SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
Stránky: 1 2
DOBRÝ DEN,
PROSÍM O RADU ČI POMOC, JAK BY SE MĚL OZNAČIT SVAR NA VÝKRESE SESTAVY.
Jedná se o zavaření kolíku (pojistný svár), proti vypadnutí kolíku.
Dal bych zde foto, ale asi to nejde...
ale jo, nakonec je to i s fotkou
https://uloz.to/!hU5Wd49uHxdt/img-20190405-105121-jpg
DĚKUJI VŠEM ZA RADY!!!
Editoval ethanol3 (05-04-2019 11:32:13)
Offline
No osobně každý udržbář na kolík zajištěný svárem bude nadávat jak pohan a proklínat konstruktéra pokud se kolík bude muset měnit
nevím přesně učel proč se jistí svárem ale jsou i jiné možnosti lepení ,kuželový kolík, Pokud kolík zajišťuje hřídel v díře měl by být demontovatelný
Vyjímku by měla vložka se závitem jako na fotu kde funkční je vrchní válcová část a závit pak označit klasickou značkou
Offline
Zavařit je teda chro.
Lepit taky . Vždyť to má držet samo .
pokud to vypadává je někde chyba nebo je nutno tam dát něco jinýho .
Offline
ethanol3 napsal(a):
proti vypadnutí kolíku.
standardní "ruské" řešení, když to bude potřeba rozdělat - flexou 125 se svár ubrousí. Používám to.
Při sváření zakrýt díru se závitem - ať tam nevlítne kulička - závit pro vytahovák zůstane funkční.
Klasika koutový svár.
Pro vyhotovení značky na výkresu bych se inspiroval tady: http://www.svarbazar.cz/phprs/view.php? … 2006090201
Offline
Ještě jsem zapoměl jsou i pružný kolík ten u nás použijí pokud zmrví díru pro klasiku válcový asi znáte jedná se o toto https://proprumysl.cz/koliky-pruzne/?gc … gKEKvD_BwE
Offline
Carls napsal(a):
vložka se závitem jako na fotu kde funkční je vrchní válcová část a závit pak označit klasickou značkou
jak to myslíš pane Carls že "funkční je vrchní válcová část" ? ja bych řek že ten kolík zajišťuje dvě součástky v nějaké poloze, takže funkční je určitě celý.
A kolega potřebuje značku sváru, nikoliv závitu
Pružnej kolík je v tomto případě nejhorší možné řešení - pokud je díra slepá.
I když, mám tady někde fotku, jak takový kolík vytahuju z díry - tak, že jsem k němu navařil příslušný bazmek za který se už dal vytahnout.
Offline
Bourači tak jak sem psal si špatně pochopil mluvil sem pokud je potřeba k další montáži a funkční závity třeba pro další součástku
Pružný kolík a slušný vytahovák a jde ven i ze slepé díry podmínka musí kus koukat vytahovák je na principu kleštiny upneš a a vytrhneš ho rázem ven stejný jak na kolíky se závitem https://www.hoffmann-group.com/CZ/cs/ho … /p/882000-
Ps už si namodíl kužel na štípajdu
Offline
kužel zahálí, není pro něj práce jo kdyby uměl štípat železo - to by bylo
Offline
Trochu z jiného soudku.
Poslední dobou se v naší firmě rozmáhá zjednodušení označení svárů,termínem"NEOZNAČENÉ SVÁRY VELIKOSTI 2/3 TLOUŠŤKY MATERIÁLU".
Je toto označení technicky v souladu s normamy po značení svárů??Jak má svářeč zjistit kde to svařit a kde ne ??Co potom když svařuje dvě různé tloušťky materiálu,jakou má zvolit velikost sváru.
Dle mého názoru jsou konstruktéři čím dál tím více vynalézaví pro takovéto slovíčkaření.
Offline
Otázka jak z výkresu vůbec zjistit kde svařovat když není uveden typ a velikost.Nebo jsou pozice svárů na výkresu zakreslené ustáleným značením(?neoznačené sváry??)
Editoval Ládes (08-10-2019 14:59:56)
Offline
uplne normalne to je... na nemeckych vykresoch mam pri kutovych 0,5x t alebo 0,75x t, tupe zvary = hrubka mat., alebo vsetky neoznacene zvary = a4... atd. toto plati, teda u nas berieme co byva v titulnom bloku v poznamkach... obcas volame/piseme dotycnemu ci nemozu byt prerusovane tie kutaky... problem vsak mame iny, a to je umiestnenie nejakeho opakujuceho sa dielu - v osi, mimo os..., tento rez da nemec na jeden vykres a v nom sa odkazuje na cislo dotycneho dielu ktory vstupuje do x zostav.... ja som presiel zo strojarskej firmy do stavebno-strojarskej a zaciatky boli velmi tazke, to co bolo uplne normalne v strojarskej, tuto uz nemam, tazkze pravidelne lustim velkosti a umiestnenie zvarov a este vacsi problem robi tipovanie ukosov, to je paradna vec... oni ty stavbari totiz ukosy do tych vykresov nekreslia, mame to v 2D, len rezy aj tie necitatelne, nesymetricke diely, ked to kolega da vypalit a je to opacne to bud musime vyhodit alebo nas idu zvaraci pozabijat... este pouzivame moznost bez ukosu a to je tiez hodne pindov z pripravy alebo od zvaracov ked musia palit/ brusit ukosy na 40mm platniach... kreslene je to hrana na hranu a znacka je zvar V popr Y....
Editoval 780622 (08-10-2019 16:05:21)
Offline
Offline
780622 - jo, tohle je značení na výkresech podle německých norem. Dobré je na tom to, že jsou tam vždy uvedeny typy svárů a podle tloušťky materiálů vše ostatní. Jen si na to značení člověk musí zvyknout. Jsou mnohem větší zvěrstva, např. svařovací výkresy podle švédských a USA norem.
Jako svařovací technik jsem pro práci na svařovně do těch výkresů pro jistotu značení svárů podle našich zvyklostí vždycky doplnil. A byl klid.
Editoval jirkati (09-10-2019 20:19:53)
Offline
jirkati, to je pekne, len je taka doba ze na to neny cas... jeden vykres dam prec a dalsich 10 caka.... ja uz mam zvaracov vycvicenych a mam tam aj sikovneho majstra, samozrejme ked to uz nejde oni si ma najdu vzdy... a americke poznam tiez, to je divocina... tam uz je problem aj s technickym kreslenim, dokonca aj premietanie maju opacne.
Offline
projektovat sváry je věda, hloupej projektant namaluje součástky nějaké konstrukce, díly k sobě doléhají na sraz. Nedojde mu že tam bude koutový svár.
Takže se na stavbě brousí pižlá a upravuje hotová nalakovaná konstrukce - aby šla vůbec sešroubovat.
Offline
Bourač, ked v počítači to tak krásne vychádzalo . Tiež to poznám a vždy si ťukám na čelo. Jak hovorí šéf, najebeme to na nulu, lebo svet je dokonalý a ostatní sa môžu potom aj pojebať...
Offline
Dobrý den ,našel by se tu někdo, kdo by mě mohl naučit číst ve výkresovou dokumentaci,nebo aspoň nějaké zaklady ? Dělam svářeče uz delší dobu ale jsem zaměstnaný ve firmě ,kde pro mě není potřeba orientace ve výkresove dokumentaci .Když jsem si dělal základní svarecsky kurz ,výkresová dokumentace byla jen tak stručně popsána a pak se dal řešila jen praxe.Jsem ochotný za přiblížení a doučení online zaplatit,po domluvě .Díky za odpověď .
Offline
Hm, já jsem se taky výkresy učil dodatečně. Coby absolvent chemik mě posadili na pozici projektanta a přitom jsem tehdy výkresy nikdy ani neviděl a neuměl tam ani udělat čáru. Naštěstí jsem jako projektant mohl roztáhnout výkresy z dokumentace a předstírat, že studuji projekt a přitom se ty výkresy učit, hodinu, dvě , tři nad výkresem...
Podle mne je velmi dobrý začátek, jestli to je možné u Vás ve firmě, si vytáhnout výkresy těch dílů, které tam zpracováváte a studovat je. Podstatné je podle mne se naučit na těch výkresech vidět ten díl tak, jak vypadá v reálu. A potom postupně se naučit příslušné značky, tady třeba druhy svarů.
Offline
Na uloz.to je ke stažení učebnice technického kreslení pro sou, strojnické tabulky.....
Offline
Nebo se taky skrz tu učebnici technického kreslení dají projít antikvariáty nebo bazary knih na internetu. Uložto má momentálně nějaké problémy s autorskými právy a možná nakonec dojde i k vypnutí podobných databází zdarma.
On je ale problém v tom, že charakter dnešních výkresů určuje software, který příslušná fabrika používá. Například výkresy, které vycházely ze starého fyzického kreslení na prkně na pauzák vypadají poněkud jinak než třeba byly před cca 20 lety výkresy náhradních dílů, které jsme dělali pro škodovku a které tehdy kreslili v programu Catia, A trochu jinak zase vypadaly výkresy dílů, ke kterým jsem se dostal před pár lety.
Učebnice technického kreslení pro SOU zřejmě bude na to zastaralé kreslení na pauzáku. Ta učebnice technického kreslení bude dobrá odhaduji tak do poloviny, 2/3 na naučení základních věcí, půdorysu, bokorysu, nárysu, vytažení detailů atd na třeba jednoduché věci. Jako stojan, vrata, jednoduché díly.
To učení by potom podle mne mělo být završeno získáním a naučením se kreslit v nějakém softwaru. je poměrně dost volně šiřitelných cadů zdarma nebo za malý peníze jako shareware, potom velcí výrobci kreslicích programů většinou mají osekané verze zdarma nebo nějaké verze zdarma pro nevýdělečné účely, třeba pro sebe nebo na učení nebo rovnou zkušební časově omezené verze.
Jinak to učení má ale podle mne smysl jen do úrovně, na jaké ho bude člověk pravidelně a trvale používat nebo jen o trošku víc. Nemá smysl si koupit drahý intenzívní třeba Autocadu, zvládnout v něm kreslení kompletních výkresů a potom se zase vrátit ke svařování a párkrát za půl roku k přečtení nějakého svářečského výkresu. Do 14 dnů, měsíce člověk v tom programu zapomene samostatně pracovat a do roku zapomene prakticky všechno.
Editoval Radim (17-09-2023 10:47:01)
Offline
Tazateli jde o čtení výkresů. Samozřejmě dnešní výkresy z pc jsou trochu jiné, máme i trochu jiné normy než v zahraničí i každej konstruktér má trochu jinej styl. Ten základ v učebnici je to nejdůležitější, bez toho jsou všechny cady k ničemu.
3d cad uplně, legálně zdarma znám jenom jeden, 2D cadů zdarma je víc.
Offline
Kutovy dookola alebo dva kutove s dlzkou zvaru
Offline
Radim napsal(a):
Coby absolvent chemik mě posadili na pozici projektanta a přitom jsem tehdy výkresy nikdy ani neviděl a neuměl tam ani udělat čáru.
jo táááák, ty se jmenuješ Radim Kalousek
nic ve zlym
Offline
Holt to bylo socialistické vzdělávání během kariéry.
Offline
Stránky: 1 2