SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
Jak dobrou ochranu železa představuje galvanické pozinkování? Máte s tím někdo zkušenosti?
V důsledku elektrochemického článku dochází k rozpadu zinku a železo nerezaví, dokud je zinek nezoxidován. Otázkou je, jak dobrá je tato ochrana v suchém prostředí dílny a jak stálá je galvanická vrstva proti otěru.
Na truhlářskou pilu dám železnou desku a rád bych ji chránil proti korozi. Představa je, horní část galvanicky pozinkovat a případně ještě natřít barvou. Barva by chránila proti černání zinku a špinění v ploše, v místech kde by se odřela by železo před rezem chránil zinek.
Udělal jsem test galvanického pokovení v domácích podmínkách a šlo to velmi dobře, během 5 minut jsem pozinkoval na fotkách ukázaný plech (rozměr 5x20cm). Test přítomnosti zinku jsem udělal pomocí modré skalice (viz černá čára přes celý plech), v místě zinku roztok zčernal, v místě čistého železa se vyloučila tenká vrstva mědi (zhnědnul). V jednom místě jsem zinek lehce přebrousil pomocí brusného papíru a proti očekávání na železe byl stále přítomen.
Plech před zinkováním
Pozinkovaný plech, oblast:
1) Před zinkováním obroušená na čisté železo
2) Pozinkování očištěno brusným papírem do lesku
3) Před zinkováním neočištěno, okuje a lehce začínající rez
4) Nezinkováno, obroušeno na čistý plech
Pozinkovaný plech bez popisu
Editoval Charon (29-04-2019 20:06:37)
Offline
Když elektrikáři montují pozinkované ocelové nosné konstrukce pro kabely, používají se dva druhy: žárově a galvanicky zinkované. Dodavatel u galvanicky zinkovaných nezaručuje ochrannou funkci proti korozi! Jedná se spíš o estetickou záležitost, vrstva je řádově v mikronech, max. v desítkách mikronů a je porézní. Ochrana proti korozi je zaručována u konstrukcí pozinkovaných žárově. Samozřejmě vhodný nátěr může zajistit následnou spolehlivou ochranu i u galvanického pozinku.
Offline
Galvanicky pozinkované skrutky koroduju už po 2 rokoch,ked su vistavené povetornostným vplyvom,alebo vlhku. Po roku je už zinok zvetralý a mechanicky sa odtranuje bezproblémovo. Dalšou možnostou je chrom,ale je podstatne drahší a náchylnejší na kvalitu prípravy podkladu.. Ked chcete ostat u zinku,budete potrebovat velmy pružnu farbu-najideálnejšie polyuretán-vyžaduje ale dokladnu prípravu farby-tužidlo,riedidlo.
Offline
Vždycky po použití bych to natřel nějakým olejem. Před dalším použitím utřít hadrou.
Offline
Díky pánové, nepotěšili jste mě, ale aspoň vím že galvanický zinek je porézní a ochranou proti vlhku samostatně není.
Dále se dobře galvanizuje měd na železo. Jako ochrana proti korozi se to nepoužívá, jen jako mezivrstva. Nikl už je dražší a chrom předpokládám ješte víc. Být to karoserie, tak to pozinkuji a následně třeba pocínuji, u stolu na pile to cesta nebude.
Zdenek11 napsal(a):
.... Dodavatel u galvanicky zinkovaných nezaručuje ochrannou funkci proti korozi! Jedná se spíš o estetickou záležitost,.....
Prosím, ten galvanický zinek pak něčím natírají nebo čim ho chrání před zničením?
Offline
Ne, to jsou kabelové žlaby a lávky+další nosné konstrukce do temperovaných místností, třeba pod stropy v hypermarketech, dílnách, tělocvičnách atd, atd. Na tyto konstrukce se pak už normálně nesahá a dál se většinou nijak neupravují, výjimečně podle požadavku architekta barevným nátěrem, ale asi jen tak nějakým pro oko. Je ale fakt, že někdy už nové prvky jsou na některých místech tak nějak ošoupané, jako kdyby tam zinek špatně chytil. Prostě Čína. Asi. Do venkovních prostor se používají žárově zinkované, ty mají i bez další ochrany výdrž spoustu let, asi jako ještě staré poctivé rýny a okapy.
Offline
Charone, nekomplikuj si život. Pokud se dá deska ze stroje sundat, dej ji na žárový zinek a máš na mnoho let pokoj.
Pokud se sundat nedá, bude asi lepší použít nějakou kvalitní reaktivní (vícesložkovou) otěruvzdornou barvu.
Třetí možností je potáhnout (polepit) stůl nerezovým plechem, který se dá vždycky doleštit.
Offline
Díky všem za rady a zkušenosti.
Offline
Ešte existuje zinkový spray , ale praktické skúsenosti s ním nemám .
Videl som s ním nastriekané zvary , ktoré sú celý rok pod holým nebom a zatiaľ to drží.
Je to asi rok staré .
Potom ešte existuje nejaký zinkový náter http://www.zinga.sk/ , ale nerobil som s tým nikdy.
Boh vie koľko to vydrží.
Editoval m.evil (01-05-2019 20:41:06)
Offline
jirkati napsal(a):
Charone, nekomplikuj si život. Pokud se dá deska ze stroje sundat, dej ji na žárový zinek a máš na mnoho let pokoj.
Pokud se sundat nedá, bude asi lepší použít nějakou kvalitní reaktivní (vícesložkovou) otěruvzdornou barvu.
Třetí možností je potáhnout (polepit) stůl nerezovým plechem, který se dá vždycky doleštit.
U žárového zinku může mít na každé straně navíc až takových 140 mikronů, pokud bude ta deska z nevhodného černého materiálu. To je už dost velký nárůst rozměru. A deska se v žárovém zinku taky může zkroutit.
Pokud by se ta povrchovka měla dělat doma na koleně, viděl bych to na barvu. Co nejlepší příprava povrchu, odmaštění obroušení a nějaká barva s velkou kryvostí, aby stačila tenká vrstva a radějí tvrdší. Epoxid, polyuretan, i když asi leckomu by stačila obyčejná lepší syntetika.
Pokud by se povrchovka měla zadávat, viděl bych to buďto na kataforézu (tady v MS kraji je na to dobrá firma ve Frýdlantu nad Ostravicí) nebo v galvanovně na zinek. Budto v "přírodní" barvě opatřený uzavíracím lakem nebo barevný chromátovaný plus onen uzavírací lak.
Offline
Dejte tam kus nerezu a je na věky po starostech ...
Offline
nedavno som videl nieco podobne nebolo to tak vysoko leskle a vypalovalo sa to
https://www.youtube.com/watch?v=c9-wFTUhpT4
Offline
Galvanicky zinkivane mas vsechny bezne srouby. Ty maji na sobe tedy jeste na uzavreni povrchu chromat. Ale ten ti galvanovna taky klidne udela. Do bezne dilny bez problemu. Pokud tam tedy nemas nejak chemicky narocne prostredi.
Offline