SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#1 08-10-2019 20:43:37

TomNex
Člen
Registrovaný: 08-10-2019
Příspěvky: 7

Kyslíková lahev - změna na argonovou

Sehnal jsem kyslíkovou lahev 50L a chci jí naplnit argonem - Samozřejmě, kyslík jsem vypustil, lahev uvnitř vyčistím - odmastím, vysuším, vyfoukám argonem. Flašku jsem přestříkal dle specifikace pro argon (Ral barvy šedá + zelené hrdlo - tak jak má být) a odstranil jsem etikety. Nyní ale řeším, kde nechat udělat tlakovou zkoušku v Praze a jaký koupit uzávěr lahve pro argon (300Bar ? ) . Na lahvi je vyražený nápis KYSLIK. Při revizi tento nápis přerazí na ARGON nebo XXXXXX? Na kolik vyjde revize? Jde to vůbec takto řešit? Viděl jsem článek, kde byla z hasičáku vyrobena argonová lahev.  Je mi jasné, že tu flašku budu muset několikrát vyfoukat, aby byl argon čistý.

Za každý poznatek nebo radu, budu moc rád.

Offline

 

#2 09-10-2019 18:36:23

bourač
Člen
Místo: Doksy, Máchovo jezero
Registrovaný: 01-06-2009
Příspěvky: 4716
Web

Re: Kyslíková lahev - změna na argonovou

TomNex napsal(a):

lahev uvnitř vyčistím - odmastím, vysuším,

to v žádném případě nedělej, pokud je ta lahev nějakého seriozního původu a bylo s ní řádně zacházeno - vracet pro opětovné plnění s mírným přetlakem, je uvnitř dokonale čistá a vnitřní povrch kovově lesklý.

Jak to funguje s tlakovou zkouškou se zkus zeptat v Linde profihaus v Praze na Průmyslový ulici. Myslím že tě vyženou.


Likvidace ocelových konstrukcí. Excelentní paliči železa. A nově také dřevorubci.
Plasmy. Přímočaré pily ocasky. Ruční orbitální pila (za studena). Utahováky. Sbíjecí kladiva. Plošiny. Jeřáby.
Vaření obalenou elektrodou (Lorch).
Práce ve vysokých výškách a v hlubokých hloubkách. Práce v jedovatých a výbušných atmosférách. Nic levného.

Offline

 

#3 09-10-2019 23:08:24

Štěpán
Člen
Registrovaný: 01-02-2008
Příspěvky: 197

Re: Kyslíková lahev - změna na argonovou

Dobrý den
Použít kyslíkovou lahev pro plnění samozřejmě lze ale za určitých podmínek.
1. nejdřív se podívejte jak je stará . Pokud je starší než 40 let tak je na vyhození a nemá cenu se s ní dál zabývat
2. Pokud má lahev ventil tak nic nerozebírejte , lahvový ventil na kyslík má stejný závit jako ventil na argon tak, že pokud je v pořádku není potřeba ho měnit.
3. Nějaké čištění vnitřku lahve doma považuji za blbost a proplachování vnitřku lahve před tlakovou zkouškou je holý nesmysl neboť při tlakové zkoušce bude ventil demontován.
4 Vždy když jsem sám takto předělával lahev tak jsem přerazil původní označení plynu a vedle  vyrazil název nového.Láhev opatřil příslušným barevným označením a etiketou a potom tlakovou lahev odvezl na tlakovou zkoušku. Tlakové zkoušky na přinesené lahve dělají například v báňské záchranné službě v Praze.
5. Až budete mít platnou tlakovou zkoušku tak můžete klidně plnit argon ale před prvním naplněním je potřeba lahev vyvakuovat jinak vám vzduch v lahvi znehodnotí náplň argonu.

Zdravím Štěpán



http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/303_img_20170708_103226.jpg



http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/303_img_20170708_201810.jpg


http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/303_img_20170713_101437.jpg




http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/303_img_20170724_190338.jpg

Offline

 

#4 09-10-2019 23:23:01

pat
Člen
Místo: Č.R.
Registrovaný: 15-04-2016
Příspěvky: 2447

Re: Kyslíková lahev - změna na argonovou

To je hasičák? Kolik do toho pouštíte?

Offline

 

#5 10-10-2019 22:10:27

Štěpán
Člen
Registrovaný: 01-02-2008
Příspěvky: 197

Re: Kyslíková lahev - změna na argonovou

Dobrý den Ne není to hasičák. Byla to původně lahev na dusík 10l 200 Bar. Zdravím Štěpán

Offline

 

#6 11-10-2019 19:51:19

TomNex
Člen
Registrovaný: 08-10-2019
Příspěvky: 7

Re: Kyslíková lahev - změna na argonovou

Štěpán napsal(a):

Dobrý den
Použít kyslíkovou lahev pro plnění samozřejmě lze ale za určitých podmínek.
1. nejdřív se podívejte jak je stará . Pokud je starší než 40 let tak je na vyhození a nemá cenu se s ní dál zabývat
2. Pokud má lahev ventil tak nic nerozebírejte , lahvový ventil na kyslík má stejný závit jako ventil na argon tak, že pokud je v pořádku není potřeba ho měnit.
3. Nějaké čištění vnitřku lahve doma považuji za blbost a proplachování vnitřku lahve před tlakovou zkouškou je holý nesmysl neboť při tlakové zkoušce bude ventil demontován.
4 Vždy když jsem sám takto předělával lahev tak jsem přerazil původní označení plynu a vedle  vyrazil název nového.Láhev opatřil příslušným barevným označením a etiketou a potom tlakovou lahev odvezl na tlakovou zkoušku. Tlakové zkoušky na přinesené lahve dělají například v báňské záchranné službě v Praze.
5. Až budete mít platnou tlakovou zkoušku tak můžete klidně plnit argon ale před prvním naplněním je potřeba lahev vyvakuovat jinak vám vzduch v lahvi znehodnotí náplň argonu.

Zdravím Štěpán

Dobrý den Štěpáne,

děkuji Vám za odpověď!

Láhev je vyrobena roku 2000. byla pravidelně plněná u messer. Přestříkal jsem jí dle barev argonu. Barvy jsem použil klasické autolaky. Dost mě zaráží, že ten původní lak drží jako blázen - lamelovým kotoučem na 125mm flexe jsem ho dolu pořádně nedostal - odmastil jsem starý lak a nastříkal jsem nový. Evidentně ale moc nevydrží. Myslím, že kdybych se snažil, tak ho sundám lehčeji než ten originální (možná původní lak je prášková barva?).

Co se týče toho čištění. chci mít argon co možná nejvíc čistej. Jak lahev od kyslíku vyčistit, abych dosáhl nejlepšího výsledku? V jisté nejmenované firmě mi naplní lahev bez tlakové zkoušky, klidně zrezlou a starou. Nicméně toto řešení se mi nelíbí. Proto nevím, jestli se mám o čištění snažit sám a nebo to někomu svěřit. případně po jakém způsobu čištění se pídit? Bude stačit pouze vyvakuovat lahev?

Co se týče toho přeražení. Jaké raznice je vhodné použít? Stačí raznice a kladivo? Nebo je potřeba něco silnějšího (lis)?

Ta etiketa se dá někde koupit?

https://clip2net.com/clip/m463999/95fa2-clip-111kb.jpg

Offline

 

#7 15-10-2019 00:38:54

Štěpán
Člen
Registrovaný: 01-02-2008
Příspěvky: 197

Re: Kyslíková lahev - změna na argonovou

Dobrý den
K vyražení nového označení plynu na lahev jsem vždy použil raznice stejné velikosti a obyčejné kladivo.
Zda se dají etikety na tlakové lahve koupit nevím. Já jsem je našel někde na internetu a  nechal jsem si je vytisknout v kopírovacím centru na bílý samolepicí arch formátu A4 . Vejde se jich tam několik a samolepka dobře drží . Já to měl tehdy asi na šest lahví.
Nechápu co pořád chcete doma čistit ?
Jinak já žádné tlakové lahve bez tlakové zkoušky neprovozuju a vám to taky nedoporučuju. Zdravím Štěpán

Offline

 

#8 02-11-2019 11:21:41

m.evil
Člen
Registrovaný: 22-10-2007
Příspěvky: 2123

Re: Kyslíková lahev - změna na argonovou

Ono to nemusí byť až také tip top .
Používam poľské fľaše a tam je normálne kyslík prerazený na XXXXX , vedľa toho vyrazené ARGON .
Niekde je dokonca vidno pôvodnú modrú farbu fľaše keď je poškriabaná .
Určite by som si nerobil starosti s brúsením pôvodného farebného značenia až do surového kovu.
Môj TIP na tlakovú skúšku je taký , že fľašu odviezť do Poľska a tam ju vymeniť za plnú.
Poliaci si tlakovú skúšku urobia a cenu poplatku pripočítajú k cene plnej fľaše.
Ja som platil 80 PLN za tlakovú skúšku ...
Nerobia s toho takú vedu ako v CZ alebo SK ...

Offline

 

#9 02-11-2019 13:00:35

pavol.sk
Člen
Místo: Prievidza
Registrovaný: 21-04-2010
Příspěvky: 3043

Re: Kyslíková lahev - změna na argonovou

mal som starsiu nemecku kyslikovu flasu...tusim ma 10L vymena ventila,kontrola,tlakova skuska,naplnenie,doplnenie klobuka a dovoz do miesta bydliska 30 eur !!!

Offline

 

#10 03-11-2019 21:16:42

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4458

Re: Kyslíková lahev - změna na argonovou

TomNex napsal(a):

Láhev je vyrobena roku 2000. byla pravidelně plněná u messer. Přestříkal jsem jí dle barev argonu. Barvy jsem použil klasické autolaky. Dost mě zaráží, že ten původní lak drží jako blázen - lamelovým kotoučem na 125mm flexe jsem ho dolu pořádně nedostal - odmastil jsem starý lak a nastříkal jsem nový. Evidentně ale moc nevydrží. Myslím, že kdybych se snažil, tak ho sundám lehčeji než ten originální (možná původní lak je prášková barva?).

Když  původní  barva drží,  je úplně zbytečné  ji  sundávat  dolů. Pokud nejsou  zvláštní  případy, jako  že je mnohonásobných  přestřikem  vrstva barvy velmi  silná  a to  na láhvi  nebude.
Stará  barva se ale musí  přebrousit,  brusným  papírem zrnitosti  tak  400  - 800, podle požadavku  na výsledný  vzhled,  jinak nová  barva  nedrží.
Stará  barva prášková  být nemusí, ostatně prášek  znamená  zahřát láhev na teplotu  cca 200 st  C,  což  by mohlo  vadit. A u silnostěnných  výrobků je poněkud problém  s časem  zahřívání.
Stará barva může být nějaká  klasická  rozpouštědlová  , třeba dvousložková  průmyslová epoxidová  či polyuretanová  atd. Ne nějaká  obyčejná  syntetika typu  Industrolu,  ta je měkká  a ředidly autolaku  by se nejspíš zvedala. A nanášena byla nejspíš na profesionálně připravený  povrch, dokonale odmaštěný, očištěný a nafosfátovaný, i proto tak  dobře drží.

Offline

 

#11 25-02-2022 15:37:32

mchorak
Člen
Registrovaný: 25-02-2022
Příspěvky: 1

Re: Kyslíková lahev - změna na argonovou

Zdravím, jen pro jistotu, jde to i obráceně? Lze Argonovou (přesněji láhev na směsný plyn) láhev použít na kyslík nebo se musí taky nějak čistit, naplní mi ji někdo kyslíkem, když je v barvě Argonu? díky díky

Offline

 

#12 25-02-2022 20:32:31

Pruduch
Člen
Registrovaný: 15-05-2008
Příspěvky: 733

Re: Kyslíková lahev - změna na argonovou

Flaška na kyslík musí být tzv. kyslíkově čistá. Tedy jakoukoli lahev jen tak bez rozmyslu použít nelze.

Offline

 

#13 26-02-2022 07:48:00

Petsem
Člen
Registrovaný: 05-11-2020
Příspěvky: 156

Re: Kyslíková lahev - změna na argonovou

m.evil napsal(a):

Nerobia s toho takú vedu ako v CZ alebo SK ...

No, asi preto, že poliakov je 40 mil. a slovákov/čechov je 5/10 mil.  U nich zrejme jeden stratený človek nepredstavuje až takú stratu ako u nás.
Ja osobne ani z ďaleka nie som osobou dodržiavajúcou predpisy, no ak ide o ohrozenie zdravia, či života, tak toto nepodceňujem!

Napr. doma mám vyše 50r. kompresor, starý Orlík so 150 l nádržou, v živote na tom nikto nerobil tlak. skúšku. Tlačí mi to na 9 Atp a počas prevádzky sa dívam na tento stroj s veľkým rešpektom. Ani neviem,  u kompresorov je aká povinnosť pravidelných revízií - skúšok ?


"Nezameňujte si pravdu s názorom väčšiny" (Aristoteles)

Offline

 

#14 26-02-2022 08:14:54

jean
Člen
Registrovaný: 27-06-2010
Příspěvky: 954

Re: Kyslíková lahev - změna na argonovou

Predpisuje vyrobca tlakovej nadoby, spravidla plati tlakova skuska 10 rokov

Offline

 

#15 26-02-2022 08:29:55

Petsem
Člen
Registrovaný: 05-11-2020
Příspěvky: 156

Re: Kyslíková lahev - změna na argonovou

jean napsal(a):

Predpisuje vyrobca tlakovej nadoby, spravidla plati tlakova skuska 10 rokov

Tiež to tak poznám. Zrejme by to malo platiť aj o kadejakých hypermarketových alebo lidlkompresorov. Myslíte si, že niekto z užívateľov to rešpektuje a dodržiava pravidelné kontroly?


"Nezameňujte si pravdu s názorom väčšiny" (Aristoteles)

Offline

 

#16 26-02-2022 10:13:03

Famater
Člen
Místo: Hradec Králové
Registrovaný: 24-01-2012
Příspěvky: 4786

Re: Kyslíková lahev - změna na argonovou

Tady si myslím, že periodická kontrola není stanovena výrobcem, ale obecným předpisem.
Co se týká změny lahve z kyslíkové na argonovou, neměl by být problém ji "přetypovat". To znamená, že přeražení nápisu musí potvrdit oprávněný zkušební komisař vyražením na lahvi svého "razítka" i s datumem. Protože za to zodpovídá, tak provede i tlakovou zkoušku.
Problém by byl přetypovat z Ar na kyslík. To mě niíkdo nechtěl udělat.


TP1500, KITin 170LA, JLT250 ACDC,vodní chlazení vl. výroby, hořák SR18, Binzel SR26 s pot., Plasma CUT55, autogen PB-kyslík
Křemíková 3fáz 200A vl. konstrukce

Offline

 

#17 26-02-2022 14:19:53

jean
Člen
Registrovaný: 27-06-2010
Příspěvky: 954

Re: Kyslíková lahev - změna na argonovou

Famater, výrobca môže dobu platnosti skúšky skrátiť, napr. na 5 rokov.

Offline

 

#18 26-02-2022 15:21:51

bobobo
Člen
Registrovaný: 20-08-2009
Příspěvky: 4073

Re: Kyslíková lahev - změna na argonovou

Ale tlaková nádoba má ochranné armatury a ty se zkouší nejdéle za 2 roky .

Offline

 

#19 27-02-2022 09:19:06

Famater
Člen
Místo: Hradec Králové
Registrovaný: 24-01-2012
Příspěvky: 4786

Re: Kyslíková lahev - změna na argonovou

Boobobo: To by mě zajímalo jaké! (Kromě CO2 a možná nějakých zkapalněných plynů). Myslím tlakové lahve, ne nějaké cisterny nebo stabilní nádrže. Zkrácená lhůta je u CO2, kvůli možnosti vnitřní koroze. Potápěčské lahve a laminátové lahve. Alespoň co vím.


TP1500, KITin 170LA, JLT250 ACDC,vodní chlazení vl. výroby, hořák SR18, Binzel SR26 s pot., Plasma CUT55, autogen PB-kyslík
Křemíková 3fáz 200A vl. konstrukce

Offline

 

#20 27-02-2022 16:25:27

E-Ryc
Člen
Místo: Praha / Horazdovicko
Registrovaný: 08-09-2020
Příspěvky: 820

Re: Kyslíková lahev - změna na argonovou

Myslim, ze ta zkracena lhuta je u vsech lahvi urcenych na dychani. A mozna i potravinarske ucely, ale tam si nejsem jisty.


IDEAL Tecnomig 212 LCD, Fronius TransPocket 150, IDEAL EXPERT TIG 220 AC/DC PULSE LCD, Ideal Praktik 220 LCD (v pořadí podle četnosti používání)

Offline

 

#21 10-07-2023 22:05:16

FeroMantra
Člen
Registrovaný: 10-07-2023
Příspěvky: 5

Re: Kyslíková lahev - změna na argonovou

Ahoj, hodím to sem.
Mám flašku s potravinárskym Co2, je tam skúška na 250bar (neviem kde presne sa používala) a stále v nej to Co je. Flaša je ideálna pre moje použitie čo sa rozmerov týka ale potrebujem Kyslík... Je možné to nejak jednoducho zrobiť ?
Ak by bolo treba ventyl dolu tak to si nechám Co a skúsim pohladať origo kyslíkovú, riešim to hlavne pre tú jej šikovnosť.
Ďakujem za rady

Offline

 

#22 11-07-2023 06:59:21

ZDENÁL
Člen
Registrovaný: 03-01-2009
Příspěvky: 1508

Re: Kyslíková lahev - změna na argonovou

Oficielně to v žádném případě nejde.

Offline

 

#23 11-07-2023 21:40:31

bourač
Člen
Místo: Doksy, Máchovo jezero
Registrovaný: 01-06-2009
Příspěvky: 4716
Web

Re: Kyslíková lahev - změna na argonovou

mám tady poznatek k té korozi co2 flašek
asi každý viděl někdy velký sněhový hasičák - dvě lahve (50l) na vozíku, vypadá to skoro jako velká autogení souprava, akorát lahve jsou červené.
Tak tyto láhve jsem řezal vejpůl, autogenem. Natlakované. (proč ne)
Při propálení stěny lahve došlo k odfouknutí a zbytek náplně se vlivem rychlého poklesu tlaku změníl na pevné skupenství.
Suchý led. Po rozříznutí lahve vypadly kusy ledu tvar válce a polovina válce. Jak kapalný co2 stuhnul v lahvi na ležato.
Ty kusy ledu se tam válely ještě několik hodin než to vysublimovalo. Ani řezání švajcem jim moc neublížilo.
Lahve byly uvnitř krásně kovově čisté, žádná koroze.


Likvidace ocelových konstrukcí. Excelentní paliči železa. A nově také dřevorubci.
Plasmy. Přímočaré pily ocasky. Ruční orbitální pila (za studena). Utahováky. Sbíjecí kladiva. Plošiny. Jeřáby.
Vaření obalenou elektrodou (Lorch).
Práce ve vysokých výškách a v hlubokých hloubkách. Práce v jedovatých a výbušných atmosférách. Nic levného.

Offline

 

#24 12-07-2023 00:32:08

m.evil
Člen
Registrovaný: 22-10-2007
Příspěvky: 2123

Re: Kyslíková lahev - změna na argonovou

Rozobral som už niekoľko snehových hasiacich prístrojov kvôli vybratiu stúpacej trubičky.
Tie prázdne pohodené vonku na daždi boli hrdzavé vo vnútri.
Hlavne tie ktoré buchli na slnku (pretrhla sa pretlaková poistka).
Tie plné síce hrdzavé neboli , ale vo vnútri je taký čierny sajrajt .
Mne to pripadá , ako keby bol na závite ventilu nanesený grafit.
Ten čierny bordel sa dokonca aj z fľaše vysypal .

Editoval m.evil (12-07-2023 00:42:50)

Offline

 

#25 28-07-2023 17:45:35

FeroMantra
Člen
Registrovaný: 10-07-2023
Příspěvky: 5

Re: Kyslíková lahev - změna na argonovou

Ahoj, tak som zohnal flašu na kyslik, je velmo šikovná ale pri skúške mydlovou vodou som zistil že fučí okolo závitu ventilu... Otázka čo s obsahom... Ukazuje asi 110bar... Mám to radšej cez redukčák pustiť rýchlo von alebo to je lepšie nechať pomaly uniknúť niekde na bezpečnom mieste ?
https://imagizer.imageshack.com/v2/320xq70/r/923/nKgpV2.jpg
Vďaka

Editoval FeroMantra (28-07-2023 18:22:30)

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče