SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
Stránky: 1 2
Zdravim a pridavam zapojeni pro kutily elektroniky pro sestrojeni vlastniho rizeni tyristoru do svarecky. Jedna se o dvoucestne rizeni. Vice viz schema:
A obrazek plosneho spoje ktery ma rozmer 170 x 75 mm
Detail trafka s feritovym jadrem:
Foto osazenych desek:
Original foto ve vetsim rozliseni: https://uloz.to/file/vYmZenwpCtlg/tyristory-rizeni-7z
Vice v komentarich viz vase dotazy.
Editoval ok (09-02-2020 09:21:52)
Offline
Šlo by Tvoje zapojenie jednoducho použiť napr. aj do ČKD KS 250 ? Pod slovíčkom "jednoducho" mám predstavu, že celá pôvodná slaboprúdová elektronika by sa vyhodila a inštalovalo by sa Tvoje zapojenie...
Offline
Ocenuji 100% offline reseni - stara skola .
Online
Petsem napsal(a):
Šlo by Tvoje zapojenie jednoducho použiť napr. aj do ČKD KS 250 ? Pod slovíčkom "jednoducho" mám predstavu, že celá pôvodná slaboprúdová elektronika by sa vyhodila a inštalovalo by sa Tvoje zapojenie...
Zdravim
KS250 je tusimze trifazovy trafo s usmernovacem takze se klidne inspirujte timto mojim zapojenim: http://www.svarforum.cz/forum/viewtopic.php?id=11584
Pokud Vam jen nejede rizeni tak je spis na povazenou zkusit opravit, najit zavadu nez se poustet do novyho rizeni.
Offline
KS250 je dvoupulsní usměrňovač. Rozhodně bych se pokusil opravit původní řízení. Až tak velký problém by to neměl být.
Offline
Tyristorová regulácia je veľmi jednoduchá na pochopenie, ale nemusí byť až taká jednoduchá na opravu. Neskúsenému "serviceman-ovi" by som neodporúčal sa do takejto opravy púšťať podľa "poradenstva" zo SF. Teda môže, ale len pasívne premeranie exponovaných súčiastok, najmä polovodičov. Ak by pri takomto postupe aj našiel vadný diel, nemusí ani jeho výmena znamenať že má vyhrané, resp. skôr nemá. Na horúcu variantu diagnostiky, teda že sa do zariadenia pustí plné napätie by sa nemal neskúsený "odborník" dať nahovoriť.
Offline
Plně souhlasím. Nemyslím, že by se do toho měl pouštět někdo, kdo elektronice nerozumí.
Offline
Ve většině těchto zapojení bývají kritické kondenzátory, v tomto případě nejen elektrolytické. Také svitky trpí napěťovými špičkami a mnohdy dělají částečné průrazy. Při měření se obvykle zjistí, že jsou jakoby v pořádku, v zapojení zlobí a náprava je jedině možná výměnou nejlépe za kus s lepšími vlastnostmi a vyšším provozním napětím.
Editoval VašekP (26-01-2022 04:47:04)
Offline
Zdravim
Hlavne lze snadno ziskat schema KS250: http://www.svarbazar.cz/phprs/storage/elektro/ks250.zip A nemel by byt problem opravit ac teda zapojeni je pomerne slozite. Taky se mi nijak nezamlouva jak bude stroj zapalovat, sic je tam nejaka zpetna vazba z bocniku... ale to uz bych musel stroj mit a nejake veci si omerit. Ve stroji jsou tyristory se spolecnou katodou tedy neni problem vyuzit moje regulacni zapojeni. Urcite bych doplnil pomocny zapalovaci usmernovac, kondenzator a tlumivku.
Pokud ovsem nemate zkusenosti s elektronikou a znalost (pomerne dobrou) funkce jednotlivych soucastek tak se do toho urcite nepoustejte.
Offline
Já většinou každému, kdo chce něco zásadněji přestavovat říkám, zda si je jistý, že o tom ví natolik dost, aby se to povedlo a bylo to lepší než původní zapojení. Průmyslové výrobky jsou vypilované, aby měly dobrou opakovatelnost, což u různých zapojení z internetu a dříve třeba z AR nemusí být pravda.
Velkou výhodou původních zapojení je, že se k nim dá sehnat dokumentace, to je u předělaných zařízení největší problém.
Samozřejmě i průmyslová zapojení mají své chytáky. Občas výrobce udělá takovou mírnou podpásovku, že použije předtříděné součástky, např. tranzistory , které roztřídí podle nějakého parametru (h21E - beta, nebo UCB0). Potom bývá velkým pomocníkem nejen schéma, ale také servisní dokumentace, kde bývají tyto parametry specifikovány v rozpisce součástek.
Offline
Zvolil bych nejlepe a nejjednoduseji toto zapojeni fazoveho rizeni tyristoru: https://www.svarforum.cz/forum/uploads/8918_tyr_usm.png coz je taky muj navrh a mam po leta overene. Mate-li zajem prekreslim nastrel jak bych vse zapojil.
Offline
Hm,... keď sa tyristory zváračky dajú ovládať tak jednoduchou schémou, nechápem tých "hlupákov" - vývojárov v ČKD, že do mojej KaeSky vtrepali plošný spoj veliký ako školský zošit a navyše osadený kopou súčiastok, cievok... ???
Offline
Petsem: "hlupákov" to tam vtrepali, protože jejich elektronika zajišťovala zpětnovazební řízení proudu.
Uvedené řešení od ok je jednoduchá fázová regulace, která primárně zajišťuje změnu efektivní hodnoty napětí. Z principu se mění i maximální výstupní napětí v závislosti na úhlu otevření tyristoru. Tato konstrukce, tak jak je, nemůže být podřízeným blokem zpětnovazební smyčky, protože řízená veličina je "zadávána" pomocí potenciometru. Nevýhodou je, že při nastavení na nízký proud (po vyhlazení tlumivkou) je i nízké zapalovací napětí...
Mně se toto zapojení líbí, ale v případě potřeby ZV řízení s vysokým zapalovacím napětím se celá situace dost komplikuje a vyžadovala by nějakou chvíli laborování.
Editoval davidma (28-01-2022 08:20:43)
Online
Nebo opravit původní desku řízení. Na ní to všechno je. Navíc i možnost řízení na konstantní napětí pro MAG
Offline
Ano, také bych se přikláněl k opravě.
Online
Původní zapojení je jak jsem již napsal vypilované a precisní. Pokud nechodí, bývají to mnohdy prkotity v podobě špatných spojů a studeňáků. Občas ty kondenzátory pozlobí, ty to umí důkladně, hlavně pokud jsou původní. Rozhodně neměnit zapojení, ale opravit. Na Pankráci nebyli hlupáci a věděli přesně, co od přístroje bude čekat svářeč a mysleli i trochu do budoucna, že pak šel vývoj trochu jiným směrem je již jiná otázka.
Offline
Offline
davidma napsal(a):
Nevýhodou je, že při nastavení na nízký proud (po vyhlazení tlumivkou) je i nízké zapalovací napětí...
Tuto nevyhodu je nutno vykompenzovat v podobe pomocneho usmernovace s odpornikem ktery udrzuje oblouk v dobe kdy netece proud tyristory. V moji konstrukci svarecky mam toto popsano.
Offline
davidma napsal(a):
Tato konstrukce, tak jak je, nemůže být podřízeným blokem zpětnovazební smyčky, protože řízená veličina je "zadávána" pomocí potenciometru. Nevýhodou je, že při nastavení na nízký proud (po vyhlazení tlumivkou) je i nízké zapalovací napětí...
Mně se toto zapojení líbí, ale v případě potřeby ZV řízení s vysokým zapalovacím napětím se celá situace dost komplikuje a vyžadovala by nějakou chvíli laborování.
Pro moznost zavedeni zpetne vazby z bocniku je prave vhodne zapojeni ktere zminuji v tomto prispevku viz podrobny popis: https://uloz.to/file/vYmZenwpCtlg/tyristory-rizeni-7z Kdyz jsou tyristory spinany pomoci budicich trafek, vse je galvanicky oddelene a lze snadno zavadet ruzne zpetne vazby, laborovat se zpozdenima apod. Tohle je vsak zapojeni pro zkusenejsi elektroniky
Offline
Petsem napsal(a):
Hm,... keď sa tyristory zváračky dajú ovládať tak jednoduchou schémou, nechápem tých "hlupákov" - vývojárov v ČKD, že do mojej KaeSky vtrepali plošný spoj veliký ako školský zošit a navyše osadený kopou súčiastok, cievok... ???
Taky potrebovali vyresit zapalovani oblouku bez potreby dalsich vykonovych (a drahych) prvku coz lze pomoci elektroniky ktera na zaklade zpetne vazby nastavi velky proud a po skrtnuti elektrodou primerene snizi a toto je docela zasadni vec ktera pokud nefunguje dobre tak chytani oblouku, svarovani bude velmi obtizne, pokud zpetna vazba nebude dostatecne rychla tak budete stale propalovat tenke materialy a cele svarovani bude takove trapeni. Tento problem jsem vyresil prave pomocnym usmernovacem a zapalovacim odpornikem pres nej jde plne svarovaci napeti k elektrode a velikost odporniku je volena tak aby proud byl cca 30A coz zajisti krasny dlouhy oblouk a jeho stalost i v dobe kdy netece proud tyristory. Tyristory proud zacne protekat automaticky jakmile poklesne napeti za pomocnym odpornikem pod napeti ktere dodava tyristorovy usmernovac ktery se timdo stava primarnim zdrojem svarovaciho proudu.
A proc se to takhle nedela (nedelalo) prumyslove? Protoze dalsi vykonove diody navic, vykonovy odpornik ktery topi, musi se chladit nebo nechat salat a to jsou veci do provozu obtizne nasaditelne. Zpetnou vazbu jsem nikdy neresil, nebyla potreba k tomu abych bezproblemu svaril jednim a tymtez strojem od 1mm plechu po traverzy. Plne postacuje ridici zapojeni ktere jen zajisti staly uhel otevreni tyristoru a moznost jeho zmeny od 0 do 100%
Kdo hleda, najde. Nejaky nakres tu mam.
https://i.ibb.co/Br4S1hf/usmernovac-ver … istoru.jpg
Neni uz problem si zapojeni upravit pro pouziti ve stroji o nemz je tu rec. Nejvice blizke zapojeni je asi toto:
https://i.ibb.co/p18dBn5/Tyr-rizeni-dvo … vinuti.png
Ale jak jiz bylo mnoha lidma tu zmineno... nejlepsi cesta bude zkusit stavajici rizeni opravit.
Editoval ok (29-01-2022 19:43:41)
Offline
Kdysi jsem několik KS 250 opravoval. Většinou se jednalo o jiné závady, elektronika nebyla nejslabším bodem zařízení. Pokud bývala chyba v elektronice, tak to bývaly dost často vadné transistory KF. Měly uklepané vývody! Na vině bylo nejspíš špatné zacházení, svářečky byly většinou od jedné firmy, která je často převážela na různá pracoviště.
Offline
Pokud na KF byly nasunuty i chladiče a ty drátové vývody KF nebyly zkracovány, tak se mohly poměrně snadno uklepat. Pokud to rovnou nebyly tranzistory z období, kdy se v Tesle měděné výody nahražovaly ocelovými vývody, které dost rychle uhnily.
Offline
Tak , uhnily . Nejen u KF , ale také u operáků .
Offline
KF jsou bez chladičů, někdy bývala na plastových nebo pertinaxových podložkách, tam nedocházelo k uklepání tak často, pokud byly dlouhé vývody bez podložek, bylo to časté. OZ většinou díky osmi nožkám držely. Pozlacené ocelové vývody byly pozůstatkem výroby germaniových transistorů, protože tam to mělo význam ve snížení přenosu tepla při pájení. Obecně poruchovost desek se dá odhadnout i ze vzhledu přístroje po odkrytování. Dost často bývají problémy nejen na deskách, ale též ve výkonových spojích.
Offline
Plácáš , co jsem měl desku na opravu tak tam snad z osmi OZ jsem musel měnit 4 . Pozor na to . Je třeba zatlačit na jednotlivé vývody a teprve potom člověk pozná , co je uhnilé .
Offline
Stránky: 1 2