SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
Jako ateista nebudu psát ámen, nicméně jde o stejnou methodu, kterou popisuju výše pro nářadí. Když budete mít v ruce stopky, můžete zjistit i jeho spotřebu ;-)
Offline
tak jsem rád že jsem teoretikům - byť velmi vzdělaným (respect) mohl poskytnout možnost realizovat jejich znalosti v praxi
půjdu zkontrolovat olej v lameláku a něco uříznout.
Offline
usmolené stovky litrů? No tím se vše vysvětluje
Osazenstvo zdejšího fora (zcela legálně) řeší množství a vlastnosti dodávaného vzduchu, jednak z ekonomických důvodů a já konkrétně z logistických důvodů.
Jde o každý litr - vztaženo k hmotnosti, velikosti a manipulovatelnosti aparátu.
Bejt zalezlej někde ve vyhřáté fabrice, s centrální kompresorovnou o kapacitě třeba tisíců m3/sec, bych se taky nějakými litry nezabýval.
Akorát netuším, jak bych při napojení plasmy na centrální rozvod, určil množství nutného vzduchu pro provoz plasmy - když je to tedy (dle výše uvedeného)
dle sacího tlaku kompresoru.
Ten šroubák je pěkně barevný, pěkný obrázek nešlo by mu třeba optimalizovat výkon FM měničem? Než přidávat další hovado?
Offline
chobotek napsal(a):
k tomu vykuchanému šroubovému kompreseru budu mít ještě komentář. Měl sem potřebu si ten odkaz uchovat.
Tak jsem ho sem citoval. Zkušení uživatelé tohoto fóra vědí proč.
Offline
To bylo mimo mísu, ta poznámka o těch teoreticích mě skoro zvedla ze židle, že bych zas udělal něco rukama Ale nemůžu, termín tlačí.
Optimalizovat můžeš jen když tomu rozumíš. Optimalizace metodou pokus-omyl je taková dražší verze brainstormingu - nikam to nevede. A já bych si přál, aby tomu rozuměli všichni, což jde bez teorie obtížně.
Ten šroubový blok je z řady SECAIR 15E-60E, pro 7.5kW až 37kW a tlaky 7.5, 10 a 13bar stále stejný. Liší se jen převodem za motorem a pojišťovákem. I bez krytu jen tiše ševelí a ti zpozdilí Němci to vyhazovali ve velkém
Frekvenční měnič stojí pořád dost peněz, je zdrojem nespolehlivosti (zas mám za sebou jeden odejitý) a další komporesor má nespornou výhodu při poruše toho prvního. Kompresory se řešily před téměř dvaceti lety, tehdy by ten měnič byl k nezaplacení a teď nebudu vrtat do něčeho, co funguje.
Pokud jde o ekomomické důvody: když něco chci, musím vědět co, nejlíp i vědět, jak to funguje. Ve Tvém případě je lamelák dobrá volba. Jinak kdysi jsem řešil jakousi kravinu a našel jsem čínské šroubové bloky okolo 800l/min za nějakých 250USD. To bych skoro koupil, jak abych viděl, jak je to udělané. Podívej se na alibábu - "screw airend".
edit: (proč tu není náhled, aby se dalo reagovat rovnou?)
Ten kompresor není vykuchaný, byl opravovaný a nakonec opravený. Někdo se v tom předtím vrtal a pak mi ho prodali. Odkaz nemusíš citovat, on nikam nezmizí. V tom původním příspěvku bude pořád (že je obrázek klikací sis všimnul, ne?)
Editoval chobotek (25-03-2021 20:42:23)
Offline
Láďo na tomto foru nehrozí "Leobubu". Když je to vážný admin se na.sere a smázne celou sekci.
Ale jsou tu přispěvovatelé kteří, po zjištění že mají máslo na hlavě, příspěvek smažou. Ve vlákně to není poznat ale celá diskuze je potom uplně rozbitá a nesmyslná. Veden opatrností zkušeného diskutera sem si ten odkaz uložil - na nejjednodušší místo.
Kde je k sehnání šroubový kompresor za cenu 320€ schopný "hlásit" problem s olejem? Rád bych koupil...
Offline
Tak jestli není dodávané množství vzduchu důležité, tak ve spoustě e-shopech a obchodech píšou a radí nesmysly? Proč je tedy na spoustě kompresorů napsán sací výkon a dodávané množství vzduchu, kdyby to nebylo důležité? A bylo mi řečeno, že dodávané množství vzduchu na výstupu kompresoru je zhruba 60% sacího výkonu. To je tedy taky nesmysl? A řekli mi to v obchodě který prodává přímo kompresory, ne nějaký po...ý hobbymarket.
Offline
Roberte jde o tlak toho vzduchu na výstupu - při jednom Baru to bude "to samý" jako na sání.
Při 10Barech to bude jen desetina. Žádám pana Famatera o klid a schovívavost.
Offline
Beru to tak, že u mě se klid a schovívavost bere samo sebou. To mi lichotí ;-)
A z jiného fora asi víš, že pokud napíšu blbost, přiznám to a omluvím se. Nemám ve zvyku "měnit historii".
A schovej si tenhle odkaz: https://www.ebay-kleinanzeigen.de/s-anz … 23-84-5946 (včetně historie) 300EUR, dohoda. Dej mi vědět, jestli ho bereš. Jestli ne, jedu pro něj.
Offline
nejedeš - zavříno, ani já pro něj nejedu - nech ten utýraný křáp nějakému polákovi
chtěl jsem po tobě šroubák který uvádíš, za cenu 320€ a ve stavu že indikuje stav oleje.
Ten na ebay je nefunkční!!
Offline
Všechny, co jsem takhle koupil, byly inzerované jako nefunkční. Musel by spadnout z jahody, aby to tu cenu prodával jako kompresor. Stav oleje indikuje. Jak hladinu, tak teplotu (přehřátí). Zastaví se pro poruchu. Mám od toho schemata, katalog dílů... Má tam ještě jeden, větší.
A zavřeno není. Kdybych o něj moc stál, zítra sedím ve FH12 a dostanu zaplaceno, že jsem si udělal výlet.
Offline
když je něco nefunkční (dle vyjádření prodávajícího) jak to může "hlásit olej"
výňatek z pravidel Svarfóra:
Do předmětu příspěvků uvádějte něco smysluplného....
Offline
Konstrukce pochází z doby, kdy solenoid byl součástka za milión, takže se jimi šetřilo. Ovládání má pouze jeden a pak systém podtlakových kanálků. A spoustu o-kroužků. Sebemenší netěsnost pak způsobí závadu: netlakuje, neodlehčuje, neodstavuje, atp. Na tvoji otázku (není tam otazník, ale z kontextu bych odhadoval, že jde o otázku): elektronika vyhodnocuje mj. teplotu a hladinu oleje. Při překročení mezí kompresor odstaví.
(co je s tím předmětem příspěvků? Já jen odpovídám ;-))
Offline
Bourači, tak co jsem tedy psal je asi při tlaku 1Bar? Tedy těch 60% ze sacího? Něco podobného už tady bylo psáno dávno.
Ale co vím z vlastní zkušenosti, tak zrovna plasmy o kterých tu je řeč si papnou hoodně vzduchu i ty maličké.
Editoval varok (26-03-2021 04:39:03)
Offline
Já se v těch hobby věcech neorientuju, mohl bys sem vrazit odkaz na henty "na spoustě kompresorů je napsán sací výkon a dodávané množství vzduchu"?
Offline
to nebyla otázka, to bylo konstatování. Když něco nefunguje nemůže to ani nic seriozního hlásit.
Popisovat funkčnost je tedy zcela irelevantní.
Stále jsme ve vlákně kde se diskutuje o vhodném kompresoru k ruční plasmě.
Šroubový kompresor s el. příkonem 15kW je poněkud mimo mísu.
Offline
A jo tak. Další poznámky o normálních kompresorech vynechám.
Podíval jsem se do hobby obchodu a fakt: https://www.uni-max.cz/produkty/stlacen … 00-10-50-n
Píše se tam: GÜDE kompresor 400/10/50 N, výtlačný výkon: 250 l/min, sací výkon 395 l/min
Tak jsem se zeptal kamaráda googla a našel: https://www.2e.cz/blog/jak-vybrat/jak-v … r-pistovy/
"Nejdůležitější parametr u kompresoru je výtlačný výkon. To je množství vzduchu, které kompresor vyprodukuje a naplní do tlakové nádoby, kde bude stlačený vzduch připravený k použití. Pokud výrobce neudává tento parametr, dá se výtlačný výkon odhadnout ze sacího výkonu. Každý pístový kompresor má z hlediska konstrukce určitý „škodlivý prostor“, který snižuje množství vzduchu, který se ve výsledku stlačí, podle typu a značky kompresoru je výtlačný výkon cca o 70 % nižší než sací výkon. "
A odtud https://www.naradi-vzduch.cz/levnekompr … -KOMPRESOR
"Základní orientační technický údaj je „sací výkon“ kompresoru a max. tlak v tlakové nádobě. Následně z něho lze vypočítat tzv. "výtlak kompresoru" (dodávané množství již stlačeného vzduchu ) tento údaj vždy záleží na požadovaném tlaku. Udává se v % sacího výkonu (uvádí jej každý správný výrobce). Orientačně se pohybuje od 50%-65%. Při tlaku 7 barů je výtlak kompresorů cca. 50% sacího výkonu, při tlaku 4 barů je výtlak kompresorů cca. 65% sacího výkonu!"
Jednak jsem rád, že šroubové kompresory nemají škodlivý prostor a potom... ten "výtlačný výkon" je také přepočtený na atmosférický tlak ;-)
Editoval chobotek (25-03-2021 22:39:46)
Offline
tak používat marketingové řečičky prodavačů (podavačů) jako zdroj seriozních informací - to je snad pod tvou úroveň ne?
Z příspěvku není uplně jasné jestli to nedáváš jen jako humorné odlehčení.
Navrhuji googlit stránky přímých, skutečných (a seriozních) výrobců.
Nápověda: Hydrovane, Mattei.
zde lze nalézt prospekty k jejich produktům. Každý vyráběný kompresor má v manuálu přehlednou tabulku s výkonem Na výstupu za příslušného tlaku
Se stoupajícím tlakem výkon dramaticky klesá. (viz Famater).
Bude se mi špatně usínat protože jsem se tady nedozvěděl jakou používat plasmu dle spotřeby vzduchu.
Když se tento parametr tedy údajně na plasmě uvádí dle výkonu na sání kompresoru.
Kolik tak může být výkon na sání u fabrického rozvodu?
--------------------------------------
Edit: přečtu příspěvek a reaguju, než to napíšu, druhý účastník mezi tím svůj příspěvek edituje.
Proto si ukládám puvodní znění. (teda pokud je to o něčem).
Čest práci!
Editoval bourač (25-03-2021 23:09:04)
Offline
Copak úroveň, snažím se zjistit odkud se ta čísla berou. Když si vezmu na pomoc ISO 1217 (Displacement compressors — Acceptance tests) začíná svítat!
Zkusím to napsat přehledně: Ono "na výstupu za příslušného tlaku" je sice objemové množství, když kompresor tlačí do (uvedného) protitlaku, ale toto objemové množství se uvažuje za normálních podmínek, tedy atmosférického tlaku. Furt jde o množství na sání kompresoru. Spotřeba té plasmy je uvedena při pracovním tlaku, objemový průtok je opět přepočtený na normální podmínky.
Čím víc "se stoupajícím tlakem výkon dramaticky klesá", tím větší je škodlivý prostor kompresoru.
Úplná zkratka na závěr: všechny objemové průtoky jsou přepočtené na normální podmínky.
(u fabrického rozvodu krmeného šroubákem jsou to skoro stejná čísla)
Offline
Tak se to tu rozjelo. Už jsem to chtěl nechat být, ale uvědomil jsem si, že pro jednoduchost jsem začal nazývat místo složitého " množství vzduchu na výtlaku kompresoru přepočtené na normální podmínky (20°C, normální atmosférický tlak )" sacím výkonem. Ale jak se ukázalo, někteří výrobci , nebo prodejci, překupníci začali nazývat sacím výkonem zdvihový objekx poč. otáček. Toto číslo je pohledově lepší, protože je větší. Takže ten původní složitý popis je správný.
Proto ještě jednou po Chobotkovi opakuji: Všechny objemové průtoky jsou přepoštené na normální podmínky.
Bourači tady je odppověď na tvoji otázku:
Ne jsou plasmu použít dle výkonu kompresoru na sání. Položil jsi to obráceně (nejspíš provokativně). Plasmu vč. hořáku volíš podle toho co budeš řezat. Plasma má šítkový údaj o průtoku a tlaku. Rozhodující je tlak, protože pokud bude dodržen tlak, tak bude vytvořen i průtok. Průtok je závislý na vstupním tlaku a odporu zařízení. A podle štítkového průtoku budeš volit kompresor.
Pokud je výkon kompresoru a rozvodu vzduchu dostatečný, tak tě to nemusí zajímat. Podobně jako u elektriky, tě také nazajímá, jaký generátor je zrovna připojený do sítě. To je záležitost někoho jiného.
Offline
chobotek napsal(a):
Čím víc "se stoupajícím tlakem výkon dramaticky klesá", tím větší je škodlivý prostor kompresoru.
?
Offline
Jedná se nejspíš o malou nepřesnost. Mělo být : uplatňuje se více vliv škodlivého prostoru kompresoru. Při větším tlaku při pohybu pístu od horní úvratě dochází k expanzi vzduchu ve škodlivém prostoru. Když je tlak v horní úvrati větší tak po expanzi zaujme ve válci větší % zdvihu. O toto procento potom je do válce přes sací ventil nasáto méně vzduchu.
Offline
Famatére, procenta jsou poměrné číslo. Už před tebou tady někdo napsal stejnej nesmysl, ale hledat to nebudu. Když má motor (kompresor) stupeň komprese 10, tak ho má při tlaku 2 atm i při tlaku 10 atm (leda by to motor už neutáhl). Takže poměr těch objemů je pořád stejnej.
Editoval pafik1605 (26-03-2021 11:24:00)
Offline
j.bill, Famater: Snažil jsem se vzít do úvahy bouračovu poznámku, jak teda vybrat kompresor. Pokud budu srovnávat dva pístové kompresory, pak ten, který má křivku poklesu dopravovaného množství strmější je tom hůř (má větší škodlivý prostor).
pafik1605: poměr objemů je stejný, přesto platí, co psal Famater. Pokud by to kompresor mechanicky vydržel, při zavřeném výtlaku se celý nasávaný objem stačí do škodlivého prostoru a při dalším sacím zdvihu už nenasaje nic.
Offline