SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
Famater: Tahle krize trvá už několik let. Těm mladým se nechce makat rukama. Nejraději by seděli jen u PC a brali 50 tisíc měsíčně. Sice taky patřím mezi mladší ročníky, ale tenhle problém nemám. Vidím to i u nás v práci. Mladí sopli kolem 20 let chvíli po vyučení k nám přijdou, pár týdnů makají a když jim dají plat něco málo přes 20, tak brečí že za těch pár korun nebudou dřít. Jejich představa je tak 35 tisíc čistého. Pak mají být ty ÚP narvané k prasknutí.
Offline
Naprostá klasika. na Hutáku sedí krásna štíhla blondýnka 90-60-90 a má nas tarosti nákup prodej. nepozná jekl od traverzy ale je tam a člověka znalýho tam nepustí bo nemá ty správné míry ... Dnes jsou v krámech pouze podavači ,,...
Offline
Přesně.
Offline
varok napsal(a):
Nejraději by seděli jen u PC a brali 50 tisíc měsíčně.
Sedet u PC a vydelavat 50k/mesic muze vicemene kdokoliv, kdo je ochotny prijmout zodpovednost za svoji praci a ma chut se ze svoji podstaty celozivotne vzdelavat. Sedet u PC totiz neni jen vyrizovani mailu, nybrz napr. projekcni prace (stavarina-koordinace profesi, stavby vyrobnich linek a vyvoj jejich SW) na rozsahlych stavbach. Obvykle vsak plati, ze po skole chybi zkusenosti. Dalsi moznosti je obetovat vsechen volny cas a prodat ho.
Offline
Načo mu to vysvetľuješ, to je vec, ktorú varok a jemu podobní nikdy nedokážu pochopiť. Ak sedím mesiac za počítačom, tak z toho je robota pre niekoľko dalších ľudí, obrábačov, montérov, programátorov. To je pridaná hodnota, ktorú nikto "podo mnou" nevidí. A takisto nevidí zodpovednosť, ktorá z toho plynie a ktorá musí byť ohodnotená.
Inak, Varoku, ak za mesiac mám zo sezení za počítačem len 50k, tak som dosť nasraný.
Offline
Taktak, a když sedí u PC tzv. "youtuber" či "influencer" (za našich babiček "budižkničemu"), tak vytvoří hodnoty pro desetitisíce (statisíce, miliony) dalších budžkničemů. Nebo nevytvoří?
Editoval pafik1605 (01-01-2022 12:33:41)
Offline
tak vono je sezení u PC víc druhů
i šroťák u toho prosedí spoustu času - aby to mělo nějaký ekonomický přínos.
naproti tomu někdo to má jen jako smysl života - čumět (a komentovat) co dokázali jiní
Offline
jeane - no jo, ale kdyby jsme všichni uměli dělat to co ty, koho bychom vlastně dirigovali?
Jeden druhého? Zrovna dneska v TV o tom mluvil pan Werich.
Offline
Kdyby ty ruční práce NĚKDO neudělal, tak by ti u PC tolik asi neměli, nemyslíte? Peníze jsou přece z prodeje nějakých výrobků. Tedy u firem zabývající se kovovýrobou. Nebo jsem to špatně pochopil?
Offline
Nešika a Varok - to je dalšia vec, ktorú takí ako vy nepochopíte a napr. taký Bourač to má za samozrejmé, ak je treba potáhnout šponu, tak sa od počítača leze do monteriek a robí kludne aj účtovníčka. Ja nemám problém stáť pri fréze, zvárať ani montovať, je to robota jak každá iná. Akurát teda trpí remeslo, neni som profík
Editoval jean (01-01-2022 13:22:11)
Offline
Jean nekecaj . V dnesnej dobe vacsina z nas ked maka na seba musi byt aj za pocitacom neaky cas ! Len je taka doba ,ze dnes nikto nechce robit manualnu pracu a kazdi by len sedel za pocitacom a zarabal velke prachy s minimom namahy .
Offline
jean - neboj pochopil jsem to. A varok ti to přímo napsal, že kdyby jsi neměl frézaře, svářeče a i tu účetní. Tak se za tím počítačem dostaneš do ztráty, protože by nebylo vyděláno na elekrtriku.
Offline
Joe66: Souhlasím
Ostatní: Vy tady všichni ale pořád srovnáváte 2 rozdílné věci. To je jedno.
K tématu. Na učňáku ve svářecí škole jsme měli všichni ty papírové kukly s klasickým sklem. Náš mistr měl samostmívačku, v té době nám málem vypadly oči z důlků. Když nám něco ukazoval a všichni kukly nahoře a když zapálil oblouk, všichni jsme museli házet hlavou v ten správný okamžik, on si dal kuklu dolů teprve na nachystal elektrodu a svařoval. Když jsme se ptali, tak kukla za 10000,- kč, značku už nevím, myslím že nějaká Balder. Asi jedny z prvních samostmívacích kukel, zelená kazeta atd. Dnes se řeší True Color kazety s reálnými barvami a co nejnižší cena.
Offline
Tak to je šťastie, že ja frézara ani zvárača nemám, ale objednávam si služby inde . Joe66, čo je na tom zlé, sedieť za počítačom a s minimom námahy zarábať veľké peniaze? Ja by som to strašne rád vedel tiež, bohužiaľ to neviem, tak do toho vkladám veľa energie.
Editoval jean (01-01-2022 13:39:12)
Offline
varok napsal(a):
Peníze jsou přece z prodeje nějakých výrobků. Tedy u firem zabývající se kovovýrobou. Nebo jsem to špatně pochopil?
špatně jsi to pochopil, výrobkem jsou třeba hry (divil by jsi se jaký je to byznys) nemluvě o různých aplikacích které dnes usnadňují život, třeba mapy, navigace, komunikace s úřady atd. Výrobkem je třebas naprogramování synergie (abys mohl vůbec vařit).
Všechno těžká dřina jen u monitoru.
Offline
Bourač, to je nad varokove možnosti, pochopiť, že existujú nehmotné výrobky.
Offline
varok napsal(a):
Tedy u firem zabývající se kovovýrobou.
Offline
No predstav si, že nemusí
Offline
OT Mimochodem, pokud nekomu pripada, jak je "prace na pocitaci" dloubani v nose (a nemusi to byt nutne proramovani nebo CAD, ktere krom vlastniho "hybani mysi" vyzaduje i nejake to premysleni), kouknete po nejake brigade na porizovani dat a na jeden den to zkuste. Za mych studentskych let to bylo placene stejne jako tahani palet v Makru, dneska nevim. Tipuju, ze na konci osmihodinovky byste radsi byli zpatky u svarecky nebo krumpace (ano, ta makacka v Makru byla lepsi a to se clovek zvlast pred vanoci nezastavil).
A podle me ti, so si dneska predstavuji "bezpracne sezeni u pocitace", by si pred 50 lety zrovna tak predstavovali bezpracne posedavani v dilne nebo ve skladu a lamani lahvacu...
Editoval E-Ryc (01-01-2022 16:36:29)
Offline
Tak práce u počítače bude pořád čím dál důležitejší a bude zabírat čím dál větší podíl na celkové práci.
Tady se mlátíme zprávami o tom, jak "blbé" automobilky se nestihly předzásobit čipy a proto omezují výrobu. Což je sice výmluva, protože automobilkám, aspoň v EU se dnes hodí vyrábět méně aut se spalovacími motory, aby lidi víc kupovali nechtěné elektromobily. Protože automobilky potřebují prodané elektromobily, aby si jimi snižovaly flotilové emise a nedostaly tak likvidační pokuty od Brusele.
Jenže tím se třeba zakrylo, že v konstrukci aut nastala defakto úplná revoluce. Dneska každé elektrické zařízení auta, včetně třeba blbého stahování oken až třeba po řízení motoru a centrálního procesoru auta odpovědného za online připojení na internet a navigační a jiné výpočty je propojeno elektrickou sběrnicí, v Evropě nejvíc sběrnicí CAN bus. To znamená každý elektrický bazmek v autě má nejen vlastní akční člen, ale digitální převodník, potom vlastní procesor, který pro sběrnicový systém vytahuje potřebné informace o tom elektronickém bazmeku a pro připojení na sběrnici CAn je potřeba ještě nejméně dva specialiszované chipy. Neboli provozní stavy a parametry každého zařízení auta, kromě těch zatím považovaných za bezvýznamné, které jsou zatím čistě mechanické, je na sběrnici auta a odtamtud se dá z jedné zásuvky na jedné straně diagnostikovat, na druhé naopak řídit.
Úplně stejný děj probíhá ve výrobních provozech, stroje i celé linky jsou propojovány sběrnicemi a všechny významné agregáty strojů a linek jsou propojovány sběrnicemi.
Totéž je u řízení budov i třeba zase výrobních hal, třeba takové věci jako vytápění, vzduchotechnika, řízení třeba rolet, ale třeba i jednotlivé řízení každého osvětlovacího tělesa nebo třeba řízení zásuvek akdoví čeho. Anebo totéž třeba u projektů chytrých měst.
A významná část těch věcí se dělá u počítačů. Všechno to se musí naprojektovat, zkreslit, jednotlivé chipy naprogramovat a dále při realizaci spousty toho dál dělat na počítačích.
Už dnes je leckde běžné, že nováček na výrobní lince se neučí pracovat v provozu na "ostrých " dílech, ale učí se na kopii výrobní linky v počítači ve virtuální realitě. A potom až tam pracuje, běžně ovládá počítačem až na úrovni jednoduššího programování roboty a všeliajké automaty. Seřizovači a údržbáři potom například mají být na linkách fyzicky mnohem méně, protože údajně až 60 % jejich práce bude možné provádět, když to bude všechno propojené, dálkovým přístupem z počítače libovoně daleko od těch strojů. Pokud bude dostatečně rychlé internetové spojení.
Akorát bude problém v tom, že produktivita práce na počítačích obecně je mnohem závislejší na schopnostech a inteligenci toho člověka než manuální práce na lince. Kdo se na manuální práci zatím zaučuje, tak ji dělá dvakrát až maximálně 4x pomaleji než člověk, který ji má naučenou. Kdo na počítači neumí, tak dělá na něm, mnohonásobně pomaleji než ten, kdo to umí. A kdo nepřesahuje určitou hranici inteligence, tak některé práce na počítači vůbec nezvládne.
Společnost tak podle mne bude rozdělená v tom, že většinu práce kolem těch počítačů budou schopna dělat jen část lidí, těch mírně až vysoce nadprůměrně inteligentních. Ostatní budou moct dělat jen "nepočítačovou" manuální práci, které bude čím dál mín a bude čím dál omezena jen na likvidace nějakých havárií a podobných zvláštních událostí.
Až se ty chipy, co teď pro ty sběrnice chybí, se stanou normální, budou se normálně dávat i do jednotlivých zařízení. Například si dokážu představit třeba MIG/MAG svářečku s implementovanou sběrnicí třeba CAn bus. Ostatně jestli jsem tomu dobře rozuměl, tato sběrnice má dva aktivní dráty plus zemnění, takže tři dráty. Takže těch drátů ve svářečce nijak zvlášť nepřibude. na sběrnici bude i hořák, spínač proudu na něm i ovládání plynu a podávání drátu i vlastní napěťový zdroj svářečky. Svářečka nebude mít na sobě žádné nastavovací prvky ani displej, jen z ní půjde zásuvka sběrnice. Ve firmě se pak sběrnice napojí na ovládací systém svařovací linky nebo pracoviště a parametry svářečky tak bude řídit tento řídicí systém podle toho, jaký dílec zrovně před svářečem nebo robotem je. Amatéři budou mít amatérské ovládání svářečky, třeba přes chytrý mobil nebo tablet, na který se připojí nějaký pomocný shield a z něho povede zástrčka sběrnice do zásuvky na svářečce . Tím pak bude možné nastavovat parametry svářečky.
A td mi někdo napíše, že takové svářečky se už vyrábějí a používají.
Dodatečně, podobné věci se už připravují i pro zemědělce. Automatické samořídicí stroje, zemědělští roboti, drony pro sklízení ovoce ze stromů ... I zemědělci půjdou z traktorů, kombajnů a od vidlí atd k počítačům.
Offline
Joe66 napsal(a):
Lenze drviva vacsina tych mladych za tym pocitacom vala sunky a ked nieco aj robi tak to odflakne .
To je podle mne dané masovým vysokým školstvím. Když stát umožňuje 60 % mladých z ročníku získat vysokoškolské vzdělání a zadarmo. Tak potom jsou s fasovaným diplomem i nutně lidi s podprůměrným IQ tak 95 nebo průměrným 100 IQ bodů. Protože když toto vzdělání dostanou zadarmo placené státem, tak jim nemusí záležet na tom, aby měli vysoké platy, protože nemusí splácet náklady na studium. Ti potom nezvládají u počítačů o moc víc náročnější práci něž nějaké plnění dat do tabulek nebo rutinní psaní mailů či dopisů či technologických postupů , bezpečnostních předpisů a podobně, ale jim to prostě stačí.
Jako uplácení voličů ( zdarma na náklady daňových poplatníků vysokoškolské vzdělání i pro ty horší potomky voličů) pro politiky dobré, ale vede to k nadbytku málo schopných vysokoškoláků, kteří se potom upichují v úřadech a v neziskovkých organizacích , často svou činností i škodících státu. A k nedostatku lidí na řemeslech.
Offline
Joe66 napsal(a):
Lenze drviva vacsina tych mladych za tym pocitacom vala sunky a ked nieco aj robi tak to odflakne .
Od toho snad maji zkusebku a nejakeho sefa nebo mentora, aby jejich schopnosti posoudil. Nicmene pokud to firme nevadi, proc by se to melo resit tady...
Offline
Radim: proč by měly mít ty svářečky další zásuvku na CANbus? Vždyť už jednu maj, na napájení. Bude se to ovládat po silovině. Už se tak dělá ethernet. Je třeba šetřit. Ušetříme na materiálu, cena zůstává...
Naštěstí zatím nepřišli na to, jak tam tu silovinu dostat bezdrátově
Editoval pafik1605 (02-01-2022 10:04:46)
Offline
pafik1605: I tak by to šlo. Ale ethernet je nejspíš pro přímé ovládání component svářečky málo vhodný. Je to sběrnice či síť prostě jiné úrovně.
Offline