SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
Stránky: 1
Zdravím, nemáte někdo parametry kondenzátoru u svářečky Js 90, jedná se o kondenzátor u svorkovnice.
Offline
Takze tebe asi zajima ten 250 nF. Original zrejme nesezenes a ani neni duvod, po tech letech nekde ve skladu by byl bud vyschly, popraskany (nevim, zda je to nejaky v hlinikovem pouzdre). Kup nejaky 250 nF na napeti aspon 400 V SS nebo klidne 630 V SS. Nebo jestli nemas prodejnu ve meste tak vytahnout z nejakho jineho zdroje, je to pomerne casta hodnota u spinanych zdroju ruznych TV, zdroju k pocitaci apod.
Ten 1 uF je asi na strane usmernovace, at pred nebo za mustkem, pac je na 160 V SS. Muzes dat i na vyssi napeti, ale ty 1 M neelektrolyty uz budou pomerne velke a s vyssim napetim ta velikost jeste poroste. Muzes dat 4 x 250 nF paralelne, treba jako docasne reseni, mista tam asi bude dost.
Offline
Třeba i tady:
https://www.kondik.cz/odrusovaci-filtr- … gIQWPD_BwE
Offline
Když tam nic nebude , nic se nestane . Dnes je kolem tolik zdrojů rušení , že toto je pod prahem rozeznatelnosti . Zvláště noname síťové zdroje , nabíječky atd. jsou často jako rušička a bývají celý den strčené do zásuvek a ruší a ruší ....
Offline
To nevypada jako nejaky lezak, v tom pripade bych jej klidne objednal. Bude zrejme pasovat do nejakeho uchytu lip nez neorigo s axialnimi vyvody, navic nebude problem s izolaci vyvodu.
Offline
Kondenzátory TC 253 M25 (250nF) jsou svitkové a je třeba nahradit kondenzátory určenými pro provoz se síťovým napětím. Vhodná náhrada jsou typy MKP X2 220nF nebo 270nF na 275V~ zapojené v serii - jsou připojeny na 400V. Kondenzátory na 400V= nevyhovují vůbec, v nejzasším případě by mohly být použité typy na 630V=. Kondenzátory z odkazu, který sem dal Zdenek11 jsou také vhodné, jsou novější verzí původních typů TESLA.
Kondenzátor TC 279 1uF/160V= je též svitkový, elektrolytický nelze s ohledem na připojení na střídavý proud použít vůbec.
Offline
Obecně se uvádí, že pokud se pro síťové napětí používají stejnosměrné kondenzátory, měly by být na napětí od 1500 nebo aspoň 1200 voltů. Otázka to je trochu složitá, protože u kondenzátorů na síťové napětí, třeba té kategorie X2 se předpokládá trvalé připojení toho kondenzátoru k síti, kde občas může být i docela vysoké přepětí a tím kvůli spolehlivosti násobné předimenzování. Na druhé straně hodně těchto kondenzátorů je s napařenou vodivou vrstvou nebol i metalizovanou na povrchu izolujícího materiálu, u těch starších to je papír, u novějších plastová fólie. Ty kondenzátory mají tu vlastnost, že v případě probití izolátoru není kondenzátor zničen zkratem, ale malá vodivá ploška kolem zkratu v izolantu se odpaří a zbytek kondenzátoru funguje dál. Uživatel nic nepozná, ale pokud se to děje často, třeba kondenzátor je na příliš nízké napětí, za nějakou dobu je celková kapacita kondenzátoru významně snížena.
Jak získat správný kondík je podle mne hlavně otázka peněz, protože možností je podle mne hodně. Kondík na síťové napětí X2 o hodnotě 250nF nebo podobné od cca 180nF do 330 nF by šel nejlevněji získat z elektrických vraků z vstupních odrušovacích filtrů. Třeba vysavačů nebo jiných zařízení třeba s komutátorovým motorkem na střídavý proud. O něco dráž a kvalitněji z různýcn doprodejů starých součástek. Potom z prodejů relativně nových součástek, třeba například v GM. A nakonec moderní současné typy třeba u našeho výrobce něco jako toto: https://www.es-ostrava.cz/pdf/katalog_c … 03-323.pdf
Tam by ale jeden kondík asi vyšel slušně draho.
Offline
Stránky: 1