a pořídit nový.
Kotel - je řeč o kotli pro vytápění RD, nikoliv nějaká parní Slatina o výkonu několik tun páry / hod.
Jenže ten kotel v RD na konci prosince začne prosakovat. Majitel má malé děti, je zima...
Tak určitě budu někde uvnitř kotle který je beztak už jen z papíru (korozní úbytek) vyřezávat prorezlé místo a dopásovávat záplatu.
Budu rád když se to povede očistit a samozřejmě přeplátovat. Do jara to vydrží.
Offline
Kdyby byly pochyby o životnosti, tak na to přeplátování se může napatlat třeba šamotový tmel. Pokud se nechá vyschnout, než se v kotli vypálí a pokud do toho v kotli netlučou kusy paliva, mohl by na té záplatě tmel vydržet s přehledem až do jara. Přestup tepla a tím přehřívání záplaty to dost slušně omezí.
A komu by bylo líto cca 200 Kč za kartuši tmelu, může zkusit vzít doma vodní sklo a natřít to s ním s jemnými železnými pilinami nebo železitým pigmentem nebo jemnozrnnou železnou rzí. nějakou vrstvu, která to trochu izoluje, to vytvoří taky.
Offline
Zase je potřeba vycházet z toho o co se skutečně jedná. Tady by se jednalo o pásek možná 20-25mm široký. Navíc prakticky ve výstupu spalin (200-220°C) a jak upozorňuje Bourač, jen aby to přežilo zimu, t.j. je to provizorní.
Offline
Neni to na výstupu spalin, je to přepážka mezi uhelnou šachtou a spalovacím prostorem. Plamen se toho místa přímo nedotýká hoří mezi touto a druhou přepážkou obtéká druhou přepážku, jde dolu už většinou spaliny obtékaj třetí a mezi třetí a zadní stěnou kotle jdou nahoru a pod zatápěcí klapkou (neni na foto) jdou do komína. Ani palivo se na to místo nedostane. Nad tou přepážkou je suvně vložen pětka plech a při normálním požívání kotle se nedeformuje ani nepropaluje. Ten je možno vyndat a tím přestavět kotel na prohořívací pak už se to místo dostane na přímej kontakt s plamenem. Používal jsem to nouzově při topení dřevem, jinak to nemá moc smysl.
Offline
Prošel jsem celou diskuzi a kupodivu nikoho nenapadlo navrhnout zcela obyčejmé zapájení natvrdo pomocí trochu modernějších metod.
Např.
https://www.temu.com/cz/20pcs-low-temp- … ;is_back=1
je jednou z mnoha možností jednoduchého procesu pro provizorní, víceméně krátkodobou opravu. Samozřejmě tmelení bude asi jednodušší, ale svářeči mají přecejen trochu blíž k poněkud "teplejší" verzi.
Editoval jirkati (25-12-2023 16:22:02)
Offline
No jo no , musíme se učit . Nakoupil jsem z china několik takových tyček na Al . Zkusím i toto , dík za nakopnutí . Hořák jsem koupil na tu hlínu ... (=
Offline