SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
Ahojte, potreboval by som poradiť s prenosnou PB zváracou súpravou, ktorú ešte za čias socializmu vyrábal TEMOS Levice. Podarilo sa mi ju pred nedávnom kúpiť, len som narazil na problém, ženie je kompletná. Na malej - pravdepodobne - 1kg PB fľaši nie je žiadny fľašový ventil a samotný redukčný ventil asi tiež nebude kompletný, lebo z neho niekto evidentne odstránil prevlečnú maticu, ktorou sa upevňoval na fľašový ventil.
Žiaľ na nete som o tejto zváracej súprave nič nenašiel. Našiel som jeden inzerát na českom Bazoši, napísal som dotyčnému, či by mi nemohol odfotiť, ako je redukčný ventil pripevnený na fľašu, ale odpovede som sa nedočkal.
Bol by som rád, ak by mal niekto prístup k takejto zváracej súprave, či by mi mohol buď odfotiť, alebo aspoň podrobnejšie popísať, spôsob pripojenia. Vopred ďakujem.
Offline
Nemám originál, ale udělal jsem to tak, že jsem v železářství (potřeby pro grilování) koupil na 2kg lahev ventil s výstupním závitem stejným jako je na 10kg lahvi (ta už ventil má), takže mi stačí jen přehodit redukčák podle potřeby. Redukčák jsem předělal z autogenu (PB má levý závit).
Offline
Offline
Vypadá to jako klasicka 2kg lahev s odtlačným ventilem (kulička). Vhodný ventil je např. MEVA 2156UVB nebo Campingaz 4010023210. Závit pro propan-butan je standardně W21,8L a matice my měli mít v obchodech se svářecími potřebami.
Ale pokud to někdo rozebíral na díly, možná by bylo dobré to před použitím dát nějakému servisu ke kontrole.
Editoval Aleš_ (03-04-2019 16:37:26)
Offline
pt.kbely - ďakujem za odpoveď, ale asi mi moc nepomôže. Ja som bol s mojou 1kg PB fľašou priamo v železiarstve, len problém bol v tom, že mali štyri druhy fľašových ventilov a každý mal iný závit. Neviem sem vložiť fotku, tak aspoň takto....
https://photos.app.goo.gl/zBmhtWjvaZoUqFEU7
Všetky čo mali na predajni boli pevne zatavené v plaste a predavač nebol ochotný mi ich otvoriť a nechať vyskúšať, že ktorý pasuje na moju fľašu. Takže sám neviem, aký je na tej fľaši závit. Už som uvažoval aj nad tým, že asi kúpim 2kg PB fľašu a na tú ventil zoženiem. Len potom budem mať zase problém, že tú 2kg fľašu nedostanem do pôvodného obalu, v ktorom je PB zvárací prístroj. Tá zváracia súprava vyzerá takto.
https://photos.app.goo.gl/PSLEbCGg1BNsjtjq5
Offline
Juraj.A Tak já jsem našel asi nějakou novější verzi, protože tady je téměř určitě 2kg lahev: http://www.svarbazar.cz/bazar/starestroje/pb_kysl.jpg a je to také TEMOS. Někdo u nás prodává 1kg PB lahev. Možná je to lahev z tvojí soupravy https://ostatni.bazos.cz/inzerat/102842 … ev-1kg.php
Offline
Dobrý den pokud vím tak všechny plnitelné láhve na PB 0,8 ,1 i 2 kg mají stejný závit R 3/8 a pod ním je odtlačovací ventil s kuličkou , mám stejnou soupravu ventil je na láhvy z něj slabá trubička do redukčáku , osobně 1 kg láhve nepoužívám a jedu na 2 kg , jinak závit je stejný i na vařičích na láhev ( jsou občas v kovošrotu) a z jednoho mám udělaný ventil na hadici k opalovacímu hořáku . místo jedné trysky mám hadičník a druhou zaslepenou . nafotím časem až se k tomu v mém skladišti dostanu
Offline
pt.kbely, Aleš_, Růža Vďaka vám za všetky rady a hlavne fotky, veľmi ste mi pomohli. Teraz už mám predstavu, ako to má vyzerať.
Offline
Co dokáže PB je možné si ověřit jednoduchým způsobem: Dětský nafukovací balonek navlékneme na flašku a nafoukneme - pozor jen trochu, ne tolik jak se nafukují balonky! Jen kouli cca 15cm!
Tento balonek zavážeme provázkem a položíme na zem na volném prostranství, nějak za provázek zatížíme aby ho neodvál vítr.
Dále si vezmeme minimálně 3metry dlouhou dřevěnou lať, její konec zapálíme, stačí když bude doutnat, nemusí šlehat plameny. Tento žhavý konec dlouhé latě přiložíme k balonku.
Od balonku je nutné stát daleko - na délku latě!! A diváci ještě dál!!
Offline
Loni v létě jsem řešil něco podobného. Ventil ke grilu, delší hadice + regulátor + odtlačný ventil na PB láhev atd... Nejvíce mi pomohli v čaromarketu Kinekus (v tvém případě Prievidza/Bratislava -obojí daleko) a potom ve stavebninách. V těch stavebninách to mají jako doplňkový prodej, nebo co a jsou tam tak nějak zvyklí na to, že přijde pobuda v mofoskách, s nějakým šajsdrekem a oni to zkusí vyřešit. Ani jednou mne neposlali ,,kadě lahšie,, a vyřešili.
bourač > Co dokáže PB....
Jo, to je právě ten důvod pro další ventil a delší hadici.
Editoval Welda (03-04-2019 20:46:58)
Offline
Kdysi dávno v bývalém druhém zaměstnání (hned po vojně) měli chlapi na dílně cca 3m rouru, na konci dýnko s malou dírkou, průměr tak akorát aby tam šel zlehka tenisák. Každý den po snídani a kafi vzal parťák hořák, fouknul trochu acetylénu a kyslíku do roury, koštětem natlačil tenisák až po rysku na koštěti. No, a když každý zaujal svoje vyzkoušený místo, tak to hořákem na konci u té dírky zapálil. To byla šleha, tenisák se tak 10x odrazil od stěn. To byl signál k zahájení práce, bez toho se nezačalo. Jo to byly časy.
Offline
#3 tak jak je na fotce používám na velký hořák na "ipu" nebo na řezání PB + O2. PB lahev 10 kg. Delší trubka je
pro větší *lahve.
Offline
Když jsem potřeboval na doma hořák na ipu, udělal jsem si ho z řezáku na autogen (mám jich víc). PB do přívodu na kyslík, do acetylénu nic. Šikmo mimo osu trysky kus jeklu, tuším 80x40, přidělaný stejně jako kružítko, nahřívací ventil nastavený na sporo, řezací ventil pracovní plamen. 10kg láhev bez redukčáku, i v parném létě se dokázala láhev orosit a dole omrznout.
Offline
Pánové, trochu opatrnosti by to chtělo, nikdy netušíme, kdo si to tady přečte a bude chtít pokus opakovat! Nemuselo by to dopadnout dobře. Počítejte s tím, že každý je zde dohledatelný, zejména pokud se bude jednat o policejní vyšetřování.
Jinak tazateli na jeho otázky odpovím, že ventil s redukcí na 2kg láhev lze zakoupit, jak již psali jiní bez obtíží a redukční ventil na propan butan se běžně prodává ve svářečských potřebách a lze nechat i starší opravit v Rami servisu Liberec a dala by se tam dohodnout i přestavba provedení na acetylen na P-B.
Offline
v Ramiservisu si nechávám opravovat moje aparáty. Firmu můžu doporučit.
Pokud jde o PB lahev 2litry, obsah plynu je tak malý a malá hladina odpařování plynu že rychle dojde k podchlazení obsahu (při odběru větším než je vaření polévky na vařiči)
Podchlazení obsahu flašky způsobí pokles tlaku a není třeba ho redukovat, může se odebírat rovnou natvrdo bez RV. Nic užitečného s tím dělat nejde, nebo jen chvíli.
Jediný smysluplný využití autogenu s PB dva litry je pro účel tvrdého pájení Cu trubek. Mobilní montéři topení + klimatizací.
Offline
Potvrzuji Bouračova slova. Mám dvoukilovku a na tvrdé pájení mosazí, stříbrnýmá pájkama či mědí (CuP) je to ideál. Zkoušel jsem s tím i řezat ( plocháč 12mm, délka řezu 20cm ) ale jak psal Bourač, po skončení byla láhev pořádně orosená. Bylo to v létě a láhev jsem měl na slunku. Toť vše k využití 2kg PB láhve. Vše je z vlastních zkušeností.
Offline
VašekP Aj Tebe ďakujem za odpoveď. Už som zistil, že oprava redukčného ventilu na PB sa dá riešiť aj neďaleko môjho bydliska buď výmenným spôsobom, alebo priamo opravou môjho. Výmenný spôsob je rýchlejší a samozrejme trochu drahší. Výmena starého za repasovaný stojí 35€
bourač - o to ochladzovanie fľaše nemám strach, lebo v práci sme touto PB súpravou bežne letovali medené trubky klimatizácií striebrom. Nemienim to používať na žiadne pálenie joklových profilov, ale naozaj len pri reštaurovaní veteránov na drobmé práce s mosadzou a cínom. Ale v každom prípade ďakujem za upozornenie.
VladaP - vlastne odpovedať Ti ani nemusím, lebo už o pár ridkov vyššie som napísal k akému účelu sa bude používať.
Offline
Redukčáky na PB mají velmi dlouhou životnost. Je to z důvodů nízkých tlaků ve srovnání s RV na jiné plyny.
Pryžová membrána tolik netrpí, sedlo ventilku se tolik neopotřebuje.
Mám redukčáky staré 10let, jsou plně funkční ale vyřadil jsem je z morálních důvodů.
Offline
Pane bourač, tentokrát jemný nesouhlas. Karavanisti používají redukčáky na 50 a 30 mb. To podle toho jaké ve voze/karavanu mají trysky v grilech a vařičích (snaží se to mít jednotné). Mění je v závislosti na počtu výjezdů a použití plynu poměrně často. Mám pocit, že uváděli něco mezi 2 až 5 roky. Problémem je obsah kalu a oleje v PB, který se s plynem dostává do redukčního ventilu a degraduje membrány a vede k poruchám. Lahve se totiž plní shora a před plněním se nevyčistí. Takže olej z mazání kompresorů na trase a jemný kal se v nich postupně usazuje a přibývá. Nedoporučují transportovat láhve v poloze naplocho a už vůbec ne takto používat, to je jasné. To jsou zkušenosti lidí, kteří to roky používají a já se jimi řídím.
Používám 2 kg láhve. Hořák jede okolo 4 kW výkonu, na maximu odhadem 5 možná do 5,5kW. Láhev mi vydrží cca 5,5-7 hodin. To odpovídá odběru nějakých 280-360 g/hod
Offline
správně pane Welda, nevím kde je fórum kuchařů a grilařů tady u svářečů používáme RV dennodenně, tak se nezalepí tím svinstvem o kterém píšeš.
RV jsou uvnitř zasr.ané ale stále perfektně udržují nastavený tlak, nepropouští, po demontáži z láhve natlakovanou hadici neodpouští zpátky atd.
Po deseti letech jsou jen orezlé zvenku a sem tam upadlé sklíčko. Ty velké mám teprve pár měsíců - zatím makají.
Ty kuchyňské jsou naprd, nejdou nastavovat (teda jdou ale musí se kuchnout) a myslím že mají aušus střeva, takže karavanistovi se zalepí když nechá auto odstavené přes zimu třeba.
na té poslední fotce je zajímavost hodná pozornosti pana kolegy Radima - pokud sem přijde prosím o koment
Offline
Redukční ventily používané k P-B sporákům, kamnům Pohoda a podobným domácnostním spotřebičům bývají nejčastěji nastaveny na přetlak 3kPa (staré značení 300mm v. s. = 0,03 bar), takže jejich porovnávání s red. ventilem pro sváření je trochu nanic, jejich konstrukce je jiná. Nejsou určeny k uživatelským změnám nastavení tlaku, protože to není třeba.
Redukční ventil pro sváření P-B se nastavuje obdobně jako u acetylenu na 80 až 100 kPa (0,8 až 1 bar), což je zhruba 30x více než u regulátoru pro sporáky.
Přímé připojení na lahev bez regulace nedoporučuji, běžný tlak v láhvi P-B při 20°C je sice zhruba 2 bary, ovšem se zvýšením teploty okolí bude stoupat. To je běžný stav, který je vyvolán vlastnostmi zkapalněného plynu. Nad zkapalněným plynem je právě takový tlak, jaký je třeba k udržení plynu ve zkapalněném stavu při dané teplotě.)
Temos Levice vyráběl dvě přenosné soupravy P-B / O2. Menší byla v plátěném obalu s kovovou kostrou která obsahovala lahev na kyslík 2 litry a lahev na P-B s obsahem 0,38 kg (nazývaná píšťala) a větší v kovové skříni , kde byla láhev na kyslík 5 litrů a lahev na P-B 2kg. Obě tyto soupravy v základním vybavení obsahovaly hořáky č. 0,1 a 2 (srovnatelné s hořáky 0,5-1, 1-2 a 2-4 pro acetylen). Z obsahu plynů a velikostí hořáků je jasné, že to nebylo určeno pro rozsáhlé práce, ale pro mobilní použití při menších pracech. Výrobce v návodu uváděl zejména tvrdé pájení mosazí a stříbrem a nahřívání.
Offline
VašekP... je trochu nanic...
Ne trochu, úplně. Stačil pohled na fotku od bourače. Že spím někde po 24:00, to je normální, ale v 10:53:55, to dokáže nas.át.
Editoval Welda (07-04-2019 22:56:53)
Offline
Welda napsal(a):
VašekP... je trochu nanic...
jestli myslíš ten mikro švajc tak ten je užitečný - chlaďaři a topenáři, mám jich pár okolo sebe, ti nemusí (nemůžou) sebou tahat velký flašky.
Občas jim ty jejich směšný bombičky dofoukávám, ten ruksak mu vydrží na několik zakázek.
srovnávalo se životnost a důvody poruchy
Mimochodem chystám velkou debordelizaci, mám (mj.) různý tlakový flašky origo kyslík 1l, CO2 hasičáky, hasičský dýchací přístroje atd. vyměním za drobné Kč.
Autogenní hadice 5 - 10m starší ale použitelné - za odvoz a spousty dalšího haraburdí.
Offline
VašekP napsal(a):
k P-B sporákům, kamnům Pohoda a podobným domácnostním spotřebičům bývají nejčastěji nastaveny na přetlak 3kPa .
souhlas s celým příspěvkem ale ty kPa máš myslím blbě, řek bych že jsou na 30kPa. Rozumím tomu tak že jsi chodil do školy ve stejné době jako já, když jsme brali tlaky zrovna docházelo ke změně z Atm na Mpa, a hned následně na Bary. Takže v to mám dodnes chaos (jedu všechno v Atm což je téměř totéž jako dnešní bar).
30kPa - 0,3 atm - 0,3bar co mají ty kuchyňáky je celkem dost použitelný tlak i na řezání, problém je s průtokem - ten mají jen kolem 1kg/hod a to je málo.
Ten tlak kuchyňských RV mám blbě, je potřeba jej dělit 10, nebudu to mazat ale správně má být 3kPa - 0,03Bar - 0,03Atm.
Editoval bourač (09-04-2019 14:39:40)
Offline
bourač ....ten mikro švajc je užitečný....
Jistě že je. Neměl jsem psát o RV na 30 a 50 mb, protože jejich konstrukce, použití a ve finále i expozice jsou zkrátka jiné. S tou školou jsem na tom taky tak.
Editoval Welda (09-04-2019 10:26:50)
Offline