SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
Stránky: 1
Dobrý den. Pořídil jsem si láhev argonu 8l 150 bar a moc jsem toho nesvařil, asi dva rámy z jeklu + nějaké zkoušení na nerezu. Předfuk 0,5s a dofuk cca 2-5s .Nevím zda je to běžné nebo na to má vliv že svařuju v nulových teplotách. Únik argonu nejde znát, průtok nastaven na 5l. Ještě pořídím průtokoměr na hořák, jiný redukční ventil, popřípadě budu hledat netěsnosti. Za jakýkoli nápad a radu budu moc rád. Děkuji
Offline
Předfuk dofuk časově dobrej, ale průtokoměry jsou cejchovaný při nějaký teplotě (20 stupnů plus mínus). Takže při nule to ukazuje jinak.
Zadruhý při nule je litr argonu 100 atm. "jinak velkej", než litr argonu 100 atm. při 20 stupních. Respektive do objemu 1 litr se ti při nule vejde za stejného tlaku víc plynu, než při 20 stupních. Napsal jsem to srozumitelně?
Offline
No trocha počítání pro příklad neuškodí.
Příklad: Láhev 8 l, tlak v ní 100 barů - je v ní tedy 800 l plynu.
Při průtoku plynu 10 l/min. vydrží (se započítáním předfuku a dofuku) cca 600 min. svařování, tedy 10 hodin.
Při polovičním průtoku za stejných podmínek to bude cca 1100 min. svařování, tedy cca 18,5 hodin.
Problémy:
Podchlazený plyn má vyšší hustotu, takže redukční ventil nefunguje korektně.
Průtokoměr s "budíkem" vlasně ukazuje rozdíl tlaku po průchodu clonkou. je tedy opět velmi závislý na hustotě plynu.
Řešení:
Vždy používat skleničkový průtokoměr, ať už na redukčáku, tak i na kontrolu průtoku přímo na hubici. Pokud se objeví rozdíl mezi údaji na "skleničkách", vždy to znamená nějakou netěsnost. Na netěsnosti může vzniknout Veturiho efekt, ted možnost přisávání vzduchu do ochranného plynu. Něco podobného vzniká i při vysokém průtoku ochranného plynu těsně před hubicí, kde ten vysoký průtok způsobí podtlak.
Omlouvám se.
Takhle blbě to dopadne, když člověk počítá dvě nesouvisející věci najednou a zmatlá to dohromady.
Láhev 8 l , 100 barů - je v ní tedy 800 l plynu
Při průtoku plynu 10 l/min. vydrží cca 800 : 10 = cca 60 min. se započítáním předfiku a dofuku, při 5 l/min. cca 120 min.
Editoval jirkati (10-01-2020 19:05:42)
Offline
Na redukčním ventilu mám plastový průtokoměr s ocelovou kuličkou.
https://www.naraditechnik.cz/prislusens … prutokomer
Odhadem bych řekl že jsem mohl svařovat max. dvě hodiny čistého času.
Offline
Ten výpočet sa mi nejak nezdá 8l flasa pri 150bar ma 8x150=1200l pri prietoku 5l/min 1200÷5=240 minút teda 4hodiny ak by si vkuse zvaral
Offline
Pán Charles a jeho zákon Ti kradne Tvoj argón.
edit:
V nádobe máš tlak 150 barov. Ak klesne teplota z 20°C o polovicu, tak podľa Charlesovho zákona bude vo fľaši
P2=P1*T2/T1
P2=150*1/2T1 to celé /T1
a teda P2 v tomto prípade bude 75 barov
Snáď mi profesor fyziky nevynadá, ak sa mýlim
Editoval jao (09-01-2020 23:20:30)
Offline
Nevynada, pokud v tvem priklade myslis tim "klesne teplota o polovinu" cca -147°C.
Offline
Máš pravdu. Zabudol som, že to je v Kelvinoch. Ak mala fľaša 20°C a klesla na 0°C, na úbytok 75 barov by musela byť v -126 °C.
Možno DJ_Long mal takú zimu pri zváračke
Offline
Jako naprosty amater napisu svoji zkusenost:
Mel jsem velmi podobny regulacni ventil s prutokomerem a plyn mi take i pri spravne nastavenem prutoku mizel pred ocima.
Pote jsem zakoupil regulator takovyhle
http://www.hasic-servis.eu/redukcni-ven … -1540.html
nasledne nastavil dle kulickoveho prutokomeru az na keramice a je to 1000x lepsi.
Editoval oscar2000cz (10-01-2020 09:22:14)
Offline
Průtokoměr (rotametr) na red. ventilu je přesnější než ten na hubici. Nebláznil bych hned s novým red. ventilem, ale zkontroloval. Obrátil v lavoru 4l lahev plnou vody a šlauchem z hubice do ní po dobu 30sec. pouštěl Ar. Udělal značku a pak nalíl odměrkou vodu po značku. A vidělo by se.
Offline
Problém asi vyřešen, u kamaráda jsme jarovou vodou zjistili únik na závitu redukčního ventilu u budíku. zkusím přetesnit teflonovou páskou jestli se může použít?
Offline
Když jsem před pár měsíci kupoval taky nový redukčák, chtěl jsem ten malý. Po zapojení mi šlo i uchem slyšet jak někde fučí plyn. Myslel jsem že to fučí na tom nátrubku jak je nasunutá hadička. Omyl, po nastříkání jarové vody jsem zjistil únik taky přímo u budíku. Tak jsem to dotěsnil teflonovou páskou a zatím to vypadá že to drží.
Offline
Manometr by měl být těsněn na ploché těsnění. Vždy se dává nové, aby bylo možné manometr správně natočit. Než pásku je lepší použít těsnící nit. Je potřeba závit trochu zdrsnit. Když se to povede dobře napakovat, tak to bude i těsnit, přastože je závit válcový. Já válcové závity těsním tekutým tesněním (Siseal), který jde poměrně dobře povolit, když by bylo potřeba manometr vyměnit.
Offline
varok napsal(a):
Když jsem před pár měsíci kupoval taky nový redukčák, chtěl jsem ten malý. Po zapojení mi šlo i uchem slyšet jak někde fučí plyn. Myslel jsem že to fučí na tom nátrubku jak je nasunutá hadička. Omyl, po nastříkání jarové vody jsem zjistil únik taky přímo u budíku. Tak jsem to dotěsnil teflonovou páskou a zatím to vypadá že to drží.
Jen je divné že u sebe na 8l 150bar argonu jsem nic neslyšel a u něho na 50l 200bar corgonu to už šlo i slyšet..
Offline
Stránky: 1