SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
![]() |
Nejste přihlášen(a)
Dobrý den, chtěl bych poprosit o radu. Když něco svařuji, mám výkres, kde jsou napsané koutové sváry 6 a 7, tak vím o co jde. Co mám něco málo nasvařované MAG technologií, tak vždycky jsme počítali do svaru 5 že stačí na jednu housenku. Od svaru 6 výše už na vrstvené svary, tedy kořen a krycí vrstvu. Samozřejmě čím větší svár, tím více housenek. Teď jsem ale trošku zmatený. Svařil jsem 2 vzorky nějakého výrobku, stylem kořen a na to krycí vrstvu složenou ze dvou skládaných housenek. Nevím jak se to odborně nazývá. Přijeli lidi z firmy pro kterou to vyrábíme a vzorky prošly. Tak se rozjela výroba v menší sérii. Opět jsem zavařil nějaké kusy, myslím 12. Pár kusů zavařil i jiný svářeč. Tomu to neprošlo, škaredé sváry. (Blíže to raději nebudu rozvádět) Ty škaredé sváry jsem opravoval samozřejmě já, kdo jiný. Dnes mi chlapi tvrdili, že se to svařuje jen na jednu housenku, myslím kořen a přes to roztaženou velkou housenku. 6ku svár ještě s přimhouřenýma očima pochopím, ale 7ku?
Svářečky to už i tak moc nepobírají, tak nevím jak bych svařoval tu velkou housenku kde je potřeba už dost velký proud. Nedokážu odhadnout kolik, ale podle mě tak 250A? Jsem z toho docela zmatený. Poradí prosím někdo jak to chodí v praxi? Třeba p. Rellík a jiní?
Offline
Neuvedl jsi průměr drátu ani svařovací zdroj. Já nejsem svářeč, ale že by jsi nedal a7 drátem d1 (popř.1,2) se strojem o dostatečném výkonu na jeden šup?!
Editoval davor (27-06-2018 20:50:13)
Offline
Mašina je kemppi kempomat 3200, drát 1mm. Problém není ani tak přímo ve svářečce jako spíše v hořáku, je slabý. 7 svár už je docela velký.
Offline
Pro svár a7 je drát 1 mm blbost. Možná by se to dalo dobře zvládnout na dvě vrstvy drátem 1,2 mm při dobrém polohování.
Offline
Takže doporučujete spíše drát 1,2mm? No teď svařujeme drátem 1mm jak jsem psal. Ale jedná se mi spíše o ty vrstvy svárů. Jestli se takový svár, tedy a6 a a7 svařuje kořen plus krycí vrstva jen jednou velkou housenkou, nebo kořen plus krycí vrstva 2 housenkami. U MMA jsme běžně dávali kořen plus krycí vrstva jen roztaženou housenku i na větší koutové sváry, ale u MAG si nejsem jistý. To jsme vždy v jiných firmách svařovali do svaru a5 na jeden zátah, pokud to mašina dala a sváry od a6 nahoru už jsme jeli jak jsem psal vrstvený svár. Tedy kořen a na to krycí vrstvu z menších housenek, popř. více vrstev, podle velikosti svaru. Zkoušel jsem hledat zde na svarinfu apod. Nic rozumného jsem nenašel.
Díly máme v otočném přípravku, takže můžeme svařovat v podstatě v jakékoliv poloze, já svařuji raději jen PB.
Editoval varok (27-06-2018 21:37:45)
Offline
Důležitý je i použitý plyn. V M21 by drát *1 ve sprše fungoval bezvadně. Jak říká jirkati při správném
polohování tj v poloze A nejsou 2 vrstvy problém. V poloze B už vyjdou vrstvy 3.
Offline
Máme ochr. plyn směs Argon 82% a CO2 18%. Svařujeme to v poloze PB.
Dnes průšvih, prý to musíme svařovat kořen a na to krycí vrstva jednà velká housenka. To mi nějak nejde, lázeň mi stíká trošku dolů. :-(
Editoval varok (28-06-2018 21:44:03)
Offline
Hmm, si děláte kozy, ne? Vás neučili ve škole počítat? Si aspoň zpívám, nebo recituji,třeba čokoláda, no dvě doby nahoře, jednu pinknu dolů a bude.Švajcnu si bokem vzoreček a pak jeden jak druhej ne? A jako vždy, když chci fofrovat tak by to chtělo silnější koně a silnější opratě ale zas se to bude víc kroutit protože to bude víc hicovat.....
Offline
Ano. Práce tentokrát zajímavá, baví mě, ale bohužel u svařování se s jejich svářeči s poctivým ZK neshodnu. Co jsem se roky učil svařovat, tady neplatí. Nastavíme ti mašinu, ty na to nesahej a jeď jak ti řekneme! Škoda, první vzorky a pár dalších kusů řekli z firmy pro kerou to děláme že OK. To jsem ale dělal jak jsem uznal za vhodné já, tedy kořen a na to krycí vrstvu ze dvou menších housenek. To jsem měl docela pěkné.
Evita: ano, tancuji na doby: 1,2 a 1,2 atd. Ale nějak ......nevím, no.
Offline
Proč poloha PB,když mám polohovadlo? Otočit to pěkně do PA a nalít v klidu "do žlabu".
Offline
Některé části by tak šly, ale polohovadlo máme zrovna v opačné ose. Dnes ale zakázku zrušili, protože fa pro kterou to vyrábíme pořád vymýšlí neuvěřitelné blbosti, tak mistr chytil nerva a vedoucí zakázku zrušil.
Jde mi jen o to, že nedávno sem tady dával obrázky svarů jednoho výrobku pro poláky co jsme dělali v bývalé fě. Psali jste mi že ty moje sváry nejsou nejhorší. I v téhle firmě jsem jim říkal, že nejsem mistr světa, ale něco už jsem povařil. První dva kusy(dělá se to v páru) jsem udělal já, takové vzorky. Firma koukla, pochválila, byly tam jen drobnosti. Svařoval jsem to a čistil od kuliček určitý čas. Tak se vzala zakàzka na 20 ks. Tu jsem ale svařoval já a ještě jeden mladý který to neumí. No a odvezlo se 12 ks asi mých. Přivezli 4 kusy na opravu, takže 8 dobrých. Dohromady i s těmi 2 vzorky 10 prošlo. Vedení ale začlo vymýšlet, že to děláme moc dlouho a snížili čas na polovinu, vymysleli jiný způsob svařování a tomu odpovídala i kvalita. Dnes chtěli odvézt zbytek a další zakàzku 20 ks. Raději to nejdříve kontrolovali a nelíbilo se jim to. Takže to musíme opravit, dočistit od kuliček. Závěr si domyslete sami.
Editoval varok (29-06-2018 22:37:49)
Offline
Zdravím, chtěl bych obnovit tohle téma, jestli nebude vadit, tak trošku odbočím. Teď pracuji ve firmě jako čistý svářeč MIG/MAG. Ve skutečnosti si i chystám a po zavaření broušení sváru apod. To je jedno. Máme mašiny Lorch Micor MIG 400. Jde nastavit synergie i manuál, zatím používám synergii. Svařuje to moc pěkně, ale zatím mám problémy opět s velkým rozstřikem. Kolegové poradit nedokážou, mají stejný problém. Snažím se dodržovat vše co kdysy psal pan Jirkati, tedy správná vzdálenost hořáku od materiálu. Plyn máme 80% Argon, 15% CO2 a 5% kyslík. Používám doporučené nastavení co je v mašině. Zkoušel jsem i ubrat na napětí, přidat na napětí, ale nepomáhá. Samotný posuv drátu štelovat nejde. To jen tak na začátek. Ale co jsem chtěl. Schválně jsem zkoušel doporučené parametry podle tloušťky plechu a o co se mi jedná, tak ty domácí hobby strojky se tedy vůbec nechytají na něco většího. Mám doma zatím Telwina, který by měl dávat max. 160A, ale mám změřeno klešťákem, že dává tak 140A strop.
Podle mašiny v práci by mělo být na 5mm materiál kolem 190A. Na 4mm plech asi 165A na 3mm asi 140A. Je to jen přibližně. Takže moje mašina co mám v garáži zvládne stěží 3mm plech. Některé GUDE, Einhel, Herkules apod. co dá maximum 120A zvládne tak 2-2,5mm plech. Takže když tady občas někdo píše, že svůj strojek výše jmenovaných značek zvládne zavařit i 5mm materiál, tak je to podle mě blbost. Co jsem kdysy zkoušel v garáži, tak na plný knedlík dá moje mašina tak 4mm materiál, ale už je to málo prohřáté, tak slušný svár do 3mm plechu.
Offline
Jaký důvod má použití uvedeného směsného plynu? Tato směs se totiž svými vlastnostmi už velice blíží čistému CO2. Pak je škoda peněz za argon ve směsi. Jediným omluvitelným důvodem by mohl být požadavek na svařování ve sprchovém režimu. Ten totiž s čistým CO2 nelze dosáhnout.
Rozstřik je vždy způsobený příliš vysokým napětím na hořícím oblouku (tedy pokud se nesvařuje na zasr... povrchu). Je úplně jedno, jestli to vysoké napětí na oblouku způsobí svářeč příliš dlouhým výletem drátu (příliš vzdálenou hubicí od svařovaného materiálu) nebo blbě nastavená synergie pro daný materiál. V nejblbějším případě je to také možné způsobit špatným nastavením tlumivky, to by ale měl svářeč poznat, pokud používá při svařování i uši. Oblouk musí jen lehce šumět, rozhodně nesmí mít ostrý, praskavý zvukový projev.
Offline
Varoku já si matně pamatuji že prý jsou určité ampérové pásma kdy to začne prskat. Pak nastává sprchový proces .Bud musíš ubrat a nebo vařit silnějším drátem , Ale pozor já jsem jen teoretik u takových proudu .
Offline
je svařit a svařit . někomu stačí housenka na 10mm plocháči nahoře,někdo to chce opravdu provařit na dvě housenky,gude neuděla ani na 5x.
když něco sežere 1mm drát a musí se ubrat , dá se stim pracovat.
Třeba takova Gude 190 v originále nedá ani 0,8mm s normálním výsledkem.
a oni dělají dráty i 1,6 a víc.
Offline
VArok lenze zavisi aj od priemeru drotu co ta mdoma das, s 0.8mm da 140A ale ak by si dal 1mm drat hned tam mozes mat 160A
Offline
Juggernault: No to jsem právě myslel. Psal jsem o důkladném prohřátí materiálu, né jen nalepená studená housenka na povrchu.
pat: Ano, to vím, už mi tady kdysy psali, myslím pan Jirkati, že nesmím jít nad 22V. To si hlídám. Zatím nepotřebuji svařovat na tak hrozně velké proudy, aby mi ten program v synergii vylezl nad 22V. Nad 26V už se nastavuje sprcha.
Jirkati: Ano, už jste mi kdysy psal, tak ten výlet drátu si hlídám. Snažím se držet hořák zhruba do 10mm od materiálu, máme drát 1mm. Ten plyn nevím, prostě ho tam mají, dělám tam krátce. Myslím firma SIAD, nebo tak nějak. Přímo v mašině se dá nastavit, jaký plyn je použit. Pro tenhle tam je možnost 2 druhů, zkoušel jsem oboje. Napětí na oblouku jak jsem psal nevím, vždy nastavím nějakou hodnotu proudu, kterým bych chtěl svařovat a mašina si sama dopočítá napětí. Když přepnu místo proudu na nastavení posuvu drátu, tak to nelze samostatně regulovat, automaticky se přenastavuje i napětí a proud. Ale samotné napětí lze jemně doladit a posuv a proud se nemění, možná kvůli tomu co jste psal. Ale i když už myslím co jste mi psal a zkoušel jsem napětí snížit oproti nastavenému programu, tak to stejně hodně prská. Svařujeme z výpalků laserem pálených, plech za tepla válcovaný, jak jinak. Takže to bude blbým ochranným plynem a okujema na mateiálu? Dělá to ale velký rostřik tam kde mám obroušeno na šistý plech. Ptal jsem se právě kolegů, že s tím ještě neumím, jak to nastavit ale ti to neřeší, taky to mají zachlustané. Tlumivku nevím, ale je tam jeden potenciometr Dynamic, to je ono? U toho je na displeji graf, na kterém je 0 a 10 do - a 10 do +. Jestli to je ta tlumivka, tak super, ale oni to místní svářeči nazývají úplně jinak. Rozmazávat to tady nebudu. jak ale tu tlumivku nastavovat? U nižších proudů do plusu a u vyšších proudů do mínusu?
Ten ochranný plyn tedy raději Argon 82% a CO2 15% bez toho kyslíku?
Editoval varok (23-11-2018 19:28:20)
Offline
Atlan napsal(a):
VArok lenze zavisi aj od priemeru drotu co ta mdoma das, s 0.8mm da 140A ale ak by si dal 1mm drat hned tam mozes mat 160A
No já to měřil s jedním známým kdysy u drátu 0,8mm a strop bylo asi 140-145A, více jsem z toho nevyždímal. U 0,6mm drátu jsem to nezkoušel, tam by byl proud asi ještě nižší.
Offline
také mám v garáži 1 mm drát hoď te tam 1.2 a bude klid. Jednička na takové plotny a průvary se mi zdá málo. To pásmo se posune a mašina Vám to umožní .dejte to na jedne mašině a uvidí se. Jak jsem dříve vařil ve VOP vojenský opravárenský podnik tak tam se vařilo 1.2 a 1.6 no bylo to kvůli těm pásmum. Nikdo neřekl na jednice tak si přidej ale dej silnější drát. A že tam byly jiné materiály.
Offline
Jirkati není to pásmo na 1.2drátu kolem 173 ampéru do 210? Ale už opravdu nevím je to dávno
Offline
1,6ku drát jsem viděl kdysy jednou a to už je pořádný drát. To se běžně nikde nepoužívá. V práci mají 1mm drát a měnit to určitě nebudou. Jsem tam nový, tak si nemohu vymýšlet takové věci. A blotny to nejsou, materiál asi 5mm, semtam něco tlustšího na přírubách. Jaký proud je kritický nevím, kdysy psal pan Jirkati napětí 22-27V.
Offline
Varok já píši o proudech v ampérách a ne voltech, Rozhodnutí bude samo na technologovi a nebo vedením ,tady se jedna o Tvou znalost problému a jak se to bude řešit je věc druhá. Jedná se o to jak se budete bavit proč to prská a Ty řekneš, chce to sinější drát tak nebudeš za blbce a to Ti musí stačit.
Offline
Logicky hrubsim drotom stupne prud, pri rovnakom napati. Tym padom sa vyhnes sprche.
Offline
Přesně , on se musí vyhnout tomu problémovému pásmu, ale je to správná cesta. Sprcha je už potom zase v pohodě. Já mám jen základní kurz ,ale cosi jsem už v životě sprskl. Ted mám vždy srandu jak dojdou s vychytávkou na TIG. Já bez papíru to vařím za svářeče s uřední zkouškou . Jenom on má jiné pozice a já si jen tak prskám
Offline