SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
Občas člověk potřebuje něco uříznout ale kupovat kvůli tomu plazmovou řezačku mi nedává moc smysl. Za to mám svářečku Kitin 150 LA a kompresor. Takže nápad je jasný pořídit hořák se správnou elektrodou a tryskou a hurá na to. Ale dřív než hurá, tak se raději zeptám jestli to někdo už neřešil a vůbec jaký je rozdíl mezi svářečkou a plazmovou řezačkou a jestli to celkově není úplná blbost? Děkuji.
PS: Nevim jestli tohle téma nepatří spíš do řezaček, kdyžtak prosím adminy o přesunutí.
Editoval Fifa (05-03-2020 13:36:12)
Offline
Že je to blbost se tu už řešilo milionkrát. Stačí pohledat.
Offline
pred dotazem jsme hledal, ale asi se neumim spravne zeptat
Offline
Hlavní rozdíl mezi svářečkou a plazmovou řezačkou je v napětí na oblouku. Na svařovacím oblouku je při svařování cca 20 V, na plazmovém oblouku je minimum 150 V, většinou ale mnohem víc, i 300 V. Svařovací proud se pohybuje od cca 60 do třeba 400 A, řezací proud plazmy zpravidla nepřesáhne 60 A. Stačí takové vysvětlení?
Offline
Dekuji odpoved mi staci. Ale protoze se nechci vzdat. Co delici elektrody (ne plazmove rezani) funguje to ?
Offline
Tak koupím plazmu z Lidlu a je to, ne?
Offline
co třeba něco takového ?
https://www.aliexpress.com/item/3296147 … web201603_
https://www.aliexpress.com/item/4261128 … web201603_
Záleží na to co je to za jekl a jakou má stěnu a jakou díru.
Offline
jirkati: pekne si to popsal. me taky napadlo, jestli by to neslo nejak udelat a z toho co pises, se mi teda jevi cesta. prepnout svarecku na AC, pokud ma, dat 50% cistici fazi, pak na draty zapojit trafo, a po trafu usmernit. trafo samozrejme pro zvyseni napeti a snizemni maximalniho mozneho proudu. akorat teda to usmerneni bude asi narocne, kdyz tam jsou docela velke proudy. slo by to teoreticky takhle? prakticky bude jednodussi koupit rezacku, kterou uz mam, to je jasne. ale treba by ze svarecky vylezl vetsi proud na rezani a ubyla by jedna krabicka z dilny. nektere TIGy to dokonce maji jako moznost, ale muj jasic 200P ac/dc ne
Offline
Mám ke svářečce kleště na uhlíkové elektrody (drážkovací). Dá se tím i "řezat".
https://docplayer.cz/45929878-Oblouk-uh … oraky.html
Editoval Tazz (09-03-2020 20:13:06)
Offline
Nedá.
Offline
Jenže drážkování uhlíkovou elektrodou pracuje na jiném principu než plasma. Jak už psal Jirkati, plasma má hodně vysoké napětí asi od 150V nahoru. Proud řekněme 40A a přes zapálený oblouk fouká tlak vzduchu, který dělá v podstatě ten paprsek na řezání(plasmu). U drážkování uhlíkovou elektrodou je to v podstatě princip jako při svařování, tedy nižší napětí, ale hodně velké proudy, řekněme přes 400A? Žádný tlakový vzduch přes oblouk nefouká. Popsáno jen tak laicky.
Offline
Dělal jsi někdy s těmi drážkovacími kleštěmi na uhlík,tak bez vzduchu by jsi toho moc nenadrážkoval.
Offline
Haufra> Nejsem odbornik, ale znam nejmene dve metody drazkovani. Kazda se dela s jinyma elektrodama a jinyma klestema.
Starsi postup se dela s obyc. klestema bez vzduchu a tenci drazkovaci eldou, ktera vypada "obycejne" - ale aby to vyprskavani frcelo, je potreba drazkovat v pozici kdy pomaha gravitace odvodu taveniny.
Novejsi postup pouziva kleste se vzduchovou dyzou a uhlikovou elektrodu (ta je myslim s obalena medi), kdy se uz tavenina vyfukuje proudem toho tlakoveho vzduchu, takze je to snazsi.
varok evidentne uvazoval jen o te prvni metode a ty zrejme znas zas jen tu druhou? Pripada mi to tak.
Editoval Dawe (12-03-2020 00:29:01)
Offline
Ano, sice né osobně, ale byl jsem u toho. Mašina byla jako stará větší elektrodová ve velikosti starých WTU 400 nebo jak to označení přesně. Elektroda byla jakoby jen tlustší kulatina, materiál nevím. Proud byl hrubo přes 400A. A žádný tlakový vzduch se tam nepouštěl.
Offline
Kleště na drážkování mají vstup na vzduch a není to řezání v pravém slova smyslu, ale rozdělit kus železa se tím dá.
Offline
Reagoval jsem na odkaz č 10 co dal tazz jsou to kleště na drážkování uhlíkovou elektrodou, tedy se vzduchem.Běžně používáme na vydrážkování kořene ,případných vad v materiálu ,odlitcích na metalurgii apod.Je u toho nutný vzduch který roztavený materiál vyfukuje pryč.Pak jsou drážkovací elektrody a ty se dávají do klasických kleští na elektrody a to se dělá bez vzduchu.
Offline
https://www.youtube.com/watch?v=74Q7OOQeqUs tady jeden náhodný odkaz na ukázání drážkování uhlíkovou elektrodou
Offline