SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
Stránky: 1
Zdravím.
Mám dotaz: Potřeboval bych nahřívat jekl o síle stěny 4 - 6 mm.
Z jedné strany na něj budu navařovat segmenty a tudíž se mi celý prohne - stáhnou ho svary.
Doposud to řeším tak, že ho z druhé strany (naprotí svarům), nahřeju autogenem.
Tato varianta je, ale dost nákladná - acetylen, nájem...
Slyšel jsem o metodě nahřívání uhlíkovou nebo jinou? elektrodou.
Máte někdo s tím zkušenost?
Jak moc je materiál poškozen při ohřívání - zápaly, nebo nějaký návar?
Díky, Michal.
Offline
Tohle by mě taky zajímalo, takže se nestyďte a pište. Občas budu něco potřebovat nahřát, zvládne to invertor?
Offline
Tak já se teda nebudu stydět, no
Jediná metoda nahřívání a rovnání uhlíkovou elektrodou, o které vím, je pomocí tzv. Spotteru. To jsou speciální stroje pro odporové bodové svařování, které jsou primárně určeny pro opravy karoserií. Pomocí spotterů se dají vytahovat promáčkliny v plechu (pomocí tzv. reverzního kladiva), bodovat plechy, přivařovat svorníky (šrouby, nýty, dříky, fastony) a také rovnat plechy uhlíkovou elektrodou. To slouží k vyhlazení vrásek a boulí na plechu. Když budete do boule mlátit kladivem, ta ji akorát zvětšíte Když se použije uhlíková elektroda, místo se krouživými pohyby ohřeje a při chladnutí se plech vypne. Teoreticky by se s tím daly rovnat i ty jäckely. Jenže potíž je ve zdroji. S MMA invertorem to asi nepůjde. Spotter je typický zdroj pro odporové svařování. Dává tedy malé napětí (cca 5V naprázdno) a velký proud (cca 3000 - 10000A).
O spotterech již máme nychystaný článek, který vyjde v dubnu. Dokonce bude i krátké instruktážní video.
Offline
Vyrábí se řezací a drážkovací elektroda - viz minor - teoreticky by se dala použít i na nahřívání. Zkoušel jsem s ní díry do plechu 4 mm. Výsledek nebyl moc dobrý. Invertor to zvládne, ale ruce ne. Počítejte s tím, že je z toho obrovský oblak smrdutého kouře. První můj pokus nedopadl dobře , třeba to neumím.
■ Všeobecně
OK 21.03 je speciální elektroda na drážkování, řezání a děrování ocele, nerezavějící
ocele, manganové ocele, litiny a všech technických kovů kromě čisté mědi.
Obal této elektrody vytváří silný proud plynů, který vyfukuje natavený materiál.
Není potřebný stlačený vzduch, žádný plyn nebo speciální držák elektrod,
používá se standardní svařovací zařízení na ruční obloukové svařování. Vytvořené
drážky jsou rovnoměrné a hladké, takže může následovat svařování bez jakékoliv
další úpravy. Příprava nerezavějících a manganových ocelí ale vyžaduje lehké přebroušení.
Poznámka: Elektroda není určena na produkci svarového kovu.
Elektrody se dodávají v průměrech 3.2, 4.0 a 5.0 mm.
Editoval Marten264 (03-04-2009 08:41:21)
Offline
no nevím, jsem úúúúúplný laik! Ale viděl jsem u známémo takový domamont, ale fungující obstojně. Jednalo se o takové kleště s držáky ve kterých byly umístěny dvě uhílové elektrody. Celé to bylo napojeno na trafo svářečku. (už nevím jestli na ss či stř.) po přiblížení a v podstatě krátkodobém skratu se vytáhl oblouk, krerým se nechalo ledacos nahřát. Použílal to na drobnou "kovářskou" práci (nahřátí pasoviny a pod.) Jestli bude zájem zkusím ho kontaktovat a jestli zařízení ještě existuje tak ho nafotím a zjístím alespoň základní info.
Offline
no něco podobného jsem viděl ono to je v podstatě oblouková lampa kde hoří ten oblouk mezi 2 uhlíky a tím teplem se dá asi nahřát případně kolega tím letoval mosazi
Offline
Ta oblouková lampa je zajímavá, chtělo by to více informací...
Já jsem zkoušel invertor, na kostru + jako u TIGu a do kleští starý velký uhlík z dynama.
Hořel oblouk podobně jako u TIGu jen šel špatně dostat na správné místo a dělalo to trošku zápaly,
z důvodu horší ovladatelnosti oblouku.
Možná, že by to bylo lepší s tou drážkovací elektrodou s tím + na kostru...
Offline
aumirek napsal(a):
no něco podobného jsem viděl ono to je v podstatě oblouková lampa kde hoří ten oblouk mezi 2 uhlíky a tím teplem se dá asi nahřát případně kolega tím letoval mosazi
je to drzak dvou uhliku pod vzajemnym uhlem asi 60st. s moznosti zapaleni vzajemnym naklonem nebo posuvem. uhliky nejlepe potazene medi. oblouk nehori rovne mezi konci ,ale vlivem elmag. pole je trochu vystupujici ven. tim se nahriva. pry byly i konstrukce s pomocnou civkou ,ktera svym polem jeste vice vytlacovala obl. ven.
z duvodu stejnomerneho odhoreni a tim i tvaru koncu je vhodnejsi st. proud.
Offline
Jo to jsem používal na letování mosazí, uhlíky z promítaček, průměr cca 6mm potažené mědí, napájené sv. transformátorem (stejnosměrný se na to moc nehodí, jeden uhlík odhořívá rychleji). Držák z kusu pertinaxu, v něm dvě drážky na cca 6mm hlazenku, na konci hlazenky na kolmo trubičky do kterých se upínají ty ulhlíky, držák jednoho uhlíku měl ještě "páčku" na ovládání délky oblouhu.
Letovat se s tím dalo :-)
Offline
http://www.feco.sk/karos/indukcny-ohrievac-IHR17.html
Tiez dobra masinka
Offline
Tak ja som dnes zvaral TIG-om jednoduchy ram z profilov 40x40x2 a na nahrievanie som pouzil TIG-ovy horak, dal som tam 60A, 9l Ar a fungovalo to. Chce to davat pozor na zapaly ale je to celkom pouzitelne.
Offline
Zdravím výše popisovaný hořák ze dvou kinouhlíků vlastním ,foto dodám časem . Ale na upřesnění je vhodný pouze na tvrdé pájení . Pro ohřev se moc nehodí neboť ohřívaný materiál se silně sytí uhlíkem a křehne. krátké lemové sváry na tenkých plechách jěště ujdou při ohřevu pro ohyb po vychladnutí a zatížení docházi ve většině případů k brzkému popraskání . Jinak kinouhlíky mohu poskytnout hořák se vyrobí za odpoledne ,a zdroj střídavá svářečka s napětím alspoň 48 V jinak je oblouk nestabilní nastaven proud na mininum cca 60 A . pokoušel jsem se převinout MOT na 48V a pro proud 15 A nepovedlo se . Běžné trafo 24V 15A oblouk zapálí ale dlouho neudrží . Oblouk sám reguluje proud a při stabilním plamenu je cca do 25A . Trošku problém je vysoká intenzita světla ,používám kuklu se sklem svar14 . Nejlepší to hořelo jěště na zabržděném kroužkovém motoru 6,5 kW napětí 65V ale silně neekonomické tak byl odeslán do věčných lovišť . BAU BAU trafa mají nízké napětí .Těd používám oprášenou Trafo svářečku z dob mého učení namotanou na dvousloupkovém trafu 2 kW regulace v primeru přepínáním odboček se sekundérem 50V (víc mi mistr na učnáku nechtěl dovolit ) a občasné na zalítí děravého hrnce mosazí ,nemo šroubení na hydraulické trubce jsem spokojen
Online
zdravim,mam dotaz potřebuju nečím ohřát plech dělám klempířinu a autogen se mi zda příliš drahy,chtěl bych se neco bliz dovedet o te uhlikove elektrode jak to funguje a podobne predem dekuji za odpovedi:-)
Offline
Takže to chce hlídat akce na indukční vařiče.
Offline
Ahoj,
Odpověď pro Michal3 jestly je to velká série tak nejlepší je si to předehnout svěrkama odložit pod navařovanejma místama je to třeba odzkoušet, ale pak to máš na furt a nemusíš nic rovnat. Jinak to zařízeni co doporučil SO 545 je fajn pak můžu doporučit levnější variantu než je autogen, přejít na propanbutan s kyslíkem jenom je třeba investovat do speciálních hořáhů, ale dá se s tím i svařovat.
Offline
odpovi mi tu nekdo? prosim
Offline
Je to sice tady v této kolonce trochu OT, ale když to tady je...
Když, tak ať toto admin přemístí do kolonky pájení....
Co takhle na tvrdé pájení použít obyčejný propanbutanový hořák? Na malé věci malý, na velké větší, ale každopádně se šroubením na běžné propanbutanové láhve, 2 a 10 kilové, aby ten provoz byl levnější.
Nebo úplně obyčejná letlampa na technický benzín.....
Offline
tregim> Viděl bych to na ten propan-buttan+kyslík
Offline
Sender napsal(a):
tregim> Viděl bych to na ten propan-buttan+kyslík
ahoj a o te uhlikove elktrode neco vis? bylo by to nejlevnejsi
Offline
Stránky: 1