SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
![]() |
Nejste přihlášen(a)
Zdravím a prosím bývalé kolegy o radu. Koupil jsem usměrňovač UD 160 a zjistil jsem, že je vyhořelý stabilizátor napětí pro ventilátor. Je možné tento díl ještě někde sehnat, nebo zjistit někde schéma zapojení a rozpis součástek ? Děkuji a přeji krásný deštivý den.
Offline
Nevím, jestli je to originální schéma stabilizátoru k UD160, nicméně něco takového nebo podobného jde udělat za odpoledne doma. Originální díl těžko seženete.
https://www.svarbazar.cz/phprs/view.php … 2007042601
Offline
Děkuji za odpověď. Tohle jsem četl, ale znáte to, není čas. Nevadí, zima bude za chvíli. Jen uvažuji,že když už se s tím budu dělat, tak dám na radu uvedenou v článku o chlazení trafa,kde píšou o špatné závislosti odběru proudu a otáček větráku. Připojím to tedy asi hned za hlavní vypínač transformátoru. Stejně jsou obě krabice hned vedle sebe, tak ten kabel navíc nebude vadit. Jsem více méně jen elektronik teoretik, poradil by mi tedy prosím někdo, jaký použít zdroj. Je tam ventilátorek 24V asi 200mA. Teď nevím přesně, nemám to tady. Děkuji za Váš čas.
Offline
Offline
Použijte jakýkoliv stabilizovaný zdroj stejnosměrný, který dá 24V a asi 250mA. Kdyby jste nepotřeboval plný výkon ventilátoru, tak může být i nižší napětí, třeba 20V.
Offline
Pánové, děkuji za rady. Všechno je jasný.
Offline
Třeba se Vám bude hodit toto.
nebo taky tady: https://uloz.to/!ZHZVjHhZElug/stabilizator-24-v-jpg
Editoval JaroslavPavel (12-08-2018 09:34:52)
Offline
Třeba se bude pánovi hodit regulátor se dvěma součástkami , které najde lehce v šufleti.
Pokud bude mít jiné vstupní a výstupní hodnoty, tak si může výpočet provést sám pro právě naměřené hodnoty ....no je to levnější jak kupovat něco na Aliexpresu .
Pokud nebude mít výkonovou diodu tak ji nahradí NPN tranzistorem , taky jej má v šufleti .
Takže do večera mu ventilátor chladí a vedle toho regulátoru nebude vadit , že je napájen ze zdroje proudu na kterém při svařování spadne napětí někam na 24 až 28 V a chlazení pojede pořád .
Pokud by tam podle výše uvedené rady použil regulátor typu 7824 , tak mu shoří i motor , protože regulátor se prorazí . Na to jej poradce neupozornil .
Jinak využil jsem přístup na PC , ze kterého mohou nakreslit oskenovat a poslat návrh , jinak jsem bez přístupu , takže bych musel jenom psát , o tom co jsem nakreslil.
Příležitostně to spravím.
Editoval JaroslavPavel (12-08-2018 11:09:05)
Offline
Samozřejmě, že zde nejde použít 7824, ale to tady přece nikdo neradí, aspoň já nic takového nevidím..
Offline
Pane Riki 13, Vy jste věděl, že takový regulátor nemůžete použít?
Díky za odpověď.
Offline
V tomto usměrňovači zdvojovač není. Destička stabilizátoru se připojuje před usměrňovač, tedy musí mít vlastní diodu, taky si myslím, že v (#2) tedy https://www.svarbazar.cz/phprs/view.php … 2007042601 je originální schéma. To co uvedl JaroslavPavel by sem nebylo vhodné, šlo by to použít, pokud by napětí při sváření neklesalo k 24V. Konkrétně pokud se vloží do obvodu 144ohm a ventilátor bude mít spotřebu 0,2A, tak úbytek napětí na odporu bude 28,8V, pokud je ventilátor na 24V, tak aby ventilátor při sváření běžel na jmenovitý výkon, by bylo potřeba minimální napětí cca 53V.
Pochopitelně, že nejde použít 7824, protože je jeho vstupní napětí nižší a nejde použít ani 100V tříbodák LR12, protože pokud se svářecí trafo odlehčí, byla by na LR příliš velká výkonová ztráta.
oprava : https://www.svarbazar.cz/phprs/view.php … 2007042601
Editoval pt.kbely (12-08-2018 16:32:04)
Offline
Souhlasím s názorem pana pt. Kbely ,že pokud bude klesat napětí na svorkách svářecího zdroje, pak klesne napětí i na ventilátoru , pokud tam bude
předřadný odpor 144 ohmů. To navržené zapojení by vykazovalo kolísání otáčel ventilátoru.
Ale fungovalo by to.
Podíval jsem se na to zapojení uvedené na odkazu a mohu konstatovat,že ten mnou navržený obvod zapojím na kondenzátor tam uvedený přímo odporem
a pouze pro snížení kolísání otáček udělám to, že ve stavu naprázdno nastavím proud zenerovou diodou právě tak veliký jaký potřebuje motor tedy jmenovitou hodnotu motoru.
A protože při svařování je napětí oblouku vždy větší jak 24 V , tak si dovoluji tvrdit, že při svařování bude klest proud touto zenerovou diodou až k nule , kdy právě na svařovacích svorkách bude právě 24V.
Pod hodnotu 24 v se nedostane, pokud hoří oblouk a tak lze konstatovat , že motor bude mít pracovní proud In vždy mimo zkratu na výstupních svorkách na hodnotě jmenovitého proudu .
Pouze se tedy musí přepočítat nová hodnota odporu R.
Ta se bude rovnat napětí naprázdno Uo na uvedeném kondenzátoru minus napětí jmenovité motoru ( 24V ) a tento rozdíl budu dělit proudem , který je složen ze dvou složek a ta první je jmenovitý proud motoru a ta druhá složka je proud diodou a ten je o velikosti In motoru .
Takže v době bez svařování bude držet napětí na motoru zenerova dioda a poteče jí stejný proud jako motorem . V okamžiku zapálení oblouku poklesne napětí vstupující do tohoto regulátoru a to způsobí pokles proudu diodou a na svorkách motoru bude pořád 24V a proud motorem bude taky pořád In. a toto bude platit až do doby kdy klesne napětí až na hodnotu 24V.
No a tady musíme říci, že motor bude pořád točit jmenovitými otáčkami a dojde k likvidaci oblouku .
Takže takto konstruovaný obvod zajistí stabilizaci napětí ventilátoru motoru v UD 160 .
Výpočet bude:
Takže R = (Uo -24 )/(2*In) [ohm ]
Výkon toho odporu bude P= R *In *In [ W ]
kde Uo ....napětí naprázdno na kondenzátoru C viz schema na odkazu
In je štítková hodnota proudu motoru při 24V =
Odpor bude nižší proti mnou původně spočítané hodnotě .
Proto jsem uváděl výpočtové vztahy , aby si kolega mohl upravit součástky , když bude mít ve stroji jiné hodnoty napětí Uo.
Při prvním výpočtu jsem tiše připustil kolísání otáček motoru, abych snížil ztrátový výkon na odporu .
Teď jsem dodržel to , že otáčka nepoklesnou po celou dobu svařovacího procesu.
Navíc ventilátor si uchladí i svůj předřadný odpor .
A řekl bych , že je to dostatečně precizní, jednoduché a funkční .
A není tam potřeby dodávat další usměrňovací diodu.
Takže jeden výkonový odpor a jedna výkonová zanerova dioda a je celý regulátor hotov.
To je vše............
Poznámka: Pro ten mnou uvedený původní zdroj bude nový R poloviční , tedy 144/2= 72 ohmy ..... dal bych tam 80 ohmů na 5W a bude vše makat.
Zenerku na 24V nebo dvě do série po 12V . To záleží co má kolega v šupleti za součástky.
Editoval JaroslavPavel (12-08-2018 19:05:29)
Offline
Nevychází mně tam ani výkon toho deklarovaného odporu 5W, ale o dost víc, ani max. povolený proud standardní 5W zenerkou.
Offline
A mě se zdá jednodušší tam dát nějaké malé trafko do 250mA stejnosměrný proud, a ten teňoučký káblík už vadit určitě nebude.
Offline
Nevím, proč se všichni snaží vymyslet už dávno vymyšlené, desítkami let ověřené zapojení. V tom původním schématu ventilátor pojede pořád, i při svařování, pouze se mu trochu sníží otáčky. Ti, co to tenkrát navrhovali a počítali asi nebyli žádní blbci.
Offline
Keby sa tam malo dávať male trafo, tak by sa tam muselo priviesť 230 V. To zapojenie s darlingtonom z odkazu pt.kbely je však ideálne. Zenerka aj rezistor sú zaťažené malým prúdom a darlington sa dá na chladič. Napätia bude dosť, aj počas zvárania, lebo elektrolyt sa nabije na 1,141 x U ef.
Offline
No já myslel dát to malé trafko do svářečky, né usměrňovače a nátáhnout káblík s napětím 24V, ale to je jedno.
Offline
Přesně, jak píše senior, pokud se tam dá trafo nebo zdroj AC-DC, je potřeba 230V, pokud to bude mít někdo doma a nic se nestane, tak to nikdo řešit nebude, ale není to správné, neodpovídá to údaji na štítku, není to přístoj, určený na 230V, pokud by to takto chtěl někdo řešit, tak je lepší přivést tam už hotových 24VDC, tedy 230VAC by šlo pouze do adapteru. Jinak by to šlo řešit DC-DC měničem, třeba i neizolovaným, ale dostatečný rozsah vstupního napětí alespoň U1max=100V a ještě pro jistotu přidat tranzily jako ochranu vstupu před špičkami.
senior - ***…To zapojenie s darlingtonom z odkazu pt.kbely je však ideálne...*** Já jsem ten článek četl, to schéma znám (když jsem za základce dostal 1. kalkulačku, tak v adapteru byl právě tento typ stabilizátoru, pochopitelně s méně výkonným tranzistorem a na vstupu asi můstek ze 4 diod, to si už nevzpomínám přesně), ale zde byl rychlejší Zdenek11 v #2 , což jsem i uvedl.
Offline
Dobrý večer.Pánové děkuji za váš čas. Zítra na to kouknu, jen aby jste věděli, že jsem se na to nevykašlal. Originál stabilizátor je maličko jiný. Je tam darlington na chladiči a pak ještě jeden, pouzdro TO 39.
Dobrou noc
Offline
Pokud je tam ještě jeden tranzistor, je velmi pravděpodobné, že ten výkonový na chladiči není darlington, ale klasický výkonový bipolár, koncepce stabilizátoru ale bude stejná. Nějaký kutil s páječkou by vám to zprovoznil za flašku.
Ten stabilizátor je tak jednoduchý a spolehlivý, že bych prvně vyzkoušel, jestli je vůbec v pořádku ventilátor.
Offline
Požádal jsem výrobce o poskytnutí dokumentace k usměrňovači UD 160.
Přislíbili mi pomoc a je nutné nahlídnout do archivu .
Offline
Včetně schematu http://www.svarbazar.cz/phprs/storage/s … bsluha.pdf
Offline
Neni tam schema stabilizatora
jirkati napsal(a):
Včetně schematu http://www.svarbazar.cz/phprs/storage/s … bsluha.pdf
Offline
Zdenek11 napsal(a):
Pokud je tam ještě jeden tranzistor, je velmi pravděpodobné, že ten výkonový na chladiči není darlington, ale klasický výkonový bipolár, koncepce stabilizátoru ale bude stejná. Nějaký kutil s páječkou by vám to zprovoznil za flašku.
Ten stabilizátor je tak jednoduchý a spolehlivý, že bych prvně vyzkoušel, jestli je vůbec v pořádku ventilátor.
Kutil jsem já. Ne že by mě bylo líto flašky, ale nikoho jiného nemám. A profík na to nemá čas a asi ani chuť.
Tranzistor na chladiči je SU 169 a druhý nevím, protože je tak opálený,že to nepřečtu. Jsou utavené i nožičky. K jedné byla ještě připájena asi dioda a z té je také škvarek. Proto jsem si nebyl jistý, zda je to zapojení až tak dobře. Ventilátor jsem samozřejmě zkusil jako první. Ten je v pořádku. Máte pravdu, zapojení je jednoduché, ale nejsem tak zběhlý abych tam součásky sázel jako vy zkušení. Musím si vždycky všechno najít a promyslet. Navíc jsem si nedokázal představit, co tam teče za proudy při sváření a zkratu. Také jsem zjistil, že se tento usměrňovač kdysi prodával zde na svarbazaru jako stavebnice. Takže je možné, že to někdo složil špatně.
Pěkný den.
Offline