SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
![]() |
Nejste přihlášen(a)
Stránky: 1 2
řekl bych že ti roboti se zaplatí z první lodě. Jeden šikmooký klučina IT je pak za pár hodin přeprogramuje na jinou zakázku.
Vyjde to podstatně levněji než stádo kvalifikovaných svářečů. Zejména když ty sváry jsou a30 nebo kolik
Offline
bourač napsal(a):
... Jeden šikmooký klučina IT je pak za pár hodin přeprogramuje na jinou zakázku...
No asi to mají dobře spočítané.
Jen si nedokážu představit čas potřebný k naprogramování těch robotů a hlavně k přípravě před tím. I s využitím CAD systémů.
Kde je ale přesné ustavení materiálu, jeho fixace/stehování, požadovaná povrchová čistota (bez broušení), jakým způsobem tam navalí drátu třeba na a30,
nutnost zavařit to na první dobrou, bez zkušebních kusů apod.
Možná by Jirkati mohl stručně nastínit problematiku pro neznalé?
Offline
jj taky bych si rád početl nějakou historku z natáčení
moderátore nebuď labuť a vraž nám sem nějakej koment - čím delší tím lepší!
Offline
davor napsal(a):
Rellik napsal(a):
... trajekty a lodě se svařují asi tak https://youtu.be/NBFSfyZoX-o
...
Tak tohle je těžký úlet! Může to být vůbec rentabilní, při téměř kusové výrobě?
Dost pochybuju že firma zabývající se kusovou výrobou bude zřizovat robotizované pracoviště,ale na druhou stranu proč ně pokud má na svařovně prostory,schopnou obsluhu a programátora.Robotu je jedno co svařuje,nebere měsíční mzdu,neomarodí když hoří termín,nezaloží odbory,neremcá proti přesčasům a že na záchodech došel papír......
Na druhou stranu potřebuje pravidelně servismana,obsluhu s hlubší znalostí svařovacího procesu(robot nepozná jestli je průvar dostatečný,nebo jestli už se propaluje(jestli se tedy něco nezměnilo).V tomhle by mohl fundované údaje mohl poskytnou pan Jirkati
Offline
rcp napsal(a):
Nevniesol - pokial ten tvoj zemkom nerobi pre NASA, NAVY, jadrovu energetiku, mimozemstanov, atd. tak by so sa tym vobec nezaoberal.
Dolezitejsie je mat dobre prepastovane CO-cko......vybavene ionizatorom od kapitana enterpraisa.....
Nebude to taky souviset s tim ze v USA svaruji 75/25 Ar/CO2 ?
Offline
já se vrátím zpět k tématu...
Za mě, jako smrkala venkovského/maloměstského je nejkvalitnější/nejpevnější svár z TIGu. Proč? Protože se nejlépe hlídá lázeň, občas se tam smrkne přídavný materiál, když chybí matroš ;-) Rozhodně ho přidám do roztavené lázně a vidím, jak se to prolilo. Pravděpodobnost "studeňáku" je minimální, když si člověk aspoň trošku kouká pod ruce. Lze se ihned opravit, když mám ruce levé... A pedál... pedál, to vám je pánové věc, která dělá z TIGu zábavu... jestli mně někdy něco upadlo, tak vždy vedle sváru... nikdy svár samotný
Sváření elektrodou - to vám tam pořád něco teče... kam s tím... tak to tam někam prostě naleju... natavil jsem základní materiál? Jak to mám vědět, když to tam valí z elektrody a připláclo se to struskou... Prostě u této metody se mně podařilo nalít materiál z elektrody na "studený podklad" mnohokrát, ač jsem toho dost a dost navařil spolehlivě.
CO2? S tím jsem si ještě nehrál... ale viděl jsem práci a výsledky lidí, kteří se svářením živí... tedy spíš klempířinou, kde ve většině prací přešli z autogenu na CO2. Jestli jde vyrobit nefunkční prasečina, tak právě s CO2. On ten drát tam pěkně leze a dělá docela pěkný pravidelný "svár" A takhle tam jde nastrkat a nalít metry a metry drátu... a výsledek je bez výsledku... jen lepenina... ve formě universálního vteřinového lepidla...
Offline
stepanh napsal(a):
Nebude to taky souviset s tim ze v USA svaruji 75/25 Ar/CO2 ?
Tím to rozhodně nebude. Mimochodem, kde jste přišel na to, že v USA se svařuje pouze tímto? Asi jak kde a jak co. Tady jde zejména o to, že na určité speciální konstrukce není metoda MIG/MAG prostě vhodná a je zakázáno jí použít. Zejména pro vysokotlaká potrubí nukleárních i konvenčních elektráren, kryogenických zařízení, atd... Viz příspěvky výše. My jsme ve firmě používali při svařování některých méně důležitých součástí z nerez materiálů směs 98%Ar/2%O2. A na některé uhlíkové oceli směsné plyny různé. Někdy i složení tří plynů. To je vždy pro určitý materiál různé. Zde je tabulka základních plynů pro MIG svařování v USA. https://www.lincolnelectric.com/en-us/s … lding.aspx
Offline
sm-is: TIG možná ano nejspolehlivější, ale na větší výrobky, tedy velké sváry nerentabilní. Umíte si představit svařovat TIGem nějaké tlustší plocháče, třeba 20mm? Já ne.
MMA: s tou struskou máte pravdu, ale přece během svařování vidíte v kukle i samotnou lázeň, ne? Struska se tvoří až svár chladne, nebo to špatně chápu?
MIG/MAG: Dají se udělat i pěkné sváry, dobře provařené, ale musíte dodržet určité pravidla. používat přiměřený proud vůči danému materiálu. Příklad: na materiály kolem 5mm je potřeba kolem 180-200A na koutové sváry. Teď píšu co mi navrhuje v práci mašina. Jsou ale i takoví svářeči, kteří to svařují na řekněme 100A, neumí to a ještě o sobě tvrdí jací nejsou mistři svářeči.
(Nemyslím nikoho konkrétního tady s fora)! nedodržují výlet drátu jak neustále opakuje p. Jirkati. Těch asi 10x průměr drátu vůbec neznají, hubici mají na drát 1mm třeba i 20mm daleko, svár studený, jen přilepený. A tak by se dalo pokračovat.
Prostě každá metoda má asi své pro i proti.
Offline
varok napsal(a):
Umíte si představit svařovat TIGem nějaké tlustší plocháče, třeba 20mm? Já ne.
Ale ano! Na speciálních konstrukcích tlakových potrubí jsem TIGem svařoval i trubky se sílou stěny 25mm i víc. Je to tedy pomalý process, ale jiná metoda prostě nepřipadala v úvahu. V některých případech bylo povoleno kořen TIG a vyplňovací vrstvy MMA. Ale na nukleárních ponorkách pro NAVY jedině celá tlaková část potrubí metodou TIG! To jen pro představu. Samozřejmě běžné konstrukce z běžných uhlíkových ocelí, to je o něčem jiném.
Offline
A kdyz jseme u tech ponorek -taky jste tam mely ty argonove dilny - ty co se do nich vleze v plynovem obleku a svaruje v argonu ? Nebo to byla pouze SSSR inovace?
Offline
Tak trochu postupně:
V příspěvku č. #30 je technický nesmysl. Při složení směsi nad 24,5% CO2 je už argon zbytečný, protože se už neprojeví jeho ochranná funkce a možnost přechodu do sprchového procesu. Proto se takové nesmyslné směsi nepoužívají.
A k té ukázce robotizovaného svařování:
Napřed popíšu, co se tam děje před zahájením svařování, protože ne každý to vnímá.
Po poměrně přesném usazení robota do prostoru svařování provede robot několik důležitých akcí.
1, připraví si přesnou délku výletu drátu
2, nastříkne si do hubice ochranný prostředek
3, nejdůležitější akce - "očichá" si koncem drátu místo, kde bude svařovat. Tím si srovná přesnou trajektorii vedení přídavného materiálu při vlastním svařování s vloženým programem.
Pak následuje poměrně rutinní akce vlastního svařování. Za pozornost stojí ale použití trubičkového drátu. Tím odpadne poměrně složité zásobování ochranným plynem na takovéto soustavě. Samozřejmě s drobnou nevýhodou nutného následného odstranění strusky odsátím.
Důležité je i to, že robot po ukončení sváru najíždí na čistič, kde se odstraní případné zbytkové kuličky z hubice.
Tento systém svařování je vysoce produktivní a také výkonný. Umožňuje např. svařování koutových svárů synchronně oboustranně, čímž se dále sníží deformace. Možnost svařování dost velkých svárů na jednu housenku také sníží deformace, protože se výrazně sníži vnesené teplo. A jak už bylo řečeno - robot nechodí ani na WC, ani kouřit, nebývá po ránu nasr..., že u manželky nepochodil, nehádá se se šéfy, není nespokojený s platem, atd. Při zavedeném systému pravidelných kontrol robotů, jejich perfektní údržby či oprav je to obrovský pokrok. Jejich programování je při už zavedeném systému pouhá rutina.
Offline
Ikovlabs napsal(a):
A kdyz jseme u tech ponorek -taky jste tam mely ty argonove dilny - ty co se do nich vleze v plynovem obleku a svaruje v argonu ? Nebo to byla pouze SSSR inovace?
To ne... My jsme vyráběli pro NAVY jen součásti. Převážně ventily a menší armatury.
Takže přímo na ponorkách jsem nepracoval.
Offline
Frank: Co jsem dělal předtím u plynařů, tak taky svařovali kořen potrubí TIGem a zbytek MMA. Jen menší průměry s tenší stěnou dělali celé TIGem.
Než jsem odešel, začali novinku, ke které jsem taky osobně přičichnul. je to orbitální svařování potrubí, o kterém tady psal už i p. Jirkati. Kořen se jel trošku modernějším COčkem na padáka ručně, drát 0,8mm, ochranný plyn směs Corgon 82/18. Výplň a pokrývku se svařovalo automaty, ochranný plyn směs Corgon 82/18, trubičkový drát 1,2mm. Automat to svařoval na stoupačku. Ale dalo by se napsat, že i když tomu říkali automat, byl to takový spíše poloautomat. Vše se chystalo ručně, dokonce se to muselo ovládat i DO a neustále sledovat.
Offline
jirkati,Frank:Pánové děkujem(tedy minimálně já)za opravdu přínosné informace které na fóru dáváte v plénum.Nemáte náhodou nějaké bližší informace případně zkušenosti týkající se svařování elektronovým paprskem,případně jinou hi end technologií?
Offline
MAG vs SAW ?
Offline
#39 - Bohužel, mé poslední praktické informace z oblasti svařování elektronovým paprskem jsou už přes deset let staré. V AUTOMOTIVE byla jeden čas veliká touha po využití této techologie, ale cena se ukázala být omezujícím až limitujícím faktorem. Proto se to používá jen ve velice speciálních případech. Informace na internetu jsou velice kusé, často dost zkreslené.
#40 - Snaha o porovnání těchto dvou metod je málo reálná. Obrovskou výhodou svařování SAW je možnost kvalifikovaného svařování do úzkého úkosu bez rizika vnesených poruch. Proto se používá na větší tloušťky materiálů, než MAG. Nevýhodou je potřeba vysoce výkonných svařovacích strojů a zařízení, manipulace s velkým množstvím přídavného materiálu a nutnost řádného ošetření tavidla před použitím i po něm.
Editoval jirkati (21-05-2019 21:25:33)
Offline
Ládes napsal(a):
děkujem(tedy minimálně já)
čau - připojuju se
třeba že jde o trubičkovej drát sem si ani nevšiml... nebo dva párový sváry kvůli deformacím...
prostě pokrok jde nevídaným tempem.
Holt císařství no, osvícenej monarcha s podporou jakuzy a triád dotujou vývoj, na rozdíl od ožralejch zkorumpovanejch demokratů v Bruselu.
Ty dotujou vývoj taky ale za účelem v první řadě namastit vlastní kapsu.
Offline
Ahoj, taky jsem chvíli přemýšlel kde se ve videu bere světlo oblouku když snímaný robot ještě nezačal práci. Pak jsem se ale vrátil kousek zpět viděl kolik "makáčů"visí na jeřábu bylo mi jasné že za přepážkou jede jinej,ale nenapadlo mně že ba dělali na jednom kusu z obou stran naráz.
Už dosáhli svého udělali z nás montovnu kam dovezou levnější pracovní sílu zvenku. "Sere" mně že nehájíme naše zájmy,sotva se vymaníme z jednoho područí musíme vrazit hlavu do "jiné háje",předci co za naši samostatnost umírali se musí v hrobech obracet.....
Ale věnujme se raději něčemu užitečnějšímu.
Ne do jiné háje,ale zadnice trochu peprněji.....
Editoval Ládes (21-05-2019 22:59:26)
Offline
Ládes napsal(a):
jirkati,Frank:Pánové děkujem(tedy minimálně já)za opravdu přínosné informace které na fóru dáváte v plénum.Nemáte náhodou nějaké bližší informace případně zkušenosti týkající se svařování elektronovým paprskem,případně jinou hi end technologií?
Tak za sebe - praktické zkušenosti svařování elektronovým paprskem nemám, pouze teoretické povědomí z Welding magazin co mi chodil do firmy a nějaké exkurze v minulosti co jsme navštívili v rámci firmy. U nás ve firmě se s tím nepracovalo. Já už jsem dnes 7 let v důchodu, takže dnes už spíše ztrácím přehled... Ládesi, vaše (a většiny zdejších) příspěvky jsou též přínosné, to beze sporu. Mě se celkově vzato toto fórum a výměna zkušeností zde, docela líbí.
Offline
Stránky: 1 2