SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
Sem tam potřebujeme svařit hliníkové plechy a profily, v chytré knize jsem s dočetl, že to lze bud pomocí TIG stejnosměrným proudem záporný pól na elektrodě s heliem nebo pomocí TIG AC s argonem.
Na dílně máme DC TIG s Argonem a tak mám možnost bud k stávajícímu invertoru sehnat flašku s héliem nebo naopak k flašce s argonem sehnat AC invertor , což bude znatelně dražší varianta.
Nicméně s ani z jedou variantou nemám žádné zlušenosti a nerad bych po té co seženu helium poslouchal jak to nejde, stoji za h..., to se zase šetřilo atd.
Je tu někdo kdo má nejlépe s obojím zkušenosti a dokáže poradit?
Pro upřesnění, nejde o seriovou výrobu, ale vyloženě nárazové použití na plechy sily 1-5mm a tomu odpovidající profily.
Offline
Já bych to řešil invertoremAC, který je samozřejmě také DC. Stávající DC buď prodal, nebo dále používal. Byl by jeden plyn, jeden univerzální stroj.
Offline
DC s přímou(??)polaritou(záporný póĺ na elektrodě) je jen chabou berličkou a AC rozhodně při svařování hliníku hořčíku apod. nenahradí.Taky helium je coby ochranná atmosféra dost drahou variantou tam kde s přehledem stačí argon 4.8(50L na 200bar cca 10 000,- to vychází litr za korunu)
Offline
Zvaranie hliniku s DC strojom sme tu uz riesili... ide to, ale...
samozrejme staci obycajny argon.. helium je uplne zbytocne a v HF rezime s nim nezapalis obluk.. teda ked, tak s tazkostami..
kostra musi byt v tomto pripade " - " a na horaku musi byt " + " Pri klasickom DC tigu je to presne naopak.
Na zaciatok si to vyskusaj na mensich prudoch, tak do 35 - 40 A s co najhrubsou wolframovou elektrodou. Zistis, ze material ani poriadne neprehrejes a wolfram z elektrody ti bude odkvapkavat.. Viem si predstavit s tym v nudzi zvarat trubky na klimu do auta, ale viac uz nie..
Editoval vyrobca (20-08-2020 18:34:14)
Offline
Mozno moja pichlava otazka a preco nie DCRP ? ale DCEN ?
inak nasiel som pekny obrazok taky este na SF nebol mozno sa niekomu zide
Offline
Kdo skoušel svařovat s DC obrácenou polaritou ví že je to kničemu prskneš a v tu ranu máš po elektrodě. Já jsem kupoval DC s HF v roce 2007 u choboly za 33000 alfain a pamatuju si že tam pár let zpět měli ten stejnej invertor v nabídce jestli se úplně nepletu za neuvěřitelných 78000 jenom proto že to mělo hf-ko. Nedávno zde kdosi dával dotaz na invertor kuhtreiber AC za cca 1300 euro, já teda hliník nějak moc extra nesvařuju, ale myslim si že třeba tento stroj by na spoustu svařování stačil.
Offline
nastval som sa a napichol som na stroj helium..
pri klasickom nastaveni tigu " + " na kostre a " - " na horaku som si skusil zvarit spolu dva hlinikove odrezky z joklov.. keby som to odfotil, tak to tu zrejme nezverejnim..
hlinik sa velmi rychlo prehrial, zlieval sa, a pridavany material mi utekal do taveniny ktora mi v podstate vyliezala z druhej strany.. vyzera to samozrejme hrozne. Pri heliovej atmosfere sa hlinik vie zliat, ale nie je to vobec nic pohladove.. Pripada mi to ako zvaranie vhodne na hrubsie plechy od 5 mm vyssie s tym, ze pod nimi musi byt ocelovy podklad aby sa to cele neroztieklo niekde do stran a dole..
Pri tensich materialoch a uzavretych profiloch skor zobrat MIG-ovy stroj nahodit tam hlinikovy drot, miesto CO2 prehodit argon a zvaranie je aspon ako tak pod kontrolou s nejakym urcitym vysledkom.
Offline
Kdo nevyzkoušel neuvěří.Byla to jedna z prvních věcí co jsem po pořízení tigovky pruboval.Ta práce vás víc než co jiného "sere",o nejaké spokojenosti nebo dobrém pocitu z výsledku nemůže být ani řeč.Můžou se dostavit pochybnosti o svých schopnostech a dovednostech.
Editoval Ládes (20-08-2020 20:46:29)
Offline
Ládes napsal(a):
Kdo nevyzkoušel neuvěří.Byla to jedna z prvních věcí co jsem po pořízení tigovky pruboval.Ta práce vás víc než co jiného "sere",o nejaké spokojenosti nebo dobrém pocitu z výsledku nemůže být ani řeč.Můžou se dostavit pochybnosti o svých schopnostech a dovednostech.
Ale kdepak pochybnosti... je to tak píšete a jak popsal výrobca... Jinak je to ovšem na MIGu. Tam to má opodstatnění, zejména při svařování tlustších materiálů. V heliu se zvýší teplota oblouku.
Offline
Vidíte příště to přehrknu migem.Argon mám,teflonovej bowden taky-4 kladka to snad pošle přes 4,6metrovej hořák(pokud se ním nebudu ovíjet jako anakondou jak mám ve zvyku),Fronik ho v programech umí,tak jen koupit nějaké menší klubo drátu a můžu z hořáku "blít lehkokovy"
Offline
Děkuji všem za příspěvky, pokud bych z uvedenémo měl udělat nějaký závěr tak pořídit AC stroj.
Včera jsem navštívil prodejce svařovací techniky (Praha) nutili mi stroje mezi 45 až 80 což mi jednak přišlo docela dost a hlavně jsem nabyl dojmu, mluvím s prodavačem ne se svářečem. Přesněji on tim nesvaří nic protože to nemumí.
Jak jsem již uvedl, sváříme spíše občas, když spočítám delku svaru na hliniku tak 4 metry svaru typicky a
10m max / měsíc a nejběžnějším případem svařování bude svařit 2 až 3mm Al plech, případně AL profil podobné síly, nejdelší svár cca 350mm.Sice tam mam i svar na 10 plechu, ale tam se nemusi svářet v celé sile naopak, nebyl bych proti pokud by se tim dala na 2mm plech přivařit 4mm matka.
Nechci ve stroji utápět peníze, ale také nechci ušetřit 3000 a pak zjisti že na stroji chybí něco co by se šiklo nebo by to svářečům z leknutí jako jsme my ulehčílo práci.
1. Doporučíte nějaký stroj nebo spíš jaké funkce máme požadaovat a co už je nepostatné?
2. V chytre knize, v které,ale psali i o DCEN pro AC doporučuji elektrody s zirkonem, že pry maji vyšší teplotní odonost. Jaké elektrody doporučujete dve svých zkušeností?
3. Podle knhy se elektrody na AC nebrousi uplně do špičky , ale do lukata s radiusem 0.4D , je to OK ?
4. Hlinik ma nižší teplotu tání než ocel, ale vyšší teplotní vodivost + čast výkonu nejde do taveni , ale do čištění , jaké proudy potřebujeme na hlinik?
5. Obecně exidtuje nějaká kniha do které bych nahlédl, s tím, že chci svaret zento typ materiálu v této síle a tímto typem svaru a ono mi to řeklo, plyn Argon 4.6, doporučena frekvence, střída , atd?
6. Posledni dotaz. Ma na hlinik vyznam použit 4.8 argon nebo stačí 4.6?
Offline
7) Kolko mas penazi ? daj (CISLO v CZK) kolko maximalne vies zaplatit.
aj tak to skonci pri JET TIGU ale ktovie mozno rozbijes prasiatko a kupis si FRONIUS/EWM
Nakolko tu riesime poradnu 2-3x do tyzdna a stale do blba
tak si najdi aspon 2-3 modely sam v temach je vela vela info
http://www.svarforum.cz/forum/viewforum.php?id=15
Pre tych co nevedia citat viac ako 2 strany alebo mi neveria tak...
http://www.svarforum.cz/forum/viewtopic … 18#p150418
ale inak cele o JET TIG MINI to zacina tu
http://www.svarforum.cz/forum/viewtopic.php?id=12421
Popripade velky JETTIG 200/250 model 2/3 alebo hocico v rozpocte
Fronici/EWM zacinaju o spedlik/kolik dalej... (pojem kolik je prevzaty od bielej pani 1 kolik 1000czk)
Pre pripad ze na to mas mizerne malo penazi jedine lacna cina typu THF magnum
Fronius tu zastupuje ma "RuduRota" - ta pride neskor a napisu ti co dokazu tie drahsie stroje.
8) Nazov mudrej knihy ktore videanie rok ?
Editoval ihlan (22-08-2020 18:04:38)
Offline